Dlaczego wybierać badania DNA z akredytacją?

dlaczego wybierać badania DNA z akredytacją, akredytacja, laboratorium z akredytacjąJeśli test DNA wykonywany jest w laboratorium z akredytacją, możesz mieć pewność, że jest całkowicie wiarygodny i jednoznacznie wykluczy lub potwierdzi ojcostwo. Taki test na ojcostwo jest ponadto najbardziej prestiżowy, a jego wynik uznaje nie tylko prawo polskie, ale też międzynarodowe.

Tylko nieliczne laboratoria mają akredytację

Chociaż istnieje ich w Polsce kilkanaście! Tymczasem to właśnie akredytowane testy DNA na ojcostwo gwarantują najwyższą pewność. Dlaczego jedynie nieliczni mogą pochwalić się więc takim dokumentem?

Uzyskanie Akredytacji PCA (Polskiego Centrum Akredytacji) jest procesem złożonym, wymagającym od laboratorium dostosowania wszystkich procedur badawczych, kompetencji pracowników oraz jakości sprzętu do niezwykle rygorystycznych norm międzynarodowych. Jedynie nieliczne laboratoria są więc skłonne do tego, żeby postarać się im sprostać.

Wyniki testów DNA uznawane w Polsce i za granicą

Decyzja Ramowa Rady Unii Europejskiej (weszła w życie 30.11.2013) mówi o tym, że aby wyniki testów genetycznych mogły zostać wykorzystane przez organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości, laboratorium musi posiadać akredytację na zgodność z normą PN-EN ISO/IEC 17025. Co więcej, rezultaty takich badań DNA uznawane są zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Laboratorium dokładnie „prześwietlone”

Akredytacja gwarantuje Ci pewność i świadomość, że cały proces realizacji testu i wystawiania wyników był dokładnie skontrolowany przez komisję, w której skład wchodzą najwybitniejsi specjaliści. Co istotne, taka kontrola musi zostać przeprowadzona co roku.

Akredytacja stanowi również potwierdzenie bezstronności, wiarygodności i niezależności w działaniu. Jest także gwarancją, że wszystkie czynności laboratoryjne przeprowadza się zgodnie z międzynarodowymi normami.

Akredytacja i certyfikat – czy są tym samym?

Z jednej strony tak, z drugiej strony nie. Akredytowane laboratoria otrzymują certyfikat PCA, który potwierdza uzyskanie akredytacji. Inne certyfikaty, np. GEDNAP czy ISFG, otrzymywane są po uczestnictwie w programach biegłości. Są one niezwykle istotne, jednak nie polegają na dokładnym skontrolowaniu laboratorium. Certyfikacja opiera się o realizację specjalnego zadania i sprawdzeniu, czy zostało wykonane poprawnie.

Akredytacja – co zostaje skontrolowane?

Aby uzyskać akredytację, skontrolowane są wszystkie aspekty związane z laboratorium. Analizuje się przede wszystkim dokumentację i przygotowanie pracowników, którzy muszą mieć umiejętności pozwalające na odtworzenie przebiegu badania.

Wdraża się również niezwykle restrykcyjne normy, dzięki którym można zagwarantować pewny wynik. Są to m.in. konieczność asysty drugiego pracownika, określone zasady wprowadzenia nowego pracownika do pracy, wzajemna kontrola przy wydawaniu rezultatu, regularna kontrola czystości blatów i pipet i wiele więcej.

Podsumowując, testy akredytowane są najczęściej odrobinę droższe od tych, które jej nie mają, jednak gwarantują najwyższą pewność wyniku. Warto wybrać je szczególnie wtedy, gdy rezultat będzie wykorzystywany w sądzie albo za granicą.

 

Rate this post