Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego niektórzy ludzie wydają się mieć większą tolerancję na ból od innych? Najnowsze wyniki badań zaprezentowane na 66. corocznej konferencji Amerykańskiej Akademii Neurologicznej w Filadelfii wskazują, że odpowiedzi na to trudne pytanie należy szukać w genetyce.
Spis treści
W normalnych warunkach odczuwanie bólu jest zwykle reakcją naszego układu nerwowego, wskazującą, że w organizmie mogło dojść do jakiegoś uszkodzenia. Kiedy czujemy ból może to np. oznaczać, że zraniliśmy się. Ból przewlekły, czyli inaczej chroniczny występuje wtedy, gdy sygnały bólowe z mózgu wysyłane są ciągle, w efekcie czego dolegliwość ta ma charakter stały i może trwać tygodnie, miesiące, a nawet lata.
Przyczyną powstawania chronicznego bólu może być zarówno zapalenie stawów, rozwijający się w organizmie nowotwór, zakażenie, a nawet drobny uraz, taki jak skręcenie kostki. Co więcej zdarza się, że tego rodzaju dolegliwości bólowe dotyczą osób, u których nie stwierdzono żadnych chorób, lub które wcale nie doznały urazu. Ludzie cierpiący na przewlekły ból mogą skarżyć się na dolegliwości różnych części ciała, występujących jednak w tym samym czasie (np. na ból głowy i krzyża jednocześnie). Przewlekłemu bólowi często towarzyszy także zespół chronicznego zmęczenia, endometrioza, ból układu ruchu zwany fibromialgią, zapalenie jelit, śródmiąższowe zapalenie pęcherza, problem ze stawami, czy ból w okolicach narządów płciowych (wulwodynia).
Lekarze mają różne podejście do leczenia przewlekłego bólu. Leczenie farmakologiczne, stymulacja elektryczna, zabiegi chirurgiczne – to najczęstsze metody, których zastosowanie zależy od konkretnego przypadku. Niektórzy lekarze do leczenia tego rodzaju dolegliwości wykorzystują również placebo. Z kolei mniej inwazyjne metody opierają się na psychoterapii, terapii relaksacyjnej, biofeedbacku i terapii behawioralnej. Przeprowadzone wcześniej badania wykazały, że osoby cierpiące na chroniczny ból mają niższy poziom endorfin w płynie mózgowo-rdzeniowym, w związku z czym niekiedy stosuje się terapię stymulującą ich poziom.
W ramach nowych badań naukowcy poprosili 721 pacjentów z przewlekłymi bólami, aby ocenili ich natężenie w skali od 1 do 10. Wszyscy pacjenci zażywali wówczas przepisane im opioidowe leki przeciwbólowe. Naukowcy podzielili badanych pacjentów na 3 grupy. Pierwszą grupę stanowili pacjenci z niskim poziomem odczuwania bólu, oceniający jego natężenie w stali 1-3. Drugą stanowili pacjenci z umiarkowanym poziomem odczuwania bólu, oceniający jego siłę w skali 4-6. Trzecią grupą badanych byli pacjenci z wysokim poziomem odczuwania bólu, oceniający jego natężenie w skali 7-10. Większość osób biorących udział w badaniu (46%) zaliczyła się do grupy o umiarkowanym poziomie odczuwania bólu. Zaraz za nią znalazła się grupa trzecia, czyli ta o wysokim poziomie odczuwania bólu (45%). Tylko 9% badanych znalazło się w grupie pierwszej. Pacjenci, którzy ocenili swój poziom odczuwania bólu na 0 zostali wyłączeni z badania.
Naukowcy stwierdzili, że za poziom natężenia bólu u badanych odpowiadają warianty różnych genów. I tak wariant genu określany jako DRD1 występuje o 33% częściej u pacjentów z grupy pierwszej niż u pacjentów z grupy trzeciej. Osoby znajdujące się w grupie drugiej, a więc te o umiarkowanym poziomie natężenia bólu są z kolei narażone na wystąpienie dwóch innych wariantów genów, a mianowicie COMT, który w tej grupie występował o 25 % częściej niż w grupie o wysokim poziomie natężenia bólu oraz OPRK, którego pojawienie się było w tym przypadku o 19% większe. Wariant genu określany jako DRD2 występował natomiast o 25% częściej u osób z grupy o wysokim poziomie natężenia bólu niż u pacjentów z grupy o poziomie umiarkowanym.
Jeden z naukowców biorących udział w badaniu stwierdził, że otrzymane wyniki mają bardzo istotne znaczenie, gdyż pomogą w określeniu przyczyn powstawania chronicznego bólu. Zidentyfikowanie u cierpiących osób któregokolwiek z 4 genów pozwoli lekarzom lepiej zrozumieć ich dolegliwości oraz poziom natężenia bólu.
Wizyta nawet następnego dnia!
Tel. 534 942 008
Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.
Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.
Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.
Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.
Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.
ul. Braniewska 20
60-454, Poznań
Siedziba: Katowice