bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Dlaczego wybierać badania DNA z akredytacją?

Jeśli test DNA wykonywany jest w laboratorium z akredytacją, możesz mieć pewność, że jest całkowicie wiarygodny i jednoznacznie wykluczy lub potwierdzi ojcostwo. Taki test na ojcostwo jest ponadto najbardziej prestiżowy, a jego wynik uznaje nie tylko prawo polskie, ale też międzynarodowe.

Tylko nieliczne laboratoria mają akredytację

Chociaż istnieje ich w Polsce kilkanaście! Tymczasem to właśnie akredytowane testy DNA na ojcostwo gwarantują najwyższą pewność. Dlaczego jedynie nieliczni mogą pochwalić się więc takim dokumentem?

Uzyskanie Akredytacji PCA (Polskiego Centrum Akredytacji) jest procesem złożonym, wymagającym od laboratorium dostosowania wszystkich procedur badawczych, kompetencji pracowników oraz jakości sprzętu do niezwykle rygorystycznych norm międzynarodowych. Jedynie nieliczne laboratoria są więc skłonne do tego, żeby postarać się im sprostać.

Wyniki testów DNA uznawane w Polsce i za granicą

Decyzja Ramowa Rady Unii Europejskiej (weszła w życie 30.11.2013) mówi o tym, że aby wyniki testów genetycznych mogły zostać wykorzystane przez organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości, laboratorium musi posiadać akredytację na zgodność z normą PN-EN ISO/IEC 17025. Co więcej, rezultaty takich badań DNA uznawane są zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Laboratorium dokładnie „prześwietlone”

Akredytacja gwarantuje Ci pewność i świadomość, że cały proces realizacji testu i wystawiania wyników był dokładnie skontrolowany przez komisję, w której skład wchodzą najwybitniejsi specjaliści. Co istotne, taka kontrola musi zostać przeprowadzona co roku.

Akredytacja stanowi również potwierdzenie bezstronności, wiarygodności i niezależności w działaniu. Jest także gwarancją, że wszystkie czynności laboratoryjne przeprowadza się zgodnie z międzynarodowymi normami.

Akredytacja i certyfikat – czy są tym samym?

Z jednej strony tak, z drugiej strony nie. Akredytowane laboratoria otrzymują certyfikat PCA, który potwierdza uzyskanie akredytacji. Inne certyfikaty, np. GEDNAP czy ISFG, otrzymywane są po uczestnictwie w programach biegłości. Są one niezwykle istotne, jednak nie polegają na dokładnym skontrolowaniu laboratorium. Certyfikacja opiera się o realizację specjalnego zadania i sprawdzeniu, czy zostało wykonane poprawnie.

Akredytacja – co zostaje skontrolowane?

Aby uzyskać akredytację, skontrolowane są wszystkie aspekty związane z laboratorium. Analizuje się przede wszystkim dokumentację i przygotowanie pracowników, którzy muszą mieć umiejętności pozwalające na odtworzenie przebiegu badania.

Wdraża się również niezwykle restrykcyjne normy, dzięki którym można zagwarantować pewny wynik. Są to m.in. konieczność asysty drugiego pracownika, określone zasady wprowadzenia nowego pracownika do pracy, wzajemna kontrola przy wydawaniu rezultatu, regularna kontrola czystości blatów i pipet i wiele więcej.

Podsumowując, testy akredytowane są najczęściej odrobinę droższe od tych, które jej nie mają, jednak gwarantują najwyższą pewność wyniku. Warto wybrać je szczególnie wtedy, gdy rezultat będzie wykorzystywany w sądzie albo za granicą.

 

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.