bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Objawy nietolerancji laktozy – kiedy warto pomyśleć o badaniu?

Laktaza jest jednym z enzymów znajdujących się w naszym organizmie. Jest ona niezbędna do trawienia mleka i produktów mlecznych. Niektóre osoby mają jednak jej za mało, a nawet nie mają jej wcale. Dzieje się tak u osób chorujących na nietolerancję laktozy. Choroba ta może prowadzić do pewnych dolegliwości. Jakich? Sprawdź czy towarzyszą Ci alarmujące objawy!

Czym jest laktaza?

Laktaza to enzym, który pomaga organizmowi rozkładać laktozę, czyli cukier znajdujący się w mleku i produktach mlecznych. Jest ona wytwarzana w nabłonku jelita cienkiego. Dzięki laktazie nasz organizm może przetwarzać laktozę na prostsze cukry (glukozę i galaktozę), które mogą być wchłaniane przez jelita i dostarczane do organizmu jako źródło energii.

Czym grozi niedobór laktazy?

Niedobór laktazy może utrudnić rozkład laktozy na cukry proste: glukozę i galaktozę. Uniemożliwia to jej pełne strawienie, przez co zaczyna ona fermentować w jelitach. Przypadłość ta nazywana jest nietolerancją laktozy. Może ona powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:

 • Wzdęcia
 • Oddawanie nadmiernej ilości gazów
 • Biegunka
 • Uczucie pełności w brzuchu
 • Uczucie przelewania w jelitach
 • Kolki
 • Bóle brzucha
 • Nudności i wymioty
 • Spadek masy ciała

Powyższe objawy pojawić mogą się m.in. po spożyciu mleka, jogurtu, śmietany czy maślanki. Według badań osoby z nietolerancją laktozy nie powinny jednak całkowicie rezygnować z tego składnika. Według badań organizm chorego jest w stanie tolerować bezobjawowo ok. 12g laktozy dziennie. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej w obliczu danej choroby.

Jak zdiagnozować niedobór laktazy?

Niedobór laktazy, czyli nietolerancję laktozy, zdiagnozować można poprzez wodorowy test oddechowy. W badaniu tym sprawdza się stężenie wodoru w wydychanym powietrzu po spożyciu roztworu zawierającego laktozę. Jego wysoki poziom jest wynikiem fermentacji w jelitach, dlatego pojawi się u osób z niedoborem laktazy.

Wodorowy test oddechowy wykryje niedobór laktazy. Nie określi jednak, czy jest on pierwotny, czy wtórny. Ma to ogromne znaczenie w kontekście ewentualnego leczenia. Wtórnego niedoboru laktazy możemy się pozbyć, dlatego jest to bardzo istotne. Sprawdzić możemy to, wykonując badanie DNA. Jeśli cierpimy na pierwotny niedobór laktazy, to w badaniu zostaną wykryte odpowiedzialne za niego geny.

nietolerancja_laktozy_zamów_mob
nietolerancja_laktozy_zamów

Jak leczy się niedobór laktazy?

W nietolerancji laktozy, tak samo jak w przypadku zdecydowanej większości nietolerancji pokarmowych najlepszy rozwiązaniem jest stosowanie diety eliminacyjnej. Niedobór laktazy leczyć możemy poprzez ograniczenie spożywania laktozy. Nie musimy eliminować całkowicie. Wystarczy zmniejszyć jej spożycie. Całkowite wykluczenie laktozy z diety może prowadzić do wielu niedoborów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia pacjenta.

Niektórym pacjentom zaleca się także doustne przyjmowanie leków zawierających laktazę. Dzięki temu zmniejszymy jej niedobór, co pozwoli na spożywanie produktów zawierających laktozę.

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.