Blog | Badanie DNA na ojcostwo - dyskretnie, szybko i wygodnie.
Badanie DNA na ojcostwo – dyskretnie, szybko i wygodnie.
img

Badanie ojcostwa – czy wynik testu do celów prywatnych nadaje się do sądu?

czy wynik testu na ojcostwo do celów prywatnych nadaje się do sąduBadanie ojcostwa do celów prywatnych także można wykorzystać w sądzie. W większości przypadków jego wynik jest dowodem wstępnym, jednak może się zdarzyć, że będzie dla sądu dowodem rozstrzygającym. Warto również zdawać sobie sprawę, że test prywatny gwarantuje tak samo pewny wynik jak badanie sądowe. Oczywiście wtedy, gdy badania są wykonywane w pewnym laboratorium. Czytaj więcej »Badanie DNA – czy pozwala ustalić pokrewieństwo?

czy badanie dna pozwala ustalić pokrewieństwo, czy badania dna pozwalają ustalić pokrewieństwoOczywiście! Badanie DNA to świetny sposób sprawdzenia biologicznego pokrewieństwa – przykładowo między rodzeństwem, dziadkami i wnukami czy bratankiem i wujkiem. Dzięki temu można określić przede wszystkim, czy między dzieckiem a rodziną ojca istnieją więzy krwi (bez jego udziału). Czytaj więcej »Badania DNA – kiedy się przydają?

kiedy przydają się badania DNAW dzisiejszych czasach badania DNA są na wyciągnięcie ręki – może wykonać je właściwie każdy. Wykorzystuje się je nie tylko do ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa, ale też do wykrycia chorób czy predyspozycji do zachorowania. Czytaj więcej »Jak zrobić test na ojcostwo?

jak zrobić test na ojcostwo

Jeśli chcesz wykonać test na ojcostwo, możesz zdecydować się na badanie prywatne (w ciąży lub gdy dziecko się urodzi) albo sądowe. Typ próbek zależy od rodzaju testu – mogą to być np. wymazy z policzka czy używane szczoteczki do zębów. Bez względu na rodzaj badania i wykorzystany materiał, rezultat zawsze jednoznacznie wykluczy lub potwierdzi ojcostwo. Czytaj więcej »


Jak uniknąć płacenia alimentów na nie swoje dziecko?

naciąganie na alimenty, alimenty na nieswoje dziecko, alimenty na nie swoje dziecko, alimentyMasz wątpliwości, czy jesteś ojcem dziecka i wydaje Ci się, że nie powinieneś płacić alimentów? Wykonaj test DNA na ojcostwo. Jego wynik w jednoznaczny sposób wskaże, czy to Twoje dziecko. Zyskasz całkowitą pewność, która pozwoli Ci unormować sytuację prawną. Pamiętaj, że wynik badania na ojcostwo to najbardziej wiarygodny dowód dla sądu! Czytaj więcej »


Poznaj korzyści z badania DNA na ojcostwo

korzyści z badania dna na ojcostwo, zalety badania dna na ojcostwo

Testy DNA na ojcostwo są coraz popularniejsze. Można zauważyć je nawet w popularnych serialach telewizyjnych! Nic dziwnego – ich wynik zawsze w sposób pewny potwierdzi albo wykluczy ojcostwo, co umożliwia unormowanie swojej sytuacji. Poznaj najważniejsze korzyści z realizacji badania na ojcostwo i dowiedz się, dlaczego warto wykonać test!

Czytaj więcej »


Jaką wartość dla sądu ma badanie DNA?

Jaką wartość dla sądu ma badanie DNABadanie genetyczne za każdym razem gwarantuje jednoznaczny rezultat. Z tego powodu sąd uznaje je jako pełnowartościowy dowód, np. w sprawie o ustalenie ojcostwa czy o alimenty. Jeśli chcesz wykorzystać wynik jako dowód rozstrzygający, test powinien być zrealizowany z wykorzystaniem konkretnej formalnej procedury. Rezultat badania prywatnego najczęściej jest dowodem wstępnym. Czytaj więcej »


Spokój w ciąży

Spokój w ciążyGdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, mojej radości nie było końca. Mącił ją tylko jeden mały szczegół – ze swoim partnerem Tomkiem byłam dopiero 2 miesiące! Wcześniej spotykałam się z innym mężczyzną, który niestety nie chciał mieć dzieci… Pewnie domyślacie się już, jaka myśl pojawiła się w mojej głowie… Czy Tomek to ojciec mojego dziecka?! Czytaj więcej »


Pozew o zaprzeczenie ojcostwa

pozew o zaprzeczenie ojcostwa, wniosek o zaprzeczenie ojcostwa, zaprzeczenie ojcostwaŻeby zaprzeczyć ojcostwo, musisz udowodnić, że mężczyzna uznany za prawnego ojca dziecka nie jest jego ojcem biologicznym. Aby to zrobić, trzeba wnieść sprawę do sądu i przedstawić dowody, z których najpewniejszym jest test DNA. Nie można zaprzeczyć ojcostwa, jeśli dziecko nie żyje. Czytaj więcej »


