Badania DNA Poznań – jak można wykorzystać testy genetyczne?

badania dna poznań

Badania DNA to doskonały sposób, by zyskać pewność na wielu różnych polach. Testy na ojcostwo, badania medyczne, pomoc przy rozwiązaniu spraw kryminalnych… To wszystko można zrobić dzięki analizie genów. Niesamowite, prawda?

Badania DNA Poznań – sprawdzenie pokrewieństwa

Chodzi tutaj zarówno o jednoznaczne badania na ojcostwo, jak i inne badanie pokrewieństwa – na przykład między rozdzielonym rodzeństwem czy babcią a wnuczką. Dzięki badaniom DNA można nie tylko zyskać pewność i poprawić relacje w rodzinie, ale też rozwiązać wiele spraw sądowych. Wyniki wykorzystywane są między innymi w sprawach o ustalenie ojcostwa, spadki, zaprzeczenie ojcostwa czy alimenty.

Badania ojcostwa można zrealizować jeszcze w ciąży (od 8. tygodnia), gdy dziecko jest na świecie czy po śmierci któregoś z uczestników. Również inne badania pokrewieństwa da się wykonać, gdy badana osoba nie żyje.

Badania DNA Poznań – testy medyczne

W genach człowieka zapisane są zarówno różne choroby o podłożu genetycznym, jak i ryzyko wystąpienia określonych schorzeń. Przykładem może być celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu. Zachorować może tylko osoba, która posiada geny odpowiedzialne za tę chorobę – z tego powodu na początku diagnostyki najlepiej wykonać właśnie badanie genetyczne.

Testy DNA mogą również wskazać, czy występuje u Ciebie podwyższone ryzyko Alzheimera. Umożliwia to analiza genotypu ApoE. Wykonanie badań genetycznych jest również szansą na sprawdzenie przyczyny poronienia czy zdiagnozowanie przyczyny niepłodności, które często leżą właśnie w genach.

Badania DNA Poznań – ułatwienie pracy sądów i policji

Nie tylko jeśli chodzi o sprawy rodzinne, ale też kryminalne. Wykorzystuje się je między innymi do identyfikacji osób zaginionych, ofiar wypadków czy sprawców przestępstwkażdy ma swój unikalny profil genetyczny, dlatego wyniki są tak pewne.

Badania DNA w Poznaniu umożliwiają identyfikację osobniczą dzięki materiałowi genetycznemu znalezionemu na miejscu zbrodni. Często znajdują się tam bardzo małe ślady, np. włosy z cebulkami, plamy krwi czy naskórek. Potem wyizolowane DNA zostaje porównane z przedmiotem należącym do ofiary czy sprawcy albo materiałem od rodziny.