Czy test na ojcostwo można wykonać anonimowo?

czy test na ojcostwo można wykonać anonimowoTesty ojcostwa są tematem delikatnym, dla wielu wręcz wstydliwym. Mało kto przyznaje się do wykonania takiego badania. Mężczyźni często mają obawy, że w sytuacji zakwestionowania swojego rodzicielstwa zostaną negatywnie odebrani przez otoczenie. Bo przecież jak można wątpić w coś tak oczywistego! Należy jednak pamiętać, że o ile kobiety mogą być niemal zawsze pewna swojego macierzyństwa, o tyle panowie już nie.

Narastające wątpliwości oraz presja ze strony otoczenia sprawiają, że w świadomości mężczyzn pojawia się pytanie: Czy badanie na ojcostwo można wykonać anonimowo? Czy w momencie zlecenia testu można w ogóle nie podawać swoich danych, albo udzielić informacji niezgodnych z rzeczywistością?

Dla wielu zdesperowanych ojców takie rozwiązanie wydaje się być jedynym właściwym. Poczucie anonimowości jest dla nich tożsame z poczuciem bezpieczeństwa, które pozwala uchronić się przed nieprzychylnymi opiniami środowiska.

czy test na ojcostwo można wykonać anonimowoKażdy pacjent wykonujący prywatne badanie DNA na ojcostwo zostaje zobowiązany do wypełnienia formularza zlecenia testu na ojcostwo. Podaje w nim co prawda dane osobowe, ale laboratorium nie ma możliwości sprawdzenia wiarygodności tych informacji. Laboratoria genetyczne mają ponadto bezwzględny obowiązek przestrzegania zapisów zawartych w ustawie o ochronie danych osobowych. Oznacza to, że nie mają prawa udostępniania przechowywanych danych o pacjentach osobom nieupoważnionym. Pracownicy muszą więc zadbać o to, aby żadna informacja o realizowanych testach DNA na ojcostwo oraz osobach, które w nich uczestniczą nie wydostała się poza mury placówki.

W profesjonalnych firmach, świadczących usługi z tego zakresu funkcjonują specjalne systemy zabezpieczeń – np. klient przed uzyskaniem jakiejkolwiek informacji musi podać ustalone wcześniej hasło. Wiele takich placówek przekazuje wyniki w dyskretniej formie – przesyłki, która w żaden sposób nie zdradza jej zawartości. Czy zatem moglibyśmy podać nieprawdziwe dane osobowe? Teoretycznie tak. Pytanie tylko po co?

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku sądowych badań ojcostwa. Różnice te wiążą się z koniecznością dopełnienia procedur, narzuconych z góry przez krajowe sądownictwo. Pamiętajmy, że rezultat badania DNA na ojcostwo wykonywanego na potrzeby sądu, w przeciwieństwie do testu prywatnego, zostanie uznany jako wiarygodny dowód w sprawie sądowej (np. o alimenty). Warunkiem jest jednak potwierdzenie tożsamości badanych osób poprzez okazanie odpowiednich dokumentów. Bez tego sądowy test na ojcostwo nie będzie zrealizowany.

Więcej informacji:

Rate this post