Domniemanie ojcostwa dziecka małżeńskiego

domniemanie ojcostwa dziecka małżeńskiego, domniemanie ojcostwaW polskim prawie ojcostwo dziecka można ustalić na 3 sposoby: domniemanie, uznanie i ustalenie. Z roku na rok liczba pozwów rośnie. Nic dziwnego – teraz w prosty i szybki sposób można wykonać badanie DNA, które jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy ojcostwo. Dowiedz się, czym jest domniemanie ojcostwa oraz jak zaprzeczyć i ustalić ojcostwo dziecka małżeńskiego! Czytaj więcej »Zyskaj spokój ducha na całe życie

test na ojcostwo a spokój ducha, spokój duchaWykonanie pewnego testu DNA nie jest tylko szansą na unormowania sytuacji prawnej i finansowej. To dużo więcej korzyści – od zyskania pewności i spokoju ducha, przez zapewnieniu dziecku pięknego dzieciństwa, po zadbanie o relacje w rodzinie. Sprawdź, co jeszcze zyskasz, przeprowadzając test na ojcostwo! Czytaj więcej »Test DNA – teraz możesz zyskać pewność już na zawsze

test dna, testy dnaZapewnij sobie szczęśliwe życie w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami, wykonując test DNA. Dzięki temu unormujesz prawną sytuację swojej rodziny i wyeliminujesz niepotrzebne wątpliwości i stres. Zyskasz również spokój ducha i wewnętrzną równowagę oraz stabilizację i bezpieczeństwo każdego dnia. Pamiętaj, że również dziecko będzie miało szansę harmonijnie się rozwijać. Czytaj więcej »


Ustalanie ojcostwa – chciałbym samodzielnie pobrać próbki do badania, czy jest taka możliwość?

samodzielne pobranie próbek do testu na ojcostwoTak, materiał genetyczny do prywatnego testu w kierunku ojcostwa możesz pobrać samodzielnie w warunkach domowych. Ustalanie ojcostwa nie będzie wymagało od Ciebie ani szczególnych umiejętności, ani specjalnego przygotowania.

Od strony klienta ustalanie ojcostwa wiąże się z szybką i łatwą procedurą. W pobraniu wymazów pomoże Ci zestaw testowy, zawierający 4 komplety sterylnych wymazówek. Pobranie wszystkich materiałów trwa chwilę, jest bezpieczne dla badanych i całkowicie bezbolesne, a wynik dostarcza pewnej informacji. Czytaj więcej »Badanie DNA – czy wiek uczestnika testu na ojcostwo ma znaczenie?

czy wiek uczestnika testu na ojcostwo ma znaczenieTo ile lat ma osoba uczestnicząca w teście na ojcostwo nie ma znaczenia, jeśli chodzi o pewność wyniku. Badanie DNA ustali w sposób jednoznaczny, czy mężczyznę łączy z dzieckiem biologiczne pokrewieństwo. Materiał genetyczny badany w teście na ojcostwo jest bowiem niezmienny, dlatego też ani wiek, ani żaden inny zewnętrzny czynnik nie wpłynie na ostateczny rezultat badania. Czytaj więcej »


Badania DNA – co to znaczy, że próbki objęte są gwarancją?

gwarancja na próbki do badania DNAWielu pacjentów decyduje się na samodzielne pobranie próbek do badania DNA. Choć jest to bardzo proste, zawsze może zdarzyć się tak, że zebrany materiał będzie słabej jakości, a co za tym idzie, będziemy musieli przygotować kolejny. Dzięki temu, że próbki materiału genetycznego objęte są gwarancją, pacjent nie ponosi już żadnych dodatkowych kosztów, gdyby konieczne było przyprowadzenie ponownej analizy z innej próbki.

Gwarancja na próbki do badania DNA da Ci więc przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i spokój, że zlecony przez Ciebie test na ojcostwo zostanie przeprowadzony rzetelnie i z użyciem materiału genetycznego o wysokiej jakości. Czytaj więcej »


Badania DNA na ojcostwo możliwe nawet po śmierci domniemanego ojca

ustalenie ojcostwa po śmierci ojca, badania dna na ojcostwo po śmierci ojcaBadania DNA rozwinęły się do tego stopnia, że testy na ojcostwo wykonywane są już nawet bez udziału domniemanego ojca, np. gdy ten zmarł. Co więcej, przy pomocy tego typu testów otrzymuje się tak samo pewny wynik, jak gdyby odbywały się one z udziałem osób żyjących.  Do przeprowadzenia pewnego testu na ojcostwo laboratorium wykorzystuje 3 metody. To, którą z nich posługuje się w danym momencie zależy m.in. od płci osób uczestniczących w badaniu, w tym płci dziecka. Czytaj więcej »Badanie ojcostwa – czy jest dostępne w przychodni?

czy badanie ojcostwa jest dostępne w przychodniOsoba wykonująca badanie ojcostwa, która z jakiegoś powodu nie chce pobierać próbek samodzielnie, może skorzystać z pomocy fachowego personelu medycznego w przychodni. Krajowe Centrum Badań Genetycznych CentrumDNA dysponuje ponad 60. punktami na terenie całego kraju, w których można pobrać materiał DNA do testu na ojcostwo. Czytaj więcej »


W jaki sposób można zamówić badanie ojcostwa?

w jaki sposób można zamówić badanie ojcostwaKiedyś dostęp do testów na ojcostwo był bardzo utrudniony. Dziś badania DNA, które pewnie określają pokrewieństwo są na wyciągnięcie ręki. Można je zamówić e-mailowo, przez telefon, na anonimowym czacie lub za pomocą formularza elektronicznego na stronie www. Zestawy służące do pobrania próbek są również do kupienia w aptekach i punktach pobrań. Jak zleca się badanie ojcostwa? Czytaj więcej »


Kiedy najwcześniej można zrobić test DNA na ojcostwo?

