bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Alergia a nietolerancja pokarmowa – z czego wynikają różnice?

Mnóstwo osób myli ze sobą pojęcia alergii oraz nietolerancji pokarmowej. Z czego wynika różnica? Gdzie są podobieństwa? Wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Nietolerancja pokarmowa – czym jest?

Nietolerancja pokarmowa to nic innego jak nadwrażliwość pokarmowa, wynikająca z działania czynników niezwiązanych z układem immunologicznym człowieka. Do nietolerancji pokarmowej powstaje w momencie, gdy nasz organizm nie jest w stanie przyswoić bądź strawić konkretnego składnika bądź związku chemicznego, będącego częścią pokarmu. O dziwo mechanizm powstawania nietolerancji pokarmowych nie do końca jest znany, co też utrudnia diagnostykę dolegliwości towarzyszących nietolerancjom pokarmowym.

Rodzaje nietolerancji pokarmowych

Do nietolerancji pokarmowych przyczyniają się czynniki farmakologiczne, enzymatyczne, metaboliczne czy toksyczne. I taki też jest główny podział nietolerancji jeśli chodzi o jej rodzaje.

Do najpopularniejszych nietolerancji pokarmowych zaliczyć możemy nietolerancję celiakii (nietolerancja metaboliczna), nietolerancję histaminy (nietolerancja farmakologiczna), a także nietolerancję laktozy (nietolerancja metaboliczna).

Alergia a nietolerancja pokarmowa – gdzie są różnice?

Alergia a nietolerancje pokarmowe, tego typu rozważania towarzyszą często Pacjentom sięgającym po porady alergologiczne i nie tylko. Pojęcia alergii i nietolerancji pokarmowej są błędnie używane zamiennie.

Zasadniczą różnicą, która pozwala odróżnić obie choroby jest źródło jej powstawania. W przypadku alergii za występowanie objawów, a co za tym idzie choroby, odpowiedzialna jest reakcja ze strony układu odpornościowego człowieka. Natomiast odnosząc się do nietolerancji pokarmowych, ich powstawanie spowodowane jest przez czynniki nieimmunologicznych.

test alergia max mob

Kolejną różnicą jest czas, w którym wystąpić mogą przykre objawy. W przypadku nietolerancji pokarmowych objawy występują szybciej. W części przypadków nawet chwilę po spożyciu szkodliwego alergenu. W przypadku alergii czas ujawnienia się dolegliwości jest dłuższy – wynosi on maksymalnie do 72 godzin.

Bezpłatne porady – rozmowa o badaniu z konsultantem

1. O jakim badaniu chcesz porozmawiać? rozwiń

2. Wybierz termin rozmowy rozwiń

Wybierz datę

Wybierz preferowane godziny

3. Podaj dane rozwiń

„Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie, na podstawie art. 23 ustęp 1. punkt 3) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn.zm.), przez to testDNA Ekspertyzy Sp. z o.o. s.k. z siedzibą w Katowicach przy ul. F. Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000837178, NIP: 6342822607, Regon: 243412289. Osobie podającej dane przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.”

I tutaj różnice zaczynają się kończyć. Objawy jakie dają alergie i nietolerancje pokarmowe są bliźniaczo podobne i to też może być powód, dla którego ludzie używają tych pojęć na przemian.

Oceń
https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Oceń