Specyficzna odmiana RNA związana z rozwojem nowotworów?

mutacja rna a nowotworyPod pojęciem materiału genetycznego kryje się DNA, a więc kwas deoksyrybonukleinowy. Jak wiadomo materiał ten dziedziczymy po naszych biologicznych rodzicach. Aby informacja genetyczna zawarta w DNA mogła zostać odczytana niezbędne jest zaistnienie pewnych procesów, których rezultatem będzie z kolei powstanie RNA czyli kwasu rybonukleinowego.

To właśnie on wykorzystywany jest do budowy białek. Istnieją również pewne specyficzne niekodujące cząsteczki RNA, posiadające nieco odmienny charakter. Najbardziej znane spośród nich jest mikroRNA, które działając niczym przełącznik prądu elektrycznego może „włączać” lub „wyłączać” nasze geny. Najnowsze wyniki badań wskazują na istnienie drugiego typu niekodującego RNA zwanego ultra-konserwatywnym RNA (ang. ultra – conserved RNA), który wpływa na aktywność wspomnianego wyżej mikroRNA. Rezultat tych niezwykłych odkryć opisany został przez Manel Esteller w jednym z artykułów prestiżowego czasopisma Molecular Cell.

Do czego doszli naukowcy?

Naukowcy jakiś czas temu odkryli, że ta specyficzna odmiana RNA nie jest obecna u osób z nowotworami, a jej brak może z kolei prowadzić do ich wzrostu. Mechanizm ten nie został jeszcze do końca poznany. Udało się jednak zaobserwować, że jeśli komórki nie produkują ultra-konserwatywnego RNA, to wówczas MikroRNA ulega modyfikacji, co powoduje, że setki genów, które powinny odpowiadać za utrzymanie równowagi komórkowej przyczyniają się do rozwoju nowotworów u ludzi. Wyniki badań przedstawionych w artykule mogą mieć kluczowe znaczenie w ostatecznym zrozumieniu funkcjonowania genomu ludzkiego. Proces rozszyfrowywania kodów genetycznych zawartych w sekwencjach DNA wszystkich naszych komórek stanowi bowiem jedno z największych wyzwań współczesnej biologii oraz nauk medycznych.

Rate this post