Pewne badanie genetyczne już od 8. tygodnia ciąży

Test DNA na ojcostwo można zrobić już od 8. tygodnia ciąży – to najwcześniej dostępne badanie ojcostwa na świecie! Co ważne, wynik badania wykonywanego w ciąży jest równie pewny jak badania po narodzinach. Możesz zatem zyskać pewność i spokój już na tym etapie, co pozwoli Ci unormować sytuację prawną i zaplanować przyszłość. Nie ma konieczności czekania, aż dziecko przyjdzie na świat. W przypadku badania po narodzinach realizacja możliwa jest natomiast już od drugiej doby życia.

Badania dna od kiedy – tego dowiesz się z artykułu:

Kiedy najwcześniej można zrobić test DNA na ojcostwo?

Kiedy najwcześniej można zrobić test DNA na ojcostwo, kiedy można zrobić test na ojcostwo, badania dna od kiedyOd 8. tygodnia ciąży możesz wykonać test na podstawie krwi przyszłej mamy i wymazu z policzka od domniemanego ojca. To najwcześniej dostępny test na ojcostwo. W tym przypadku wykorzystuje się opatentowaną metodę, która polega na wyizolowaniu z krwi kobiety nie tylko jej DNA, ale także DNA płodu.

To możliwe, ponieważ w krwiobiegu ciężarnej krąży wolne płodowe DNA dziecka – w 8. tygodniu ciąży jest go na tyle dużo, że można wykonać test na ojcostwo. Później ten materiał genetyczny porównuje się z DNA mężczyzny i sprawdza, czy między nimi istnieje biologiczne pokrewieństwo.

Test na ojcostwo możesz zrobić też po 15. tygodniu ciąży na podstawie płynu owodniowego. Wówczas od rodziców przekazuje się dowolne próbki, np. używaną maszynkę do golenia, włosy z cebulkami, gumę do żucia czy wiele innych materiałów.

Krew może zostać pobrana w jednej ze 100 placówek w całej Polsce – pobranie przypomina standardową morfologię. Płyn owodniowy pobiera doświadczony specjalista z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Poczytaj więcej o teście na ojcostwo w ciąży >>

Kiedy można zrobić test na ojcostwo po narodzinach? Zleć badanie na ojcostwo już od drugiej doby życia dziecka

Jeśli maluch jest na świecie, pewne badanie ojcostwa może być wykonane już w drugiej dobie jego życia. Test można wykonać na podstawie wymazu z policzka lub dowolnych przedmiotów z DNA. Poczytaj więcej o teście na ojcostwo po narodzinach >>

Pobranie wymazu jest bardzo szybkie, komfortowe i całkowicie bezbolesne, więc z powodzeniem można zrobić to nawet u małego dziecka. Od maluszka można przekazać też np. smoczek (również od butelki), chusteczkę z wydzieliną z nosa i wiele innych przedmiotów codziennego użytku.

Czy wynik testu na ojcostwo zawsze jest pewny?

Kiedy najwcześniej można zrobić test DNA na ojcostwo, kiedy można zrobić test na ojcostwo, badania dna od kiedyBez względu na to, kiedy zdecydujesz się wykonać test na ojcostwo – przed narodzinami dziecka czy po nich – wynik badania będzie taki sam. Jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy ojcostwo, a Ty zyskasz spokój na całe życie. Jak to możliwe?

Analizowane w badaniu ojcostwa fragmenty DNA są niezmienne, a ponadto ustalone w momencie poczęcia. Dodatkowo każda próbka jest tak samo pewna i każda da identyczny wynik.

Dzięki analizie 24 markerów DNA badanie gwarantuje całkowitą pewność nawet w sytuacji, gdy w teście po narodzinach biorą udział tylko dziecko i domniemany ojciec. CentrumDNA to ponadto doświadczone i certyfikowane laboratorium, w którym działamy zgodnie z normą ISO 17025.

Dyskrecja i bezpieczeństwo danych osobowych na każdym etapie badania

Dbamy o wszystkie Twoje dane – stosujemy konkretne procedury bezpieczeństwa, dzięki którym nie ma do nich dostępu nikt niepowołany. Co więcej, przesyłka z zestawem (jeśli robisz badanie po narodzinach i pobierasz próbki samodzielnie) oraz wynik mogą zostać wysłane w sposób dyskretny, bez danych laboratorium. Jeśli chcesz, badanie możesz wykonać również bez podawania danych uczestników (anonimowo).Kiedy najwcześniej można zrobić test DNA na ojcostwo, kiedy można zrobić test na ojcostwo, badania dna od kiedy

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka

Zobacz, jak wygląda praca w laboratorium


 


Testy na ojcostwo – czy przeziębienie ma wpływ na wynik badania?

czy przeziębienie ma wpływ na wynik badania na ojcostwo, czy przeziębienie ma wpływ na test na ojcostwo

Nawet jeśli jesteś przeziębiony, możesz śmiało pobrać od siebie próbkę do testu na ojcostwo. Twoja choroba w żaden sposób nie wpłynie bowiem na wynik badania DNA. Nie zmienią go również leki, które być może zażywasz w trakcie przeziębienia, grypy, czy jakiejkolwiek innej choroby. Zastanawiasz się, jak to możliwe, że testy na ojcostwo są aż tak niezawodne?

