Epigenetyczne czynniki zaburzeń neuropsychiatrycznych | Skip to main content

Epigenetyczne czynniki zaburzeń neuropsychiatrycznych

Epigenetyczne czynniki zaburzeń neuropsychiatrycznych

Wpływ genów na zaburzenia neuropsychiatryczneWadliwa sygnalizacja dopaminy zmienia poziom aktywności blisko 2 000 genów znajdujących się w korze przedczołowej. Zmiany te mogą doprowadzić do złożonych zaburzeń neuropsychiatrycznych – informują naukowcy z UC Irvine. Zaobserwowane zjawisko ma charakter epigenetyczny i jest pierwszym solidnym dowodem na to, że nieprawidłowości w działaniu dopaminy mogą mieć wpływ na funkcjonowanie tych obszarów mózgu.

 

Wyniki badań prowadzonych przez Emilliana Borrielli’ego – profesora mikrobiologii i genetyki molekularnej na UCI – ukazały się na łamach internetowego czasopisma Molecular Psychiatry.

Geny uzależnione od poziomu dopaminy?

Geny, które wiązano wcześniej z rozwojem chorób psychicznych wydają się być uzależnione od ilości dopaminy w wybranych miejscach naszego mózgu. Eksperymenty dowodzą, że wpływające na aktywność genów zmiany poziomu tej substancji są skutkiem zjawisk epigenetycznych, nie mających jednak żadnego związku z powstaniem mutacji w DNA.

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem działającym w różnych częściach mózgu, uwalnianym przez neurony ośrodkowego układu nerwowego. Odpowiada ona np. za odczuwane przez nas emocje. Zaistnienie wszelkich modyfikacji w obrębie systemu dopaminergicznego może mieć odzwierciedlenie w procesach poznawczych, ruchowych, hormonalnych, jak również emocjonalnych. Nadmiar dopaminy jest odpowiedzialny za wystąpienie objawów neuropsychiatrycznych.

Kierowany przez Borrelli’ego zespół dążył do uzyskania odpowiedzi na pytanie o skutki utrudnienia sygnalizacji neuroprzekaźnika. W tym celu naukowcy przeprowadzili liczne badania z udziałem mysich modeli, którym brakowało receptorów dopaminy w neuronach śródmózgowia. Pojawienie się mutacji doprowadziło do istotnych zmian ekspresji genów w mózgu, a w szczególności w korze przedczołowej. Zaobserwowano znaczny spadek poziomu ekspresji ponad 2 000 genów. Podjęte działania wywołały u testowanych gryzoni zachowania psychotyczne.

Specjaliści widzą potrzebę prowadzenia dalszych badań w tym zakresie. Być może wskażą one zupełnie nowe podejście do leczenia różnych chorób psychicznych człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zadzwoń teraz
Napisz na czacie