Promieniowanie UV i jego wpływ na uszkodzenia DNA
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Promieniowanie UV i jego wpływ na uszkodzenia DNA – nowe doniesienia

Naukowcy z Montana State University (MSU) opublikowali niedawno ponad 100 stronicowy raport na temat zagrożeń wynikających z rozwoju raka skóry u ludzi. Dokument ten prezentuje rezultaty przeprowadzonych w ostatnim czasie badań. Opisuje m.in. sposób w jaki dochodzi do uszkodzenia DNA, wystawionego na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV).

Raport dostarcza zupełnie nowych informacji na temat emitowanego przez słońce promieniowania, które jak wiadomo uszkadza kod genetyczny, a w rezultacie może przyspieszać procesy starzenia się, sprzyjać rozwojowi niektórych chorób zwyrodnieniowych oczu, a przede wszystkim powstawaniu nowotworów skóry.

DNA jest nośnikiem informacji genetycznej indywidualnym dla każdej osoby. Charakteryzuje się dość dużą wytrzymałością i w większości przypadków jest w stanie przeciwstawić się szkodliwemu promieniowaniu. Niemniej jednak czasem jest ono powodem powstania mutacji genetycznej.

Nadmierna ekspozycja na słońce, będące źródłem promieni UV jest główną przyczyną raka skóry. Każdego roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych diagnozuje się 5 milionów nowych przypadków nowotworu, a blisko 9 000 pacjentów umiera w wyniku choroby.

DNA broni się samo

Promieniowanie ultrafioletowe jest bardzo szkodliwe, nasze DNA stara się jednak skutecznie przed nim chronić. Jak się okazuje uszkodzenia materiału genetycznego są dużo mniejsze niż się spodziewano. Kiedy na Ziemi zaczynało tworzyć się życie, warstwa ozonowa, która ją chroniła nie była jeszcze tak dobrze rozwinięta, a mimo to DNA, stanowiące podstawę tego życia przetrwało. Naukowcy do tej pory próbują zrozumieć mechanizmy odpowiedzialne za odporność materiału genetycznego na działanie promieni ultrafioletowych.

Artykuł opublikowany w internetowym czasopiśmie Proceedings opisuje jak DNA w super szybki sposób radzi sobie z zagrożeniem. Promienie powodują, że elektrony przemieszczają się z jednego do drugiego miejsca na pojedynczej nici DNA. Naukowcy zauważyli jednak, że elektrony te w bardzo szybkim tempie wracają do swojej pierwotnej lokalizacji, w efekcie DNA zostaje przez dłuższy czas nienaruszone. Dostrzegli ponadto, że przeniesiony elektron może naprawić zaistniałe już uszkodzenia.

Laser nowej generacji

Odkrycie to było możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego lasera podczerwieni zbudowanego przez Yuyuan (Tom) Zhang – eksperta w dziedzinie spektroskopii ultraszybkiej. Przyrząd ten wysyła bardzo krótkie impulsy UV na próbki DNA, a następnie dokonuje pomiaru drgań, które są odpowiedzią kodu genetycznego na działanie promieniowania. Poprzez analizę tych drgań naukowcy są w stanie określić sposób, w jaki elektrony przemieszczają się na pojedynczej nici DNA. Stale drgające cząsteczki pochłaniają jeszcze więcej promieni, doprowadzając do coraz intensywniejszych wibracji. Usuniecie lub dodanie elektronów powoduje zmiany w układzie drgań i właśnie to jest głównym przedmiotem badań realizowanych przez specjalistów. Zbudowanie nowego lasera zajęło Zhang ok. 3 miesięcy. Obecnie jest on udostępniany studentom MSU, którzy uczą się jego użytkowania.

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.