Czytaj więcej »


Testy DNA na ojcostwo – jak wygląda zestaw?

jak wygląda zestaw do testu DNA na ojcostwo, zestaw do testu DNA na ojcostwoCentrum DNA oferuje zestaw do pobierania próbek, dzięki któremu każdy może samodzielnie pobrać materiał genetyczny w domu. Jest to szybkie, proste i komfortowe. Zestaw składa się z wszystkich niezbędnych elementów, a po zamówienie zostaje bezpłatnie przesłany na dowolny adres. Można kupić go również np. w aptece. Czytaj więcej »


Badanie ojcostwa – badanie DNA czy badanie grup krwi?

Badanie ojcostwa – badanie DNA czy badanie grup krwi?

grupa krwi dziecka a ojcostwo, grupa krwi a ojcostwo, jak sprawdzić ojcostwo po grupie krwiBadania genetyczne na podstawie 24 markerów DNA zawsze w sposób pewny i jednoznaczny potwierdzają albo wykluczają ojcostwo. Testy oparte na analizie grup krwi mogą natomiast jedynie wstępnie ojcostwo wykluczyć, natomiast nigdy go nie potwierdzą. Nie są więc wiarygodnym sposobem badania ojcostwa. Czytaj więcej »


Gdzie można zrobić badania na ojcostwo?

Gdzie można zrobić badania na ojcostwo?

Gdzie można zrobić badania na ojcostwoDo wykonania badania na ojcostwo warto wybrać sprawdzone laboratorium, które wykonuje test na podstawie 24 markerów DNA. Do takiego testu próbki można pobrać samodzielnie w domu lub zrobić to w placówce najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Próbkami mogą być wymazy z policzka lub mikroślady – niezależnie od wyboru, wynik zawsze jest tak samo pewny. Czytaj więcej »


Czy można wykonać anonimowe badanie DNA na ojcostwo?

Czy można wykonać anonimowe badanie DNA na ojcostwo?

czy można wykonać anonimowe badanie dna na ojcostwo, czy można wykonać anonimowe badania dna na ojcostwoBadanie DNA na ojcostwo może być wykonane anonimowo. Wystarczy wybrać prywatny test. Ten do celów sądowych musi bowiem zawierać dane osobowe wszystkich badanych. Wynik anonimowego testu na ojcostwo zawsze jest pewny, a dyskrecję zachować można również w czasie odbierania zestawu do pobierania próbek i wyniku. Czytaj więcej »


Test na ojcostwo cena – czy warto przepłacać?

Test na ojcostwo cena – czy warto przepłacać?

czy warto przepłacać za test na ojcostwoTest na ojcostwo cena – ceny testów na ojcostwo są zróżnicowane w zależności od laboratorium, sposobu pobierania próbek czy wybranych opcji dodatkowych. Warto wybrać więc test, który spełnia oczekiwania w 100% i przeanalizować, co jest wliczone w jego cenę. Centrum DNA oferuje testy bez żadnych ukrytych kosztów, dlatego podana cena jest tą ostateczną. Czytaj więcej »


Z jakich próbek można wykonać badania ojcostwa?

Z jakich próbek można wykonać badania ojcostwa?

z jakich próbek można wykonać badania ojcostwaBadania ojcostwa wykonać można z każdej próbki – wymazów z policzka albo na podstawie tzw. mikrośladów. Niezależnie od sposobu pobierania próbek, wynik zawsze jest pewny i pozwala na jednoznaczne wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa. Ważne jest bowiem tylko to, by na próbce znajdował się materiał genetyczny osoby badanej. Czytaj więcej »


Czy badania dna na ojcostwo są zawsze pewne?

Czy badania dna na ojcostwo są zawsze pewne?

 

czy badania DNA na ojcostwo są zawsze pewneW Centrum DNA badania na ojcostwo są zawsze pewne. Ma to związek z badaniem aż 24 markerów DNA, co umożliwia również w pełni wiarygodne testy bez udziału matki. Próbki pobrane mogą być z wymazów z policzka lub mikrośladów. Sposób pobierania próbek również nie ma wpływu na jednoznaczność wyniku. Czytaj więcej »


Test na ojcostwo – kiedy otrzymam wynik?

Test na ojcostwo – kiedy otrzymam wynik?

test na ojcostwo kiedy otrzymam wynik

Czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo jest różny w zależności od laboratorium oraz sposobu pobierania próbek. W Centrum DNA wynik przekazywany jest szybko – już w ciągu 5-10 dni roboczych. Wykorzystuje się próbki z wymazów z policzka lub mikrośladów, jednak niezależnie od sposobu ich pobierania wynik jest zawsze pewny.

