Szybsze i dokładniejsze sekwencjonowanie DNA? Metoda analizy
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Szybsze i dokładniejsze sekwencjonowanie DNA?

W poszukiwaniu nowych metod analizy …

Jednym z najistotniejszych zagadnień wspomnianych wyżej dziedzin jest sekwencjonowanie ludzkiego genomu. Specjaliści nieustannie poszukują metod, które umożliwiłyby realizację tego procesu po najmniejszych kosztach. Kluczem wydaje się znalezienie odpowiedniego materiału. MoS2 było już wykorzystywane w innych celach. Zaczęto się więc zastanawiać, dlaczego nie wykorzystać go do odczytywania informacji genetycznej. Jak się okazało dwusiarczan molibdenu przewyższa wszystkie inne materiały służące do dekodowania informacji zapisanej w DNA – nawet powszechnie stosowany grafen.

Nanopory są bardzo małymi otworkami w cienkiej warstwie materiału, ale na tyle dużymi, aby cząsteczki DNA mogły się przez nie przedostać. Przejściu DNA przez otwory towarzyszy napięcie elektryczne, które napędza ten mechanizm. Wartość ładunku wskazuje, który z czterech nukleotydów – oznaczonych literami A, T, G lub C – przedostał się w danym momencie przez nanopor. Nukleotydy różnią się nieco od siebie pod względem kształtu i rozmiaru. Większość materiałów wykorzystywanych do sekwencjonowania ma jedną wadę: są one zbyt grube. Nawet najcieńsze z dostępnych materiałów obejmują po kilka ogniw łańcucha DNA, przez co dokładne odczytanie poszczególnych sekwencji okazuje się niemożliwe.

Sekwencjonowanie przy użyciu MoS2

Grafen stał się popularną alternatywą dla innych materiałów, gdyż składa się z pojedynczej warstwy atomów węgla. Taka budowa umożliwia przejście tylko jednemu nukleotydowi w danym momencie. Niestety i grafen posiada pewne wady. Główny problem stanowi przyklejanie się do niego DNA. Interakcja jaka wówczas zachodzi wywołuje zaburzenia utrudniające odczytanie sekwencji kodu genetycznego. MoS2 ma również budowę jednowarstwową. DNA nie przykleja się jednak do niego w czasie przechodzenia przez otwory, dzięki czemu proces ten przebiega szybko i sprawnie.

Nowa metoda umożliwia odczytanie wszystkich czterech zasad dwuniciowego DNA. Inne technologie pozwalają na odkodowanie co najwyżej dwóch – adeniny z tyminą i cytozyny z guaniną. Odróżnienie poszczególnych par zasad wymaga ponadto szczegółowej analizy obliczeniowej.

Opracowanie nowej metody sekwencjonowania było możliwe do osiągnięcia dzięki użyciu superkomputera Blue Waters, znajdującego się w National Center for Supercomputing Applications University of Illinois.

Badacze zastanawiają się czy poprzez sprzężenie MoS2 z innym materiałem udałoby się otrzymać jeszcze bardziej wydajną metodę sekwencjonowania. Odpowiedź na to pytanie stanowi obecnie główny problem, przed którym stoją amerykańcy eksperci. Naukowcy są na najlepszej drodze zmierzającej w kierunku wynalezienia technologii, która mogłaby dokładnie, szybko i jednocześnie tanio zidentyfikować ludzki genom. Będąc w posiadaniu mapy genetycznej danej osoby diagnozowanie i zapobieganie chorobom, już na wczesnym etapie ich rozwoju, stanie się o wiele prostsze.

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.