bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Zatrucie glutenem – czy jest niebezpieczne?

Gluten jest białkiem, które występuje m.in. w pszenicy, życie i jęczmieniu. Niestety nie wszystkie osoby mogą go bezpiecznie spożywać. W niektórych przypadkach po spożyciu któregokolwiek z tych zbóż może dojść do zatrucia glutenem. Co to oznacza? Kiedy grozi nam zatrucie glutenem? Czy jest niebezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Kiedy grozi nam zatrucie glutenem?

Większość osób nie ma żadnych problemów z przyswajaniem glutenu. Niestety nie każdy toleruje to białko. Problemy z przyswajaniem glutenu mogą być spowodowane przez:

 • Celiakię – jest to choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym. W jej przypadku spożycie glutenu prowadzi do nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego. W konsekwencji zanikają kosmki jelitowe, które są niezbędne do przyswajania składników odżywczych z pożywienia.
 • Alergię na gluten – w tym przypadku po spożyciu glutenu u chorego pojawia się reakcja alergiczna.
 • Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten – jest to choroba, która powoduje nieprzyswajanie glutenu. Jest ona łudząco podobna do celiakii, ale są to dwa odrębne schorzenia. Rozróżnić można je jedynie poprzez wykonanie biopsji jelita i badań krwi.

W każdym z trzech przypadków konieczne jest stosowanie diety bezglutenowej. Dzięki temu unikniemy uporczywych dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że bez prawidłowo postawionej diagnozy nie jest wskazane przechodzenie na dietę! Wcześniej dobrze wykonać badania diagnostyczne, np. badanie DNA w kierunku nietolerancji glutenu, które może wykluczyć celiakię już po pierwszym teście.

celiakia_zamów_mob
celiakia_zamów

Zatrucie glutenem – objawy

Zatrucie glutenem pojawić może się po spożyciu glutenu u osób z celiakią, alergią na gluten lub nieceliakalną nadwrażliwością na gluten. Skutkować może to nieprzyjemnymi objawami:

 • W przypadku celiakii pojawić mogą się problemy skórne (wypryski, trądzik, łupież, łamliwe włosy), dolegliwości gastryczne (wzdęcia, zaparcia, biegunki, bóle brzucha), objawy neurologiczne (migrena, zaburzenia równowagi, drżenia rąk i nóg), problemy z płodnością oraz bóle mięśni i stawów.
 • W przypadku alergii na gluten pacjentowi dokuczać mogą wymioty, biegunka, pokrzywka skórna, atopowe zapalenie skóry, skurcz oskrzeli i wodnisty katar.
 • Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten po spożyciu glutenu wywołać może złe samopoczucie, przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, lęki, biegunki, wzdęcia i wymioty.

celiakia_objawy_mob
celiakia_objawy

Na skutek zatrucia glutenem pojawić mogą się także poważniejsze powikłania. Grozi to wstrząsem anafilaktycznym, osteoporozą oraz chorobą nowotworową. Jest więc to zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

Jak chronić się przed zatruciem glutenem?

Na uniknięcie zatrucia glutenem jest tylko jeden sposób – konsekwentne przestrzeganie diety bezglutenowej. Nie ma tutaj innego rozwiązania. Spożycie nawet minimalnej ilości glutenu może doprowadzić do zatrucia i pojawienia się dolegliwości. Musimy więc unikać go za wszelką cenę.

Dieta bezglutenowa najprościej mówiąc, polega na unikaniu jakichkolwiek ilości glutenu w pożywieniu. Jeść możemy więc jedynie produkty bezglutenowe. O pomoc w ułożeniu takiej diety warto zgłosić się do dietetyka. Pomoże on nam zaplanować takie posiłki, które będą smaczne i bogate w składniki odżywcze, a przy tym nie spowodują zatrucia glutenem.

Niestety bezglutenową żywność bardzo łatwo jest zanieczyścić glutenem. Aby tego uniknąć, musimy wygospodarować w kuchni jedną szafkę lub szufladę na produkty bezglutenowe. Uważać musimy także podczas przygotowywania posiłków. Przed rozpoczęciem gotowania umyj dokładnie wszystkie naczynia i powierzchnie kuchenne. Pamiętaj także, aby nie podawać w jednym naczyniu posiłków bezglutenowych z tymi, które zawierają gluten. W ten sposób unikniemy zanieczyszczenia żywności bezglutenowej glutenem.

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.