Odkryto nowe geny regulujące rytm serca | Skip to main content

Odkryto nowe geny regulujące rytm serca

Odkryto nowe geny regulujące rytm serca

geny a rytm serca Odstęp QT stanowi fragment zapisu elektrokardiologicznego, mierzonego za pomocą aparatury EKG, odpowiadającego depolaryzacji i repolaryzacji mięśnia komór. Wydłużenie tych odstępów wskazuje na zaburzenia pracy serca, które mogą aż pięciokrotnie zwiększać ryzyko nagłego zgonu pacjenta. Przyczyny tych nieprawidłowości nie zostały do końca poznane. Przypuszcza się , że mają one podłoże w genetyce.

Eksperci z EURAC Center for Biomedicine we współpracy z naukowcami międzynarodowego konsorcjum przeprowadzili analizę wyników EKG ponad 100 000 pacjentów z Niemiec, Włoch i Stanów Zjednoczonych oraz 1 300 osób pochodzących z Południowego Tyrolu. Dzięki wspólnemu wysiłkowi ekspertów z całego świata projekt ten uznano za największe przedsięwzięcie badawcze zajmujące się tym zagadnieniem. O jego wynikach można przeczytać w czasopiśmie Nature Genetics.

W celu znalezienia pewnych genetycznych zależności specjaliści dokonali porównania wyników EKG wszystkich uczestników badania z uwzględnieniem różnych wariantów genetycznych. W rezultacie znaleźli oni 23 nowe geny, które mogą być związane z wydłużeniem odstępów QT. Dowiedli, że zidentyfikowana grupa genów ma istotne znaczenie dla rytmu serca oraz wpływa na aktywność mięśnia sercowego. Po dogłębniejszej analizie wyróżniono spośród nich dwa geny, które w sposób szczególny zwiększały ryzyko wystąpienia choroby znanej jako „Zespół wydłużonego QT” (ang. Long QT syndrome). Naukowcy w dalszym ciągu widzą potrzebę badania korelacji zachodzących pomiędzy genami a innymi czynnikami ryzyka. Jedno jest jednak pewne: wyniki te przybliżyły nas do rozpoznania przyczyn zaburzeń rytmu serca oraz zgonów wywołanych jego niewydolnością.

Specjaliści z EURAC Center for Biomedicine podjęli się także innego projektu, którego celem jest tym razem zbadanie białka transportującego wapń, wpływającego na prawidłowe działanie komórek sercowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń teraz
Napisz na czacie