Gen odpowiedzialny za cukrzycę?

geny a cukrzycaNaukowcy z Grenlandii i Kopenhagi znaleźli gen, który zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 aż dziesięciokrotnie. Badania zrealizowane przez duńskich i grenlandzkich specjalistów stały się źródłem wiedzy na temat czynników rozwoju choroby. Być może pomoże ona w opracowywaniu nowych metod leczenia i zapobiegania  cukrzycy. Wyniki ich niezwykłego odkrycia ukazały się w czasopiśmie Nature. 

Przyczyn warunkujących powstawanie cukrzycy dopatrywano się w złym stylu życia, a przede wszystkim w otyłości, będącej konsekwencją niewłaściwej diety. Utrzymanie odpowiedniej masy ciała i aktywność fizyczną uważano za najlepsze sposoby zapobiegające rozwojowi cukrzycy. Najnowsze wyniki badań sugerują, że cukrzyca typu 2 jest w znacznym stopniu uwarunkowana genetycznie.

To w końcu gen czy jego mutacja?

U mieszkańców Grenlandii zaobserwowano bowiem obecność specyficznej mutacji, która odgrywa kluczową rolę w rozwoju choroby. Naukowcy przypuszczają, że mutacja ta może dotyczyć nawet 1 na 5 Grenlandczyków. Co ciekawe nie znaleziono jej wśród Europejczyków, Chińczyków czy Afroamerykanów. Taki stan rzeczy potwierdza teorię mówiącą, że cukrzyca może być spowodowana wieloma czynnikami.

Cukrzyca była do pewnego momentu chorobą stosunkowo rzadko występującą u mieszkańców Grenlandii. W wyniku gwałtownej przemiany stylu życia, jaka dokonała się na przestrzeni ostatnich 50 lat zaczęła ona jednak dotykać coraz obszerniejszej grupy tej właśnie populacji.

Aby odpowiedzieć na pytanie o przyczynę takiego stanu rzeczy naukowcy przebadali 2 575 osób. Okazało się, że 17 % uczestników testu miało mutację w genie TBC1D4, która odpowiada za problemy z regulacją poziomu cukru we krwi.

Rate this post