Badanie ojcostwa – badanie DNA czy badanie grup krwi?

grupa krwi dziecka a ojcostwo, grupa krwi a ojcostwo, jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwiBadania genetyczne na podstawie 24 markerów DNA zawsze w sposób pewny i jednoznaczny potwierdzają albo wykluczają ojcostwo. Testy na ojcostwo oparte na analizie grup krwi mogą natomiast jedynie wstępnie ojcostwo wykluczyć, natomiast nigdy go nie potwierdzą. Nie są więc wiarygodnym sposobem badania ojcostwa.

 

Badanie grup krwi nie potwierdzi ojcostwa

Może je tylko w niektórych przypadkach wstępnie wykluczyć. Ma to związek z tym, że każdy człowiek ma jedną z 4 grup krwi: A, B, AB lub 0. Identyczną grupę krwi mają więc miliony ludzi na całym świecie. Warto wiedzieć, że grupa krwi dziedziczona jest po rodzicach, a niektóre konfiguracje u rodziców wykluczają daną grupę u dziecka. Przykładowo: jeśli matka ma grupę krwi 0, a mężczyzna B, dziecko nie może mieć grupy krwi A. W oznaczaniu grupy krwi często zdarzają się jednak pomyłki, więc takie badanie ojcostwa nie jest wiarygodne.

Badanie ojcostwa – tylko test DNA jest pewny

Jedynie wykonanie testu DNA na ojcostwo daje pewny i jednoznaczny wynik, który pozwala stwierdzić, czy dany mężczyzna jest ojcem dziecka. DNA każdego człowieka jest bowiem unikalne. Każdy ma swój profil genetyczny („genetyczny odcisk palca”) dziedziczony w połowie po matce i w połowie po ojcu. Pobierając próbki materiału genetycznego od dziecka i mężczyzny można więc ustalić ich profile, a następnie porównać ze sobą. Takie porównanie da pewność co do wyniku.