Celiakia może być prawdziwym wyzwaniem diagnostycznym. Choroba ta objawia się w różny sposób i nie zawsze da się ją łatwo rozpoznać. Jednak za pomocą odpowiednich badań możemy szybko potwierdzić lub wykluczyć schorzenie. Sprawdź, jak powinna wyglądać diagnostyka celiakii!
Spis treści
Celiakia to inaczej nietolerancja glutenu. Jest to choroba autoimmunologiczna. Oznacza to, że po spożyciu glutenu w organizmie dochodzi do reakcji obronnej układu odpornościowego. Wytwarzane są przeciwciała, które niszczą kosmki jelitowe, a to prowadzi do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. To z kolei prowadzi do niedoborów i osłabienia organizmu.
Celiakia powodować może następujące dolegliwości:
Pacjent z celiakią może normalnie i komfortowo żyć. Zdiagnozowana i leczona choroba nie powinna wywoływać żadnych nieprzyjemnych objawów. Wystarczy stosować ścisłą dietę bezglutenową. Nie powinniśmy jednak wykluczać glutenu z naszej diety przed postawieniem diagnozy. Przeprowadźmy więc diagnostykę celiakii, a dopiero później rozpoczynajmy odpowiednie leczenie.
Celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym. Wywołuje ją obecność genu DQ2,2, DQ2,5 lub DQ8. Chorzy posiadają przynajmniej jeden gen odpowiedzialny za rozwój choroby. Ich brak pozwala na jednoznaczne wykluczenie celiakii.
W diagnostyce celiakii konieczne jest wykonanie badania genetycznego analizującego wyżej wspomniane geny powiązane z chorobą. Jest to jedyny pewny sposób na wykluczenie celiakii. Wykonanie takiego badania jest bezpieczne i bezbolesne dla pacjenta. Do jego wykonania potrzebujemy jedynie wymazu z policzka, dlatego bez żadnych obaw test możemy wykonać nawet u małych dzieci. Takie badanie warto wykonać jak najszybciej. Dzięki niemu otrzymamy pewną diagnozę.
Pozytywny wynik badania genetycznego w kierunku celiakii oznacza kolejność przeprowadzenia dalszej diagnostyki. W takiej sytuacji wykonać musimy badanie serologiczne, do którego potrzebna jest jedynie próbka krwi. Dzięki niemu możemy sprawdzić, czy choroba jest aktywna. W badaniu serologicznym we krwi pacjenta oznaczane są trzy rodzaje przeciwciał:
Podczas diagnostyki celiakii wykonana może zostać także biopsja jelita. Jest to badanie wykonywane endoskopowo podczas gastroskopii. Polega więc ona na połknięciu przez pacjenta specjalnej giętkiej rurki zakończonej kamerą. Dzięki temu lekarz może ocenić wygląd jelita cienkiego i pobrać wycinek do badania. Pozwala to sprawdzić, jak zaawansowany jest zanik kosmków jelitowych wywołany przez celiakię. Badanie to musi zostać przeprowadzone w trakcie diagnostyki celiakii u osób dorosłych. W przypadku dzieci w niektórych przypadkach można od niego odstąpić.
Wizyta nawet następnego dnia!
Tel. 534 942 008
Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.
Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.
Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.
Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.
Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.