Czytaj więcej »


Badania genetyczne po poronieniu – innowacja w diagnostyce

Badania genetyczne po poronieniu – innowacja w diagnostyce

Badania genetyczne po poronieniuMedycyna i technologia cały czas się rozwija. Dzięki temu badania, które kiedyś były dla nas nieosiągalne stają się codziennością. Genetyka zajmuje coraz ważniejsze miejsce i umożliwia nam przeprowadzenie najdokładniejszych badań. Teraz każdy może skorzystać z dobrodziejstw rozwoju medycyny.

Czytaj więcej »


Czy wykonując test na ojcostwo możemy liczyć na dyskrecję?

Czy wykonując test na ojcostwo możemy liczyć na dyskrecję?

czy wykonując test na ojcostwo można liczyć na dyskrecjęBadania na ojcostwo przestają być tematem wstydliwym. Z roku na rok zyskują one na popularności również w naszym kraju. Co ciekawe coraz więcej mężczyzn szczerze przyznaje do ich realizacji.Wśród zróżnicowanej grupy klientów – do której zaliczają się zarówno panowie, jak i panie, ludzie młodzi oraz w starszym wieku – zdarzają się osoby, które wolałyby zachować wiedzę o przeprowadzonym badaniu tylko dla siebie.  Czytaj więcej »


Kiedy mówi się o wykluczeniu ojcostwa?

Kiedy mówi się o wykluczeniu ojcostwa?

wykluczenie ojcostwa, kiedy mówi się o wykluczeniu ojcostwaTesty DNA na ojcostwo uznaje się obecnie za najprecyzyjniejszą metodę weryfikacji biologicznego pokrewieństwa między danymi osobami. Zarówno prywatny, jak i sądowy test na ojcostwo może dać jeden z dwóch możliwych wyników – potwierdzić ojcostwo na ponad 99,99% lub też wykluczyć taką możliwość ze 100% pewnością. Kiedy mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem, a więc jednoznacznym zaprzeczeniem biologicznego ojcostwa? Czytaj więcej »


Test na ojcostwo w ciąży – czy warto?

Test na ojcostwo w ciąży – czy warto?

czy warto zrobić test na ojcostwo w ciążyWiększość osób decyduje się na test w kierunku ustalenia spornego ojcostwa dopiero po narodzinach dziecka. To całkiem zrozumiałe! Wymazy z wewnętrznej strony policzka można pobrać już w drugiej dobie życia. Standardowy test na ojcostwo jest też znacznie tańszy. Niektórym klientom zależy jednak na rozstrzygnięciu sprawy ojcostwa jeszcze zanim dziecko na dobre pojawi się na świecie. Mają oni wówczas dwa rozwiązania… Czytaj więcej »


Badanie DNA na pokrewieństwo – kiedy się je wykonuje?

Badanie DNA na pokrewieństwo – kiedy się je wykonuje?

badanie dna na pokrewieństwo kiedy się je wykonuje, badania dna na pokrewieństwo kiedy się je wykonuje, kiedy wykonuje się badania dna na pokrewieństwo, kiedy wykonuje się badanie dna na pokrewieństwoBadania DNA nie służą wyłącznie potwierdzaniu lub wykluczaniu ojcostwa. Pod ty m pojęciem kryją się również testy, których zadaniem będzie weryfikacja biologicznych więzi pomiędzy innymi członkami rodziny. Metod pozwalających na określenie pokrewieństwa jest kilka. Wszystkie łączy jedno. Polegają na analizie materiału genetycznego osób, które są ze sobą teoretycznie spokrewnione. Czytaj więcej »


Kiedy mamy do czynienia z potwierdzeniem ojcostwa?

Kiedy mamy do czynienia z potwierdzeniem ojcostwa?

kiedy mamy do czynienia z potwierdzeniem ojcostwa, potwierdzenie ojcostwaOsoby korzystające z usług laboratoriów specjalizujących się w testach na ojcostwo i pokrewieństwo nie muszą posiadać specjalistycznej wiedzy z zakresu genetyki. Wśród klientów są jednak tacy, którym sama informacja o potwierdzeniu lub zaprzeczeniu ojcostwa nie wystarczy. Chcą dowiedzieć się czegoś więcej. Niektórzy przed otrzymaniem rezultatu analizy pytają na jakiej podstawie dochodzi do potwierdzenia ojcostwa. Czytaj więcej »


Czy test na ojcostwo może dać błędny wynik?

Czy test na ojcostwo może dać błędny wynik?

czy test na ojcostwo może dać błędny wynik, czy testy DNA mogą się mylićBadanie DNA na ojcostwo wykonuje się w celu potwierdzenia lub wykluczenia biologicznego pokrewieństwa między mężczyzną a dzieckiem, jego wynik jest zatem źródłem niezwykle istotnych informacji, mogących zaważyć na całym przyszłym życiu. Laboratoria genetyczne zapewniają o wysokiej skuteczności swoich badań. Czy rezultat testu w kierunku ustalenia ojcostwa jest rzeczywiście aż tak pewny i niepodważalny? TAK! Czytaj więcej »Krew czy wymaz z policzka – czyli jakie próbki do testu na ojcostwo wybrać?

