Test na ojcostwo- praktyczne informacje.

Test na ojcostwo to precyzyjne badanie. Jego zlecenie zależy od powodów dla których ma zostać przeprowadzone. Zamierzając przeprowadzić kiedyś takie badanie warto przyswoić cenne informacje, takie jak np. regulacje prawne związane z testem. Pozwoli to na uniknięcie niespodzianek i zmniejszy stres.

Czy trzeba być pełnoletnim, żeby zrobić test na ojcostwo, Kiedy jak najszybciej można zrobić testy na ojcostwo, Z czego zrobić test na ojcostwo, Jak rozpoznać czy testy na ojcostwo są przeprowadzone dobrze

Czy trzeba być pełnoletnim, żeby zrobić test na ojcostwo?
Kiedy jak najszybciej można zrobić testy na ojcostwo?
Z czego zrobić test na ojcostwo?
Jak rozpoznać czy testy na ojcostwo są przeprowadzone dobrze?

Czy trzeba być pełnoletnim, żeby zrobić test na ojcostwo?

W teorii każdy może przeprowadzić taki test DNA. Czynniki zewnętrzne nie powodują zmian w ludzkim DNA. Aby badania mogły zostać przeprowadzone z reguły są zlecane przez określoną osobę. Polskie prawo umożliwia wykonanie testu DNA na ojcostwo na wniosek osoby dorosłej, czyli takiej, która ukończyła minimum 18 lat. Żeby do procesu włączyć osoby niepełnoletnie, potrzebna jest zgoda rodziców lub innych opiekunów prawnych.

Kiedy jak najszybciej można zrobić testy na ojcostwo?

Te specjalistyczne badania na ojcostwo można przeprowadzić, kiedy tożsamość biologicznego ojca jest poddawana w wątpliwość. Najszybciej badanie DNA na ojcostwo można przeprowadzić jeszcze przed narodzinami dziecka. Do testu na ojcostwo w ciąży używa się materiału biologicznego pobranego w czasie badań prenatalnych wykonywanych między 13 a 16 tygodniem ciąży. Nie jest to powszechnie stosowana metoda, ponieważ inwazyjne badania płodu w tym okresie mogą zwiększać prawdopodobieństwo niebezpiecznych powikłań.

Z czego zrobić test na ojcostwo?

Najlepszym materiałem do wykonania badania DNA jest wymaz z policzka. Pobiera się go od matki, dziecka i przypuszczalnego ojca. W określonych sytuacjach, np. gdy dziecko mogłoby zostać narażone na zbyt wysoki stres można wykorzystać np. włosy z cebulkami, czyli próbki mikrośladowe. Materiał jest następnie przekazywany do laboratorium, gdzie w odpowiednich warunkach przeprowadzana jest analiza kodu genetycznego. Test można przeprowadzić tylko z krwi matki i domniemanego ojca już w 8 tygodniu ciąży, jednak dokładność badania jest ograniczona.

Jak rozpoznać czy testy na ojcostwo są przeprowadzone dobrze?

Badania genetyczne na ojcostwo wymagają niezwykłej precyzji, aby wynik bez żadnych wątpliwości mógł zostać uznany za prawdziwy. Dlatego do testu genetycznego na ojcostwo korzysta się z zaufanych, wysokie klasy laboratoriów. Takie placówki są w stanie zapewnić odpowiednie warunki, aby przeprowadzić badanie w przystępnym czasie. Laboratoria, w których pracują doświadczeni specjaliści pozwalają w 100% wykluczyć lub w ponad 99,9% potwierdzić ojcostwo. Dzięki zastosowaniu 24 markerów zamiast standardowych 16 oraz powtórzenia co najmniej 2 razy poszczególnych prób, można uzyskać pewność co do wyniku testu na ojcostwo.