bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Błędna diagnoza? Poznaj niespecyficzne objawy celiakii

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną spowodowaną przez nieprawidłową reakcję organizmu na gluten. Może ona wywoływać dość charakterystyczne objawy gastryczne, neurologiczne, czy skórne. Czasem jednak w jej przebiegu pojawiają się także rzadziej spotykane objawy. Jakie? Poznaj nietypowe objawy celiakii!

Celiakia – co jest jej przyczyną?

Celiakia to inaczej trwała nietolerancja glutenu. Jest to schorzenie trwające całe życie od momentu aktywacji choroby. Chorzy posiadają silną nadwrażliwość na gluten. Jego spożycie może wywołać objawy gastryczne, skórne oraz neurologiczne. Pojawić mogą się także niespecyficzne dolegliwości. Nieleczona celiakia może doprowadzić do wielu powikłań groźnych dla naszego zdrowia. Zapobiec można im poprzez stosowanie ścisłej diety bezglutenowej.

Celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym. Rozwija się ona u osób, które posiadają mutację w obrębie genów HLA-DQ2,2, HLA-DQ2,5 oraz HLA-DQ8. Nie zawsze jednak obecność owej mutacji oznacza, że jesteśmy chorzy na celiakię. Wada genetyczna oznacza, że posiadamy do niej predyspozycję. Oznacza to, że celiakia może, ale nie musi się u nas uaktywnić. Pacjenci z mutacją genetyczną powinni być szczególnie wyczuleni na jej objawy.

celiakia_zamów_mob
celiakia_zamów

Podstawowe objawy celiakii – jakie są?

Najbardziej charakterystyczne objawy celiakii to:

 • Objawy gastryczne, takie jak wzdęcia brzucha, biegunki, zaparcia czy bóle brzucha
 • Objawy skórne, takie jak wypryski, trądzik, łupież, łamliwe włosy, egzema, łuszczyca
 • Objawy neurologiczne, takie jak migreny, napadowe bóle głowy, drżenia kończyn, zaburzenia równowagi, ataksja, padaczka
 • Objawy ze strony układu płciowego, takie jak niskie libido czy problemy z płodnością
 • Bóle i drżenie mięśni oraz ścięgien

celiakia_objawy_mob
celiakia_objawy

Czy mogę mieć celiakię? Poznaj niespecyficzne objawy

Celiakia wywoływać może także mniej specyficzne objawy. Może ona być przyczyną takich dolegliwości, jak:

 • Anemia spowodowana niedoborem żelaza i witaminy B12
 • Wysoki poziom cholesterolu
 • Afty
 • Zaburzenia koncentracji, uwagi
 • Zmęczenie
 • Problemy ze szkliwem
 • Niska odporność
 • Niedobór witaminy D
 • Mgła mózgowa (zespół objawów neurologicznych, takich jak przewlekłe zmęczenie, senność czy trudności w logicznym myśleniu)
 • Niski wzrost i waga (częsty sygnał alarmowy w przypadku dzieci)
Opinie Pacjentów – sprawdź co o nas mówią

Wraz z rozwojem celiakii pojawić mogą się także groźne dla naszego powikłania. Pojawić może się osteoporoza, łysienie plackowate, a nawet choroby nowotworowe. Do wymienionych powikłań najczęściej dochodzi u osób, które nie stosują leczenia (diety bezglutenowej).

Powyższe objawy na pierwszy rzut oka nie wskazują na celiakię. Często są więc mylone z innymi schorzeniami. Błędna diagnoza pociąga za sobą konsekwencje. Pacjenci zwykle rozpoczynają niewłaściwe leczenie, które nie przynosi żadnych skutków. Choroba nie jest więc leczona, dlatego wciąż się rozwija. W takiej sytuacji warto szczególnie rozważyć wykonanie badań DNA na celiakie. Niezwykle istotne jest wykonanie testu genetycznego, w którym wykryta może zostać potencjalna obecność genów powiązanych z celiakią. Do wykonania tego typu badania wystarczy wymaz z policzka. Badanie to jest bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta. Warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ celiakia wymaga jak najszybszego wdrożenia leczenia.

Po wykonaniu testu genetycznego warto zrobić także badanie krwi na obecność przeciwciał. Szczególnie istotna jest analiza stężenia przeciwciał tTG oraz DGP we krwi pacjenta. Są to bardzo ważne wskaźniki w diagnostyce celiakii.

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.