Krew czy wymaz z policzka – czyli jakie próbki do testu na ojcostwo wybrać?

krew czy wymaz z policzka, jakie próbki do testu na ojcostwo wybraćLaboratoria dopuszczają wiele źródeł materiału genetycznego do testów na ojcostwo. Pełniące rolę nośnika informacji genetycznej DNA znajduje się bowiem we wszystkich komórkach ludzkiego ciała, co więcej jest ono wszędzie takie samo. Badanie ojcostwa można zatem wykonać w oparciu o analizę krwi, wymazów policzkowych, a także innych niestandardowych próbek, np. włosów. Wachlarz możliwości jest więc bardzo szeroki. Czytaj więcej »


Czy matka jest zawsze pewna?

Czy matka jest zawsze pewna?

czy matka jest zawsze pewna, test na macierzyństwo, ustalenie macierzyństwaBadania pokrewieństwa nie obejmują tylko i wyłącznie testów na ustalenie ojcostwa. Choć niektórym osobom może się to wydać nieprawdopodobne, czasem i matka nie ma 100% pewności co do biologicznej więzi łączącej ją z dzieckiem. Kiedy będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją? Czy istnieją metody, dzięki którym można potwierdzić lub wykluczyć macierzyństwo? Oczywiście! Z pomocą przychodzą bowiem badania genetyczne. Czytaj więcej »


Ile czeka się na wynik badania ojcostwa?

Jaki jest czas oczekiwania na wynik badań genetycznych?

▶ Drodzy Pacjenci: informujemy, że mimo wprowadzonego stanu epidemii laboratorium wciąż pracuje, przyjmuje próbki, wykonuje analizy i wydaje wyniki terminowo. Niektóre przychodnie przyjmują Pacjentów, zachęcamy również do skorzystania z DOMOWYCH rozwiązań: zamówienie zestawu, wizyta domowa pielęgniarki, pobranie próbek bez zestawu i wydruk formularza. Stale monitorujemy sytuację, bezpieczeństwo pacjentów i pracowników to dla nas priorytet. Więcej informacji >>>

czas oczekiwania na wyniki badań genetycznych, badania genetyczne ile sie czeka na wyniki, ile się czeka na wyniki badań genetycznych, ile czeka się na wynik badania ojcostwa, ile trwa badanie ojcostwa, ile trwa badanie na ojcostwoWynik badania ojcostwa jest dostępny bardzo szybko (w ciągu kilku dni roboczych) i przekazywany jest natychmiast po zakończeniu analiz. Jeśli zależy Ci na czasie, możesz przyspieszyć go nawet do 48 godzin. Czas oczekiwania różni się w zależności od rodzaju próbek, a rezultat jest zawsze pewny dzięki analizie aż 24 markerów DNA. A co więcej… test na ojcostwo możesz zrobić również w ciąży.

Czytaj więcej »


Kiedy test DNA na ojcostwo może okazać się konieczny?

Kiedy test DNA na ojcostwo może okazać się konieczny?

kiedy test na ojcostwo może okazać się koniecznyO testach na ojcostwo mówi się coraz więcej. Są one nie tylko znacznie łatwiej dostępne, ale i tańsze niż kiedyś. Badania genetyczne uważa się obecnie za najskuteczniejsze narzędzie umożliwiające ustalenie wątpliwego ojcostwa. Prawidłowo przeprowadzony test wykluczy danego mężczyznę jako biologicznego ojca w 100% lub potwierdzi pokrewieństwo z dzieckiem na ponad 99,99%. Jest to ojcostwo praktycznie dowiedzione.  Czytaj więcej »


Gdzie można wykonać badanie ojcostwa?

Gdzie można wykonać badanie ojcostwa?

Gdzie można wykonać badanie ojcostwa, gdzie można wykonać test na ojcostwoWielu klientów jest przekonanych, że badania genetyczne w kierunku ustalenia spornego ojcostwa realizowane są głównie w szpitalach. Po zapoznaniu się ze znalezionymi w Internecie ofertami ze zdziwieniem odkrywają oni jednak, że testy tego rodzaju prowadzą nie szpitale, lecz profesjonalne laboratoria genetyczne lub też Zakłady Medycyny Sądowej. Jak przebiega procedura badania w takich placówkach i czy wszędzie wygląda podobnie?  Czytaj więcej »


Test na ojcostwo w oparciu o mikroślady

Test na ojcostwo w oparciu o mikroślady

test na ojcostwo z mikrośladu, test na ojcostwo w oparciu o mikroślady, test na ojcostwo oparty na mikrośladachStandardową próbkę do prywatnego oraz sądowego testu na ojcostwo stanowi wymaz z policzka. Uzyskuje się go za pomocą przeznaczonych do tego wymazówek, a więc patyczków zakończonych bawełnianymi nasadkami. Czasem pobranie wymazu bezpośrednio od ojca lub dziecka jest jednak niemożliwe. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem będzie analiza próbek niestandardowych, czyli mikrośladów. Czym one są? Czytaj więcej »


Po co wykonuje się analizę statystyczną przy testach na ojcostwo?

