bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Alergia IgE-niezależna – jakie są czynniki ryzyka i objawy?

W przypadku alergii pokarmowych typu IgE wyróżnia się jej dwa rodzaje. Alergię IgE-zależną oraz alergię IgE-niezależną. O wiele więcej wiemy o alergii IgE-zależnej, a jej diagnostyka jest zdecydowanie prostsza. Co prowadzi do alergii IgE-niezależnej? Jak ją diagnozować? Dowiedz się więcej!

Spis treści:

Alergia IgE-niezależna – czym się różni od alergii IgE-zależnej?

Alergia IgE-niezależna jest z zasady trudniejsza do zdiagnozowania. Wpływa na to przede wszystkim fakt, że reakcja organizmu w postaci objawów występuje z opóźnieniem. Objawy alergii IgE-niezależnej mogą wystąpić nawet po kilku dniach – dlatego też często określana jest mianem alergii opóźnionej. W jej przypadku, objawy nie są aż tak poważne niż w przypadku alergii IgE-zależnej.

Alergia IgE-zależna z kolei charakteryzuje się tym, że objawy są widoczne praktycznie natychmiast po kontakcie z wywołującym alergię alergenem, a objawy są bardziej uciążliwe wraz z ryzykiem wywołania wstrząsu anafilaktycznego.

Alergia opóźniona różni się także od alergii IgE-zależnej tym, że w jej przypadku ilość spożytego pokarmu zawierającego uczulający alergen powiązana jest z siłą reakcji alergicznej. W alergii IgE-zależna nawet niewielka ilość spożytego pokarmu może wywołać poważne objawy.

test alergia max mob

Alergia IgE-niezależna – czynniki ryzyka

W alergii opóźnionej nieprawidłowa reakcja organizmu nie wiąże się z nadmierną produkcją przeciwciał IgE, znacznie mniejsze jest też ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Jako czynniki, które najczęściej wskazuje się jako przyczynę alergii IgE-niezależnej wymienia się:

Niedobory witamin – przede wszystkim witaminy D, w niektórych przypadkach także witaminy B12;

Zła dieta – spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, słodkich napojów, nadmierne przyjmowanie cukrów, zbyt częste jedzenie mięsa i złe nawyki żywieniowe np. zbyt szybkie i niedokładne przeżuwanie pokarmów;

Choroby jelit – schorzenia, które prowadzą do nieszczelności jelit, przez co do ludzkiego organizmu dostają się różnego rodzaju substancje powstające w trakcie procesów trawiennych – toksyny, pasożyty itp. zaburzony jest również proces przyswajania składników odżywczych;

Zaburzenia mikroflory jelitowej – powodowane przez takie czynniki jak stres, przyjmowanie leków, zła dieta czy też niehigieniczny tryb życia.

Alergia IgE-niezależna – objawy

Czy alergię opóźnioną (IgE-niezależną) da się odróżnić od alergii IgE-zależnej na podstawie wywołanych objawów? Niekoniecznie. W obu przypadkach dolegliwości u chorych mogą być bliźniaczo podobne, co też utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. Jakie są najczęstsze objawy u chorych na alergię opóźnioną?

 • Biegunka, zaparcia, krew w stolcu
 • Wymioty, ulewanie
 • Ogólne osłabienie
 • Katar
 • Kaszel, ból gardla
 • Zapalenie ucha środkowego
 • Bóle brzucha
 • Świąd, wysypka, obrzęk

Bezpłatne porady – rozmowa o badaniu z konsultantem

1. O jakim badaniu chcesz porozmawiać? rozwiń

2. Wybierz termin rozmowy rozwiń

Wybierz datę

Wybierz preferowane godziny

3. Podaj dane rozwiń

„Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie, na podstawie art. 23 ustęp 1. punkt 3) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn.zm.), przez to testDNA Ekspertyzy Sp. z o.o. s.k. z siedzibą w Katowicach przy ul. F. Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000837178, NIP: 6342822607, Regon: 243412289. Osobie podającej dane przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.”

Alergia opóźniona – jak zdiagnozować?

W diagnostyce alergii najpopularniejsze są testy, które oznaczają poziom przeciwciał IgE we krwi. Niestety alergia opóźniona w przypadku badań analizujących ilość IgE w krwiobiegu nie zostanie wykryta, bo jej występowanie nie ma związku z podwyższonym poziomem przeciwciał IgE. Postawienie diagnozy w przypadku alergii IgE-niezależnej jest trudniejsze, ponieważ do dziś mechanizmy jej powstawania nie są do końca wyjaśnione. W celu ustalenia alergii opóźnionej wykonuje się szereg badań wykluczających inne choroby takie jak m.in. celiakia, nietolerancja laktozy czy choroby jelit (Choroba Leśniewskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego).

Czasochłonnym lecz często skutecznym rozwiązaniem jest wprowadzenie diety eliminacyjnej. Polega ona na wytypowaniu potencjalnych alergenów wywołujących w danym przypadku objawy, a następnie wyeliminowanie ich z diety na dłuższy okres (zwykle kilka tygodni, a nawet miesięcy).

Dostępne są również testy, które badają poziom przeciwciał IgG we krwi. W tym przypadku jednak specjaliści są podzieleni. Wielu z nich wskazuje na niską wartość diagnostyczną tych badań. Podobne stanowisko prezentuje Europejska Akademia Alergologii i Immunologii Klinicznej, twierdząc że stężenie IgG w żadnym wypadku nie może służyć jako miernik służący diagnostyce alergii bądź nietolerancji pokarmowych.

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.