Rola bleomycyny w leczeniu chorób nowotworowych – nowe odkrycia |
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Rola bleomycyny w leczeniu chorób nowotworowych – nowe odkrycia

Współczesna wiedza na temat bleomycyny – antybiotyku stosowanego w leczeniu różnych nowotworów – jest jeszcze dość uboga. Badania prowadzone przez ekspertów z Arizona State University Biodesign Institute opisują działanie bleomycyny, która niczym para nożyczek „rozcina” dwuniciowego DNA w komórkach nowotworowych. Takie rozcięcie nici DNA prowadzi najczęściej do śmierci komórek rakowych. 

O niezwykłych odkryciach amerykańskich naukowców możemy przeczytać w czasopiśmie the Journal of the American Chemical Society.

Testy po raz pierwszy ujawniły alternatywne biochemiczne mechanizmy rozszczepu DNA z zastosowaniem wspomnianej bleomycyny. Ich wyniki mogą okazać się pomocne przy opracowywaniu nowych leków na raka, które zwalczając go nie niszczyłyby jednocześnie zdrowych komórek.

Czym jest bleomycyna?

Bleomycyna jest antybiotykiem wytwarzanym przez bakterie Streptomyces verticillus. Trzy wersje tego leku, a mianowicie bleomycyny A2, A5 i B2 są najczęściej wykorzystywane w leczeniu chorób nowotworowych. Zdolności bleomecyny do zwalczania nowotworów po raz pierwszy zostały zaobserwowane w 1966 roku przez japońskiego naukowca Hamao Umezawa. W 1973 roku lek został zatwierdzony przez Agencję Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, w skrócie FDA). Od tej pory był on stosowany w leczeniu ziarnicy złośliwej, raków płaskonabłonkowych i raka jądra. Jedną z zalet bleomycyny jest fakt, że w przeciwieństwie to innych terapii nowotworowych, antybiotyk ten można podawać w stosunkowo małych dawkach. Wcześniej prowadzone badania udowodniły, że bleomycyna zabija szkodliwe komórki migrując do jądra komórkowego oraz znajdującego się w nim DNA, a następnie powodując przerwanie jego sekwencji. Uważa się, że rozczepienie DNA jest pierwotnym mechanizmem, dzięki któremu bleomycyna zabija komórki nowotworowe. Taki rodzaj rozszczepienia nici DNA jest ponadto znacznie trudniejszy do naprawy.

Bleomycyna działa jak nożyczki …

W The Center for BioEnergetics badano kilka typów bleomycyny, tworząc tym samym zbiór pewnych wariantów, które umożliwiałyby znalezienie substancji do niej analogicznej. Zainteresowano się tutaj wszelkimi biochemicznymi procesami bleomycyny, a tym specyfiką poszczególnych regionów biegnących wzdłuż nici DNA oraz samym zjawiskiem jej przecięcia.

Do przeprowadzenia badań wykorzystano bleomycynę A5, która ma podobne właściwości jak A2 i B2. Poprzednie testy ujawniły, że wiąże się ona ściśle z określonymi obszarami nici DNA (zazwyczaj obszarami, gdzie związek chemiczny zwany guanozyną łączy się z cytydyną). Siła tego wiązania jest zależna od stopnia rozszczepienia podwójnej nici DNA. Z ogólnej puli różnych sekwencji DNA wybrano 10, które najściślej wiązały się z bleomycyną. Tzw. struktura „spinki do włosów” jest kolistą strukturą, która tworzy się, gdy poszczególne pary zasad połączą się z innymi zasadami znajdującymi się na tej samej nici. Tej właśnie struktury użyto do zbadania zjawiska rozszczepienia nici DNA. Każdą z 10 próbek DNA poddano procesowi rozcięcia, w więcej niż jednym miejscu, przy czym cięcia te dotyczyły miejsc znajdujących się w bezpośredniej bliskości z obszarem 8 zmienionych par zasadowych. Analiza próbek wystawionych na działanie bleomycyny wykazała obecność aż 31 miejsc przecięcia nici DNA. Poprzednie badania, które prowadzono bez użycia tego antybiotyku uwidaczniały zaledwie 14 takich cięć.

Testy przeprowadzone przez naukowców z Arizony odkrywają nowe mechanizmy, jakie zachodzą w procesie rozszczepiania nici DNA, przy użyciu bleomycyny, której właściwości umożliwiają niszczenie komórek nowotworowych. Specjaliści podkreślają konieczność prowadzenia dalszych badań, gdyż jak twierdzą rak jest dla nich w dalszym ciągu swoistą „czarną dziurą”. Dlatego też niezbędne jest nieprzerwane poszerzanie wiedzy na temat bleomycyny i właściwości.

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.