Po co wykonuje się analizę statystyczną przy testach na ojcostwo?

analiza statystyczna przy teście na ojcostwo, analiza statystyczna przy testach na ojcostwoPrzeglądając oferty realizowanych w naszym kraju testów na ojcostwo z dużym zdziwieniem zauważyłem, że niektóre laboratoria genetyczne do samego wyniku analizy (informacji o ojcostwie) dołączają również pełne profile genetyczne badanych osób oraz rezultat zaawansowanej analizy statystycznej. Inne placówki ograniczają się jedynie do tego pierwszego, a więc informacji potwierdzającej lub wykluczającej istnienie pokrewieństwa. Czytaj więcej »


Ustalenie a uznanie ojcostwa – na czym polega różnica

Ustalenie a uznanie ojcostwa – na czym polega różnica

ustalenie a uznanie ojcostwa, uznanie ojcostwaBardzo duże grono osób mówiąc  o genetycznych testach na ojcostwo i pokrewieństwo używa zamiennie terminów „ustalenie ojcostwa” oraz „uznanie ojcostwa”,  traktując tym samym oba pojęcia jako tożsame i równoznaczne. Jest to jednak sporym błędem, gdyż miedzy uznaniem a ustaleniem ojcostwa istnieje dość zasadnicza różnica, o której na pewno warto pamiętać. Na czym ta różnica właściwie polega? Postaram się to wyjaśnić poniżej. Czytaj więcej »


Kto poddaje się testom na ojcostwo?

Kto poddaje się testom na ojcostwo?

Kto poddaje się testom na ojcostwo?Testy na ojcostwo stają się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – podobno co dziesiąty mężczyzna nie jest biologicznym ojcem dziecka, które wychowuje. Choć badania ojcostwa zlecają zwykle ludzie młodzi, to nie można wskazać jednej, najliczniejszej grupy klientów. Nie da się też podać jednego powodu, dla którego decydują się oni na taki krok. Czy można scharakteryzować osoby korzystające z tego rodzaju usług? Czytaj więcej »


Jak należy przechowywać próbki DNA przed wysłaniem do laboratorium?

jak przechowywać próbki DNA, jak przechowywać próbki do testu na ojcostwoJak przechowywać próbki DNA przed wysłaniem do laboratorium?

Pozyskiwanie próbek do prywatnego testu na ojcostwo jest tak proste, że wielu klientów decyduje się na samodzielne pobranie wymazów. Kiedy już cała procedura zakończy się sukcesem pojawia się pytanie o to, jak przechowywać przygotowane materiały przed wysłaniem ich do laboratorium. Może się przecież zdarzyć, że nie będziemy w stanie nadać przesyłki zaraz po pobraniu. A mikroślady? Czy one też wymagają szczególnego traktowania?

Czytaj więcej »


Czy alkohol i marihuana może wpłynąć na rezultat badania ojcostwa?

Czy alkohol i marihuana może wpłynąć na rezultat badania ojcostwa?

czy alkohol i marihuana może wpłynąć na rezultat badania ojcostwa, test na ojcostwo a używkiNiektórzy klienci zlecający badania w kierunku ustalenia biologicznego ojcostwa obawiają się, że spożyty przez nich alkohol czy wypalony papieros może dać fałszywy wynik testu na ojcostwo. Przecież o szkodliwości stosowania używek i ich negatywnym wpływie na zdrowie i życie człowieka mówi się nie od dziś. Czy w takim razie obawy te są uzasadnione? A może to, jaki styl życia prowadzimy nie będzie miał tutaj najmniejszego znaczenia? Czytaj więcej »


Badanie ojcostwa w zagranicznym laboratorium – czy warto?

Badanie ojcostwa w zagranicznym laboratorium – czy warto?

Badanie ojcostwa w zagranicznym laboratoriumKlienci chcący wykonać badanie DNA w kierunku ustalenia ojcostwa bardzo często zastanawiają się czy wybrać zagraniczne laboratorium, czy może zdecydować się na rodzimą firmę. Zaletą pierwszej opcji jest na pewno znacznie niższa cena – w wielu krajach test na ojcostwo można zrealizować już za kilkaset złotych. Przed podjęciem ostatecznego kroku warto jednak rozważyć wszystkie za i przeciw, aby potem nie żałować swojej decyzji. Czytaj więcej »


Test na ojcostwo bez udziału matki?

Test na ojcostwo bez udziału matki?

test na ojcostwo bez udziału matki Mężczyźni rozważający poddanie się testowi na ojcostwo często zadają sobie pytanie: Czy takie badanie wymaga uczestnictwa matki? Do przeprowadzenia testu dla własnej wiedzy wystarczają zazwyczaj próbki  DNA ojca i dziecka. W przypadku uczestnictwa osoby niepełnoletniej potrzebna jest jednak zgoda rodziców lub prawnych opiekunów. Zleceniodawca musi też podpisać oświadczenie, że otrzymał właściwe zezwolenie. Czytaj więcej »


Czy test na ojcostwo można wykonać anonimowo?

Czy test na ojcostwo można wykonać anonimowo?

czy test na ojcostwo można wykonać anonimowoTesty ojcostwa są tematem delikatnym, dla wielu wręcz wstydliwym. Mało kto przyznaje się do wykonania takiego badania. Mężczyźni często mają obawy, że w sytuacji zakwestionowania swojego rodzicielstwa zostaną negatywnie odebrani przez otoczenie. Bo przecież jak można wątpić w coś tak oczywistego! Należy jednak pamiętać, że o ile kobiety mogą być niemal zawsze pewna swojego macierzyństwa, o tyle panowie już nie. Czytaj więcej »


Czy ojcostwo można stwierdzić opierając się na cechach zewnętrznych?

