bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Celiak czyli osoba z nietolerancją glutenu

Celiakia to trwała nietolerancja glutenu. Choroba ta może doprowadzić do wyniszczenia organizmu, jeśli nie jest poprawnie leczona. Wielu pacjentów niestety żyje bez diagnozy. Są więc narażeni na nieprzyjemne dolegliwości i powikłania. Jak to rozpoznać? Jak to zmienić? Zobacz, jak możesz sprawdzić, czy nie jesteś celiakiem!

Czym jest celiakia?

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną. Powodują ją zmiany w genach. Celiak, czyli osoba chora na celiakię, nie toleruje glutenu. Po jego spożyciu w organizmie dochodzi do nieprawidłowej reakcji immunologicznej. Jest ona skierowana przeciwko własnym tkankom organizmu. W konsekwencji rozwija się stan zapalny i uszkodzone zostają kosmki jelita cienkiego. W takim stanie organizm nie jest w stanie prawidłowo przyswajać substancji odżywczych z pożywienia. Taki stan rzeczy powoduje, że celiacy narażeni są na różne przykre dolegliwości o bardzo szerokim spektrum.

Jakie objawy mogą pojawić się u celiaka?

Objawy celiakii mogą być bardzo różnorodne. U celiaka pojawić mogą się następujące symptomy:

 • Objawy gastryczne – bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, zaparcia, wymioty.
 • Objawy skórne – wypryski, trądzik, łupież, egzema, łuszczyca oraz łamliwe i wypadające włosy.
 • Objawy neurologiczne – migrena, napadowe bóle głowy, drżenia kończyn, zaburzenia równowagi, ataksja.
 • Objawy ze strony układu płciowego – niskie libido oraz niepłodność.
 • Inne objawy – bóle mięśni i ścięgien, anemia, wysoki poziom cholesterolu, afty, problemy z koncentracją, zmęczenie, niska odporność, problemy ze szkliwem.

celiakia_zamów_mob
celiakia_zamów

Lekceważenie powyższych objawów może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Nieleczona celiakia skutkować może osteoporozą, łysieniem plackowatym, a nawet nowotworem układu pokarmowego.

Jak rozpoznać, czy jestem celiakiem?

Jeśli rozpoznajemy u siebie objawy celiakii, to jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do lekarza. Skieruje on nas na badanie genetyczne. Możesz je również wykonać prywatnie, na własną rękę już bez skierowania. Badanie genetyczne to jedyny pewny sposób na wykluczenie celiakii. W badaniu sprawdza się, czy pacjent posiada geny DQ2,2, DQ2,5 oraz DQ8. Ich obecność jest jednoznaczna ze zdiagnozowaniem celiakii. Jest ono bezbolesne i pozwala uniknąć biopsji jelita cienkiego.

pakiet_zdrowe_jelita_zamów_mob
pakiet_zdrowe_jelita_zamów

Jak celiacy mogą sobie radzić z chorobą?

Podstawą leczenia celiakii jest dieta bezglutenowa. Jej ścisłe przestrzeganie pozwala całkowicie uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. W diecie nie możemy pozwalać sobie na żadne wyjątki czy przerwy. Celiakowi zaszkodzić mogą nawet minimalne ilości glutenu.

Konieczność bycia na diecie bezglutenowej może początkowo przerażać. W końcu gluten znajduje się w wielu produktach spożywczych. Warto więc udać się do dietetyka klinicznego, który pomoże nam ułożyć właściwą dietę. Dzięki temu szybko wdrożymy prawidłowe nawyki żywieniowe i będzie nam nieco łatwiej.

Dieta bezglutenowa to nie tylko unikanie glutenu w diecie. Celiacy muszą także uważać, aby nie zanieczyścić nim naszej bezglutenowej żywności. W naszej kuchni powinniśmy mieć osobną szafkę na żywność dla celiaka. Warto także przed każdym przygotowywaniem posiłku umyć wszystkie naczynia i powierzchnie kuchenne. Istotne jest również podawanie posiłków. Danie bezglutenowe nie powinno być podawane na jednym talerzu z daniem zawierającym gluten.

Opinie Pacjentów – sprawdź co o nas mówią

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.