bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Kiedy trawienie cukrów jest problemem – nietolerancje pokarmowe

W każdym organizmie zachodzą różne procesy trawienne. Trawimy wszystkie składniki z pożywienia, w tym cukry. Niestety nie zawsze proces trawienia cukrów przebiega bezproblemowo, co skutkuje różnymi nietolerancjami. Może to prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości. Sprawdź, jakie są najczęstsze problemy związane z trawieniem cukrów i jak mogą się one objawiać!

Jak przebiega trawienie cukrów w organizmie?

Proces trawienia cukrów w organizmie człowieka jest wieloetapowy. Rozpoczyna się on już w jamie ustnej, gdzie enzymy ślinowe zaczynają rozkładać cukier na cukry prostsze. Proces trawienia następnie jest wspomagany przez kwas żołądkowy w żołądku, a następnie przez enzymy trzustkowe w dwunastnicy.

Ostateczny etap trawienia cukrów ma miejsce w jelicie cienkim. Tam enzymy jelitowe dokonują ostatecznego rozkładu cukru na cukry proste, które następnie są wchłaniane przez nabłonek jelitowy. Tak strawione cukry mogą przedostać się do krwioobiegu i dostarczać naszemu organizmowi energię.

Kiedy trawienie cukrów jest problemem?

Nie każdy organizm prawidłowo trawi wszystkie cukry. Jest to problem, który doskwiera osobom chorym na nietolerancje pokarmowe. Niestrawiony cukier zalega w jelicie i zaczyna fermentować, co prowadzi do nieprzyjemnych objawów. Najczęściej są to dolegliwości żołądkowo-jelitowe, ale pojawić mogą się też inne objawy.

nietolerancja_laktozy_zamów_mob
nietolerancja_laktozy_zamów

Problemy z cukrem – najczęstsze nietolerancje cukrów

Nietolerancje cukrów kryją się pod kilkoma postaciami. Większość z nas kojarzy nietolerancję laktozy, co nie powinno nikogo dziwić, jest to w końcu najczęściej diagnozowana nietolerancja pokarmowa. Na jakie nietolerancje cukrów można jeszcze chorować?

 • Nietolerancję laktozynajpopularniejsza nietolerancja pokarmowa, według szacunków cierpi na nią ponad 1/3 Polaków. Laktoza jest cukrem, który znajdziemy w mleku i produktach mlecznych. Jej nietolerancja jest spowodowana brakiem lub niedoborem enzymu zwanego laktazą, który jest konieczny do rozkładu laktozy na cukry proste. Może być to spowodowane czynnikami genetycznymi (pierwotna nietolerancja laktozy) lub innymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak zażywanie niektórych leków czy ekspozycja na toksyny (wtórna nietolerancja laktozy).
 • Nietolerancja fruktozy – fruktoza to cukier występujący naturalnie w owocach. Jej nieprawidłowe trawienie może być spowodowane przez chorobę genetyczną nazywaną fruktozemią. Skutkuje ona niedoborem enzymu o nazwie aldolaza fruktozo-1-foforanowa, przez co fruktoza nie może zostać strawiona w prawidłowy sposób. W konsekwencji niestrawiona fruktoza odkłada się w organizmie, a to prowadzi do wymiotów, biegunek i wzdęć.
 • Nietolerancja sorbitolu – sorbitol to związek chemiczny dodawany do żywności. Naturalnie występuje on m.in. w gruszkach, jabłkach czy śliwkach. Nietolerancję sorbitolu powoduje niewystarczająca ilość jednego z transporterów jelitowych zwanego GLUT5, co prowadzi do bólu brzucha, obrzęków jamy brzusznej oraz wzdęć i gazów.
 • Nietolerancja ksylitolu – ksylitol jest substytutem cukru, który coraz częściej stosowany jest w produktach spożywczych. Znajdziemy go m.in. w gumach do żucia oraz żywności przeznaczonej dla diabetyków. Nietolerancja ksylitolu spowodowana jest niedoborem jednego z enzymów, przez co nie może on zostać strawiony. Prowadzi to do bólu brzucha, wzdęć oraz biegunki.

W przypadku każdej nietolerancji sposobem leczenia jest stosowanie diety eliminacyjnej. Musimy więc z naszego jadłospisu usunąć produkty, które zawierają szkodzący nam cukier. W niektórych przypadkach możemy spożywać jego minimalne ilości. Warto jednak porozmawiać o tym z lekarzem lub z dietetykiem. Dzięki temu zrobimy to bezpiecznie.

Opinie Pacjentów – sprawdź co o nas mówią

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.