Czy we włosach jest DNA? Z włosów można uzyskać materiał genetyczny – niezbędny do przeprowadzenia testów na ojcostwo. Co ciekawe, taką próbkę bardzo łatwo pozyskać chociażby z prywatnej szczotki do włosów. Dodatkowo na wielu filmach kryminalnych włosy są przedmiotem ustalania sprawcy. Czy faktycznie ludzki włos zawiera w sobie nasze DNA? A może tylko niektóre włosy nadają się do badań? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy we włosach jest DNA?

Podstawowe pytanie, jakie możemy sobie zadać, brzmi: czy we włosach jest DNA? Rzeczywiście nasze włosy posiadają ludzi materiał genetyczny. Jednak trzeba pamiętać, że nie chodzi tutaj o włos, który ściany podczas wizyty u fryzjera. Nasze DNA ukryte jest w cebulkach włosowych, a więc ta część włosa jest niezbędna do przeprowadzenia badania na ojcostwo.

Nie ma znaczenia jakiego koloru czy długości włosy posiadamy. Ponadto nie musimy się obawiać, że podczas wizyty w salonie fryzjerskim pozostawimy całą kopalnie naszego kodu genetycznego. Dlatego w przypadku pobierania próbki z włosa trzeba pamiętać, żeby posiadał on cebulkę.

Jak zabezpieczyć włosy do testu DNA?

Kiedy uda nam się zdobyć włos wraz z cebulką ważne, aby dowiedzieć się jak zabezpieczyć włosy do testu DNA. Na początku zaznaczmy, żeby podczas pobierania próbki nie ograniczać się do jednego włosa. Dobrze jeśli posiadamy ich kilka sztuk, aby laboratorium mogło sobie wybrać te najlepszej jakości.

Jeszcze raz przypomnijmy, że niezbędne są widoczne gołym okiem cebulki. A skąd je pobrać? Najprościej będzie pobrać kilka włosów z dowolnego miejsca na ciele albo po prostu z odzieży czy grzebienia. Często włosy mimowolnie wypadają wraz z cebulkami.

A więc jak zabezpieczyć włosy do testu DNA? Najlepszym sposobem jest spakowanie pobranych włosów do papierowej koperty, na której piszemy do kogo należy próbka. Ważne też, aby, do czasu wysłania koperta wraz z włosami była przechowywana w suchym i zaciemnionym miejscu.

Jakie próbki nadają się do badań na ojcostwo?

Jakie próbki nadają się do badań na ojcostwo? Oczywiście włosy nie są jedynym materiałem nadającym się do badań na ustalenie ojcostwa. Najczęściej wykorzystuje się wymaz z wewnętrznej strony policzka lub próbkę krwi. Można również wykorzystać przedmioty, na których znajduje się materiał genetyczny. Przykładem może być: smoczek, guma do życia, szczoteczka do zębów, niedopałek papierosa itp.

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka

porozmawiaj o badaniu z konsultantem