bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Próbki do badań genetycznych – czy w kale jest DNA?

Wbrew pozorom ludzki materiał genetyczny znajduje się na wielu przedmiotach codziennego użytku. Znajdziemy je m.in. na szczoteczce do zębów, maszynce do golenia, zużytej chusteczce higienicznej, a nawet szklance, z której piliśmy. Wszystkie te materiały nadają się do wykonania testu DNA. A czy takie badanie można wykonać również z kału? Zobacz, czy w kale jest DNA!

Analiza materiału DNA do badań genetycznych – czy w kale jest DNA?

Badania genetyczne takie jak m.in. testy na ojcostwo potrzebują odpowiedniego materiału, aby mogło zostać przeprowadzone. W tym celu dostarcza się próbki np. od domniemanego ojca oraz dziecka. Pacjenci szukając najlepszego materiału, najwyższej jakości często proszą o poradę albo pytają o niestandardowe próbki, które mogą zostać poddane analizie. 

Jedną z najbardziej niestandardowych próbek, o jakich można pomyśleć w przypadku badań na ustalenie ojcostwa jest kał. Czy w kale jest DNA? Materiał DNA w ludzkich odchodach jest obecny, tak samo jak w przypadku wydzielin człowieka – takich jak ślina, mocz czy krew, także zawiera DNA.

Ze względu na to, że w badaniach sprawdzających relacje pokrewieństwa biologicznego można sprawdzić tak naprawdę niemal każdy materiał odchodzi się od analizy takich niestandardowych próbek. Warto skorzystać z innych materiałów, których zabezpieczenie jest równocześnie prostsze i które w trakcie transportu nie będą narażone na zniszczenie.

Przykłady próbek mikrośladowych jakimi można się posłużyć, chcąc sprawdzić ojcostwo to:

 • guma do żucia
 • smoczek / gryzak
 • niedopałek papierosa
 • włosy z cebulkami
 • paznokcie
 • chusteczka z wydzieliną z nosa
 • szczoteczka do zębów
 • maszynka do golenia
 • szklanka po napoju
 • prezerwatywa
 • słomka po napoju [1],[2].

I wiele innych. W dobie dzisiejszej technologii i zaawansowanego sprzętu, którym dysponują wyspecjalizowane laboratoria można znaleźć odpowiednią próbkę, dzięki której przeprowadzenie badania nie będzie stanowiło żadnego problemu.

W badaniu ojcostwa rodzaj próbki nie ma znaczenia – wynik niezależnie od wykorzystanego materiału będzie tak samo pewny i jednoznaczny. Potwierdzi ojcostwo z najwyższym możliwym prawdopodobieństwem – 99,9999% lub wykluczy w 100% [3].

Źródła:

 1. https://pewnytato.pl/czym-sa-mikroslady/
 2. https://centrumdna.pl/test-na-ojcostwo-w-oparciu-o-mikroslady/
 3. https://www.ustalojcostwo.pl/potwierdzenie-ojcostwa-z-prawdopodobienstwem-99-9999/

Więcej informacji:

 

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.

27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.

10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.

19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka
https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.