Geny mają wpływ na nasze procesy decyzyjne? | Dowiedz się!
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Geny mają wpływ na nasze procesy decyzyjne?

Badacze z University of California, Berkeley oraz University of Illinois at Urbana-Champaign (UIUC) dowiedli, że na podejmowane przez nas decyzje mają wpływ pewne warianty genów regulujących poziom dopaminy w mózgu. Wyniki odkryć amerykańskich specjalistów ukazały się w czerwcowym internetowym wydaniu czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences.

Wpływ dopaminy na zachowania społeczne

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, czyli związkiem chemicznym uwalnianym przez komórki (neurony) ośrodkowego układu nerwowego. Niedobór dopaminy przyczynia się do rozwoju choroby Parkinsona. Zaburzenia poziomu tego neuroprzekaźnika mogą także powodować depresję, schizofrenię czy demencję. Prowadzone w ostatnim czasie badania udowodniły, że stężenie dopaminy ma bardzo istotny wpływ na interakcje społeczne. Jak się okazuje geny odgrywają w tym przypadku równie ważną rolę. Testy realizowane przez amerykańskich naukowców pokazują bowiem, w jaki sposób geny warunkują nasze społeczne zachowania i procesy decyzyjne, w tym wykorzystywanie sprawdzonych lub też nowych strategii. Jak nietrudno się domyślić poznanie mechanizmów wpływających na procesy decyzyjne człowieka może mieć niezwykle istotne znaczenie w biznesie. Specjaliści zwracają jednak szczególną uwagę na fakt, że to nowe odkrycie jest przede wszystkim źródłem wiedzy na temat chorób związanych z nieprawidłowym poziomem dopaminy, takich jak wspomniana już schizofrenia czy autyzm.

Podczas podejmowania decyzji wykorzystujemy dwa obszary mózgu…

W trakcie realizowanych badań naukowcy zauważyli, że u ludzi uczestniczących w grach zakładowych (które wymagają uruchamiania procesów decyzyjnych) aktywne są dwa obszary mózgu: przyśrodkowa kora przedczołowa – wpływająca na proces podejmowania decyzji oraz prążkowie – część kresomózgowia odpowiedzialna m.in. za motywacje. Testy, dzięki którym możliwe było dojście do takich wniosków odbywały się przy zastosowaniu tzw. funkcjonalnego rezonansu magnetycznego mózgu (fMRI).

Podejmowanie decyzji a modele uczenia się

Do głównych zadań badaczy należało ustalenie, które geny odpowiedzialne są za stężenie dopaminy w dwóch opisanych powyżej obszarach mózgu. W tym celu eksperci poddali analizie genomy 217 studentów z National University of Singapore. Skupili się oni w tym przypadku na 12 genach – o których wiadomo, że regulują poziom neuroprzekaźnika – i ich 143 wariantach. Niektóre z tych genów odpowiadały za poziom dopaminy w korze przedczołowej, inne zaś w prążkowiu. W testach naukowcy posłużyli się grą zakładową o nazwie „patent race”, w której uczestnik przy pomocy komputera gra z anonimowym przeciwnikiem. Jest ona dość powszechnie wykorzystywana przez socjologów do badania interakcji społecznych. Wyniki testów dowiodły, że w sytuacji rywalizacji między dwoma osobami wykorzystuje się trzy zasadnicze modele uczenia się. Pierwszym z nich jest tzw. uczenie ze wzmocnieniem (ang. reinforcement learning). Druga metoda – uczenie oparte na przekonaniu (ang. belief learning) – jest nieco bardziej skomplikowana i polega na narzuceniu przeciwnikowi pewnego psychicznego modelu zachowania, który pozwala przewidywać i reagować na podejmowane przez niego akcje. Trzecim modelem jest natomiast metoda prób i błędów.

W wyniku przeprowadzonych analiz naukowcy doszukali się pewnych zależności pomiędzy wybraną metodą uczenia się a obecnością różnych wariantów lub mutacji genetycznych w genach odpowiedzialnych za poziom dopaminy. Okazało się, że u graczy, którzy w rywalizacji wykorzystywali metodę opartą na przekonaniach aktywne były 3 geny, działające na poziom dopaminy w przyśrodkowej korze przedczołowej. Dla porównania wykorzystanie metody prób i błędów oraz uczenia ze wzmocnieniem wiązało się z obecnością innych dwóch genów, mających z kolei wpływ na poziom dopaminy w prążkowiu.

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.