Badania DNA na ustalenie pokrewieństwa

Czy to na pewno dziecko mojego syna? Czy rzeczywiście możemy być rodzeństwem? Na te i inne pytania możesz uzyskać odpowiedź w bardzo prosty sposób – wykonując genetyczne badania pokrewieństwa. To badanie DNA, które nie wymaga udziału ojca, a w bardzo wielu przypadkach pozwala zyskać jednoznaczny wynik. Dzięki temu można unormować prawną sytuację i po prostu odetchnąć z ulgą. Co ważne, taki test można wykonać na podstawie każdej próbki z DNA (np. wymaz z policzka, używana szczoteczka do zębów, włosy z cebulkami). Możesz zrealizować go w jednej ze 100 placówek w Polsce lub z dowolnego miejsca na świecie.

Czy jesteśmy rodziną? Badanie genetyczne da odpowiedź

Badania pokrewieństwa pozwalają zbadać naprawdę wiele różnych rodzinnych relacji i przydają się w wielu sytuacjach. Laboratorium zawsze dobiera metodę, która najlepiej sprawdzi się w danym przypadku – przede wszystkim biorąc pod uwagę płeć uczestników. Oto niektóre sposoby wykorzystania badań pokrewieństwa:

Badanie dziadków i wnuków – czy to na pewno dziecko naszego syna?

Zdarza się, że dziadkom doskwierają wątpliwości, czy wnukowi lub wnuczce należy się spadek. Nie mają pewności, czy dziecko rzeczywiście pochodzi od ich syna… Badanie genetyczne pozwala tę pewność zyskać. Badanie dziadków i wnuków (np. babci i wnuczki czy dziadka i wnuka) często wykonywane jest także przez sądy, gdy nie można zrealizować testu na ojcostwo.

Badanie rodzeństwa – czy mamy wspólnych rodziców/matkę/ojca?

W wielu rodzinach zdarzają się sytuacje, które powodują niepewność co do pokrewieństwa między rodzeństwem. Romans, nowa rodzina czy adopcja – to tylko niektóre z nich. Zdarza się również, że dwie osoby spotykają się po latach i mają podejrzenie, że mogą pochodzić od tych samych rodziców, ojca czy matki. Badanie pokrewieństwa pozwala to wszystko sprawdzić – można zbadać siostry, braci lub brata i siostrę.

Badanie krewnych – czy dziecko jest spokrewnione z rodziną ojca?

Jeśli nie ma możliwości zbadania dziadków, w badaniach DNA można wykorzystać np. materiał pochodzący od wujka lub innych członków rodziny ojca. Badanie krewnych to dla wielu osób szansa, by poznać prawdziwą rodzinę.

Dlaczego warto wykonać badanie pokrewieństwa? 4 najważniejsze korzyści

  • Możliwość unormowania prawnej sytuacji rodziny – rezultat takiego testu nierzadko jest przydatny w sprawach sądowych, np. o spadek czy alimenty. Wynik jest dokumentem, który możesz przedstawić w sądzie, a badanie możesz wykonać także z pełną procedurą sądową. Badania pokrewieństwa zlecają także sądy.
  • Spokój i pewność do końca życia – badania genetyczne mają to do siebie, że wystarczy wykonać je tylko raz w życiu. Im wcześniej zdecydujesz się na jego realizację, tym dłużej będziesz cieszyć się pewnością i spokojem. Pomyśl, jak łatwo możesz pozbyć się wątpliwości i nerwów!
  • Szansa na zyskanie nowego członka rodziny – podejrzewasz, że dana osoba może być Twoim bliskim krewnym? Po potwierdzeniu tej informacji testem genetycznym możesz zbudować nową relację i nadrobić czas, który straciliście.
  • Okazja do poprawy relacji w rodzinie – z powodu niepewności co do pokrewieństwa w Waszej rodzinie dominują takie emocje jak złość, wzajemne obwinianie czy brak szacunku? Jednoznaczny wynik to szansa, by się ich pozbyć i by odbudować Wasze relacje i więzi.

.

Badanie pokrewieństwa to wynik także do sądu

Wynik testu pokrewieństwa nierzadko bywa wykorzystywany w sądzie – w różnych sprawach, np. o alimenty czy spadek. Wiele rodzin decyduje się na jego realizację w momencie, gdy wykonanie testu na ojcostwo nie jest możliwe (np. po śmierci ojca).

Możesz zlecić taki test z pełną procedurą sądową, która obejmuje m.in. pobranie próbek w placówce i w obecności świadków, a dodatkowo – dołączenie ekspertyzy eksperta ds. ojcostwa i pokrewieństwa (pełni funkcję biegłego sądowego). Co jednak ważne, rezultat testu prywatnego również nadaje się do wykorzystania w sądzie, ale najczęściej jako dowód wstępny – podstawa do rozpoczęcia procesu.

Każda próbka jest tak samo pewna…

Do badania pokrewieństwa można przekazać tak naprawdę dowolne próbki, które zawierają DNA badanych osób. Sprawdzą się więc nie tylko wymazy z policzka, ale też np. używana maszynka do golenia, smoczek dziecka, puszka po napoju, niedopałek papierosa, włosy z cebulkami czy szczoteczka do zębów.

Przekazane przez Ciebie próbki są objęte gwarancją. Co to oznacza? Jeśli z jakichś powodów – np. ze względu na mieszaninę DNA – nie będą nadawały się do badania, możesz przekazać kolejne całkowicie za darmo.

Zrób badanie pokrewieństwa w dowolnym miejscu na świecie lub w jednej ze 100 placówek

Genetyczne badanie pokrewieństwa możesz zrobić w dowolnym miejscu na świecie – wystarczy przez telefon czy internet zamówić specjalny zestaw, a później odesłać próbki i dokumenty do laboratorium. Jeśli chcesz (lub gdy wykonujesz badanie do celów sądowych), masz do dyspozycji ponadto 100 placówek w całej Polsce.

Pamiętaj, że zawsze dbamy o Twoją dyskrecję i dane osobowe. Test prywatny możesz ponadto zlecić anonimowo (bez danych uczestników).

Zobacz, jak wyglądają analizy w naszym laboratorium

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka