Celiakia u dzieci - na jakie objawy zwrócić uwagę?
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Celiakia u dzieci – na jakie objawy zwrócić uwagę?

Celiakia u dzieci jest chorobą autoimmunologiczną, która powoduje nieprawidłową reakcję organizmu na gluten, czyli białko obecne w wielu rodzajach zbóż. Rozpoznanie i leczenie celiakii jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego rozwoju dziecka. W tym artykule omówimy objawy, badania diagnostyczne, konsekwencje nieleczonej celiakii oraz zasady diety bezglutenowej dla dziecka.

Objawy celiakii u dzieci

Objawy celiakii u dzieci mogą być różnorodne i nie zawsze są od razu zauważalne. Diagnostyka nietolerancji glutenu jest procesem czasochłonnym, a to za sprawą objawów choroby, które są zbliżone do wielu innych dolegliwości. W przypadku celiakii u dzieci objawów chorobowych jest nieznacznie mniej niż w przypadku osób dorosłych, skarżących się na tę chorobę. Należą do nich:

 • Problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak ból brzucha, biegunka, zaparcia, wzdęcia.
 • Niski wzrost lub niedobory wagi.
 • Zmęczenie i brak energii (przekładające się na problemy w nauce).
 • Anemia spowodowana niedoborem żelaza.
 • Zachowania drażliwe i zmiany nastroju.
 • U niektórych dzieci mogą występować także wysypki skórne.

Jak diagnozować celiakię u dzieci?

Diagnostyka celiakii u dzieci powinna przebiegać możliwie szybko i bezboleśnie. Bardzo dobrym rozwiązaniem by rozpocząć poszukiwanie przyczyn uciążliwych dolegliwości są badania genetyczne. Dlaczego tak jest?

 • testy genetyczne są bezbolesne i nieinwazyjne – próbkę do badania stanowi jedynie wymaz z policzka
 • do badania nie trzeba się przygotowywać – to czy Pacjent jest na diecie lub nie, nie ma żadnego znaczenia
 • badanie pozwala wykluczyć chorobę już po pierwszym wyniku – brak mutacji w genach HLA-DQ2.2, HLA-DQ2.5 i/lub HLA-DQ8 oznacza brak celiakii do końca życia
 • pewna informacja, 100% skuteczności – specyficzność kliniczna badania wynosi 100%, a to oznacza brak wyników fałszywych.

celiakia_zamów_mob
celiakia_zamów

Pozytywny wynik testu genetycznego w kierunku celiakii oznacza, że mamy predyspozycję do zachorowania na celiakię. Możemy chorować na nią już w chwili badania, a może to nastąpić w dowolnym momencie w przyszłości. Jak zweryfikować tę informację?

Dalsza diagnoza celiakii u dzieci opiera się na testach serologicznych w celu wykrycia przeciwciał charakterystycznych dla celiakii. U najmłodszych Pacjentów unika się gastroskopii. Jeśli chodzi o testy z krwi to najczęściej rekomendowane są badania poziomu przeciwciał anty-tkankowej transglutaminazy IgA (tTG-IgA), a także całkowity poziom immunoglobuliny A (IgA), aby wykluczyć niedobór IgA, który może prowadzić do fałszywie negatywnych wyników.

Nietolerancja glutenu u dzieci – konsekwencje nieleczonej  celiakii

Nieleczenie celiakii u dzieci może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a niektóre z nich mogą prowadzić nawet do zagrożenia życia. Spożywanie glutenu przez osoby z celiakią prowadzi do zniszczenia jelit, a taki stan rzeczy utrzymujący się przez dłuższy czas może spowodować m.in.:

 • Problemy z kośćmi (takie jak np. osteoporoza).
 • Ryzyko rozwoju innych chorób autoimmunologicznych, np. cukrzycy typu 1.
 • Zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory.
 • Problemy z płodnością w przyszłości.

To tylko część komplikacji mogących wyniknąć z nieleczonej lub niezdiagnozowanej celiakii u dzieci. Wiele osób lekceważy tę chorobę, co często przynosi bardzo negatywne skutki.

pakiet_zdrowe_jelita_zamów_mob
pakiet_zdrowe_jelita_zamów

Dieta bezglutenowa u dziecka – wskazówki

Podstawą leczenia celiakii jest ściśle przestrzegana dieta bezglutenowa. Obejmuje ona wyeliminowanie wszystkich produktów zawierających gluten, takich jak np. pszenica, żyto, jęczmień i wszystkie produkty z nich wytwarzane. Przejście na dietę bezglutenową może stanowić duże wyzwanie, szczególnie dla dziecka, ale jest kluczowe dla zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia dzieci z celiakią

Oto kilka rad, którego warto wdrożyć stosując dietę bezglutenową u dziecka:

 • Edukacja – zadbaj o to by dziecko wiedziało czym jest gluten i w jakich produktach się znajduje. Wspieraj dziecko emocjonalnie, podkreślając, że dieta bezglutenowa jest ważna dla jego zdrowia.
 • Poinformuj osoby z otoczenia dziecka – przekaż informację o chorobie dziecka nauczycielom, personelowi szkolnemu i opiekunom.
 • Zadbaj o warunki do przygotowywania posiłków – przygotowując posiłki w domu używaj osobnych naczyń i akcesoriów kuchennych, aby uniknąć krzyżowego zanieczyszczenia glutenem. Przechowuj produkty bezglutenowe z dala od produktów zawierających gluten.
 • Kontroluj stan zdrowia dziecka – dieta bezglutenowa może czasami prowadzić do niedoborów składników odżywczych. Konsultuj się regularnie z dietetykiem, aby upewnić się, że dieta dziecka jest zrównoważona i zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Rozpoznanie i leczenie celiakii u dzieci jest niezbędne do zapewnienia im zdrowego rozwoju. Wczesna diagnoza i przestrzeganie diety bezglutenowej mogą zapobiegać długoterminowym komplikacjom i poprawić jakość życia dziecka. Ważne jest, aby rodzice i opiekunowie byli świadomi objawów celiakii i dokładali wszelkich starań by dziecko przestrzegało zaleceń dietetycznych.

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.