Badanie na ojcostwo – jak wygląda?

Badanie na ojcostwo to jedno z częściej wykonywanych badań w laboratoriach genetycznych. jest to badanie stosunkowo proste i to właśnie z tego powodu nie ma żadnych powodów do obaw. Na pewno warto wspominać również o tym, że jest w pełni bezbolesne i już po kilku tygodniach można uzyskać wyniki takich testów.

Jak badanie na ojcostwo wygląda z punktu widzenia pacjenta, Niepewny ojciec, matka, dziadkowie – kto sięga po badania na ojcostwo, Czy badanie na ojcostwo można wykonać już w ciąży, Ile markerów należy zbadać, żeby badanie na ojcostwo było pewne

Jak badanie na ojcostwo wygląda z punktu widzenia pacjenta?
Niepewny ojciec, matka, dziadkowie – kto sięga po badania na ojcostwo?
Czy badanie na ojcostwo można wykonać już w ciąży?
Ile markerów należy zbadać, żeby badanie na ojcostwo było pewne?

Jak badanie na ojcostwo wygląda z punktu widzenia pacjenta?

W tym przypadku nie ma żadnych powodów do obaw. Takie badania ojcostwa to tak naprawdę czysta formalność. Od pacjentów, ponieważ, zarówno od domniemanego ojca, jak i od dziecka pobrać trzeba materiał genetyczny. Zazwyczaj jest to wymaz z policzka, ale sprawdzi się także między innymi ślina lub włos. To dlatego badanie DNA na ojcostwo jest całkowicie bezbolesne, a potrzebną próbkę może zabezpieczyć dosłownie każdy i po prostu dostarczyć ją do laboratorium.

Niepewny ojciec, matka, dziadkowie – kto sięga po badania na ojcostwo?

Oczywiście wszystko jest uzależnione od konkretnego przypadku i przede wszystkim od sytuacji rodzinnej. Zdarza się, że testów na ojcostwo domagają się właśnie dziadkowie, ale najczęściej jest to niepewny ojciec lub matka, która także ma wątpliwości co do tego, kto jest ojcem jej dziecka. W każdym z tych przypadków można zgłosić się do laboratorium i rozwiać wszelkie pojawiające się wątpliwości.

Czy badanie na ojcostwo można wykonać już w ciąży?

Jest taka możliwość, ale jest to trochę bardziej skomplikowane. Takie badania na ojcostwo w ciąży można wykonać już od skończonego 8 tc. Badanie można wykonać z krwi lub z płynu owodniowego. Po narodzinach dziecka badanie jest całkowicie bezbolesne oraz bezinwazyjne. Już w okresie od kilku dni do kilku tygodni można uzyskać rezultaty potwierdzające lub wykluczające ojcostwo.

Ile markerów należy zbadać, żeby badanie na ojcostwo było pewne?

Z reguły badanie już 24 markerów jest w pełni wystarczalnych, aby potwierdzić lub też wykluczyć ojcostwo. Jest to doskonała wiadomość, ponieważ oznacza, że wcale nie trzeba wykonywać tak wiele testów, tylko jeden test DNA na ojcostwo, aby mieć pewność co do tego, kto jest ojcem dziecka. Dzięki temu całe badanie jest prostsze.