Czym jest badanie ojcostwa?

 Jakie <a class=Badanie ojcostwa pozwala wykluczyć lub potwierdzić domniemane ojcostwo. Polega na pobraniu materiału genetycznego ojca, matki i dziecka lub wyłącznie ojca i dziecka, co jest uzależnione od charakteru badania. Ze względu na silny stres, który związany jest z przeprowadzeniem badania i jego niezwykle intymnym charakterem, dostępnych jest kilka metod jego przeprowadzenia w celach prywatnych. Każdy zatem może indywidulanie zdecydować, jaka forma będzie dla niego odpowiednia.

Jakie badanie ojcostwa najlepiej wybrać?
Jak pobrać materiał do badania ojcostwa, żeby nadawał się do testu?
Czyj materiał jest niezbędny do badania ojcostwa?
Jaki jest koszt badania ojcostwa?

Jakie badanie ojcostwa najlepiej wybrać?

Badanie ojcostwa należy sklasyfikować jako test na zlecenie sądowe lub w celach prywatnych. W drugiej grupie można zdecydować o formie jego wykonania. Dostępne są badania DNA w punkcie pobrań. Ponadto można zamówić zestaw do samodzielnego badania, a próbki przesłać do laboratorium anonimowo. Podobnie sprawa wygląda z testami zakupionymi w aptece.

Jak pobrać materiał do badania ojcostwa, żeby nadawał się do testu?

Materiał genetyczny pobieramy za pomocą specjalnych patyczków z wewnętrznej strony policzka. Aby wyniki były wiarygodne, nie należy nic jeść ani pić minimum godzinę przed badaniem. Niewskazane jest również palenie papierosów, a nawet żucie gum czy mycie zębów. Zalecenie dotyczy wszystkich uczestników badania na ojcostwo. Aby ułatwić procedurę, zestawy do indywidualnego badania zwierają dokładną instrukcję. Do pobrania wymazu warto zakładać rękawiczki jednorazowe. Po otwarciu zestawu należy natychmiast pobrać wymaz, a następnie szczelnie zamknąć opakowanie z próbką. W dalszej kolejności niezwłocznie przesłać do laboratorium.

Czyj materiał jest niezbędny do badania ojcostwa?

Badanie ojcostwa w celach prywatnych nie wymaga obecności matki. Natomiast wykonywane testy na ojcostwo dla sądu wymagają obecności domniemanego ojca, matki, jak i dziecka.

Jaki jest koszt badania ojcostwa?

To ile kosztuje badanie ojcostwa zależy od tego, czy jest wykonywanie prywatnie czy na zlecenie sądu. Pierwsza wersja jest tańsza (maksymalnie do 1700 złotych za badanie ojcostwa). Koszt może wahać się od 500 do 1500-2000 zł.