Czy ojcostwo można stwierdzić opierając się na cechach zewnętrznych?

test na ojcostwo a cechy zewnętrzne, dziedziczenieBrak fizycznego podobieństwa z dzieckiem budzi niepokój wielu ojców. Mężczyźni wykonujący testy DNA na ojcostwo najczęściej powołują się na ten właśnie argument… Czy słusznie? Czy wyłącznie na podstawie fizycznych cech można jednoznacznie stwierdzić, że dany mężczyzna jest lub też nie jest biologicznym ojcem dziecka? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie warto najpierw zapoznać się z podstawowymi zasadami dziedziczenia. Czytaj więcej »


Sekwencjonowanie nowej generacji – skuteczne narzędzie w rękach genetyków

Sekwencjonowanie nowej generacji – skuteczne narzędzie w rękach genetyków

sekwencjonowanie nowej generacji Naukowcy posiadają coraz większą wiedzę na temat zmienności genetycznej oraz wynikających z niej chorób. A to wszystko jest możliwe dzięki technologii sekwencjonowania nowej generacji (ang. Next Generation Sequencing, NSG) – tłumaczą naukowcy z University of Montreal w Kanadzie, w związku z artykułem opublikowanym niedawno w czasopiśmie New England Journal of Medicine. Czytaj więcej »


Jet lag kontrolowany przez pojedynczy gen?

Jet lag kontrolowane przez pojedynczy gen?

rytm dobowy a genyNaukowcy z Salk Institute for Biological Studies zidentyfikowali pojedynczy gen, który reguluje rytm snu i czuwania. Dokładniejsze poznanie roli genu  Lhx1 pomoże w opracowaniu metody szybszego przystosowania się do różnic czasowych. Eksperci mają ogromną nadzieję, że wyniki ich ostatnich badań wskażą nowe strategie leczenia zaburzeń snu. Czytaj więcej »


Szybsze i dokładniejsze sekwencjonowanie DNA?

Szybsze i dokładniejsze sekwencjonowanie DNA?

sekwencjonowanie DNAWspółczesna medycyna i genetyka dostarcza wielu narzędzi diagnostycznych i terapeutycznych. Sekwencjonowanie DNA nadal pozostaje jednak bardzo kosztownym i czasochłonnym procesem. Naukowcy z University of Illinois at Urbana-Champaign odkryli, że za pomocą nanoporów dwusiarczanu molibdenu (MoS2) można przeprowadzić sekwencjonowanie DNA w sposób szybszy i dokładniejszy niż dotychczas.  Czytaj więcej »


Geny a radzenie sobie ze stresem

Geny a radzenie sobie ze stresem

Geny a radzenie sobie ze stresemKażdy człowiek reaguje na sytuacje życia codziennego w inny sposób. Towarzyszący im stres może mieć zatem różne natężenie. Ciągłe napięcie sprzyja z kolei rozwojowi depresji – informują naukowcy z MedUni Vienna. Celem ich najnowszych eksperymentów  było określenie zależności między czynnikami genetycznymi i środowiskowymi a wystąpieniem depresji. Czytaj więcej »


Epigenetyczne czynniki zaburzeń neuropsychiatrycznych

Epigenetyczne czynniki zaburzeń neuropsychiatrycznych

Wpływ genów na zaburzenia neuropsychiatryczneWadliwa sygnalizacja dopaminy zmienia poziom aktywności blisko 2 000 genów znajdujących się w korze przedczołowej. Zmiany te mogą doprowadzić do złożonych zaburzeń neuropsychiatrycznych – informują naukowcy z UC Irvine. Zaobserwowane zjawisko ma charakter epigenetyczny i jest pierwszym solidnym dowodem na to, że nieprawidłowości w działaniu dopaminy mogą mieć wpływ na funkcjonowanie tych obszarów mózgu. Czytaj więcej »


Zidentyfikowano nowe markery genetyczne określające ryzyko rozwoju raka trzustki

Zidentyfikowano nowe markery genetyczne określające ryzyko rozwoju raka trzustki

33Zidentyfikowano 9 nieznanych dotąd markerów genetycznych określających ryzyko rozwoju raka trzustki – donosi czasopismo Nature Genetics. Odkrycie to jest efektem pracy międzynarodowego konsorcjum działającego w ramach projektu naukowego, będącego pod auspicjami National Cancer Institute (NCI) Cohort Consortium, a którego początek przypada na rok 2006. Czytaj więcej »


Promieniowanie UV i jego wpływ na uszkodzenia DNA – nowe doniesienia

Promieniowanie UV i jego wpływ na uszkodzenia DNA – nowe doniesienia

Wpływ promieniowania UV na DNANaukowcy z Montana State University (MSU) opublikowali niedawno ponad 100 stronicowy raport na temat zagrożeń wynikających z rozwoju raka skóry u ludzi. Dokument ten prezentuje rezultaty przeprowadzonych w ostatnim czasie badań. Opisuje m.in. sposób w jaki dochodzi do uszkodzenia DNA, wystawionego na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV). Czytaj więcej »


Nowa baza danych źródłem informacji na temat metod leczenia różnych nowotworów

Nowa baza danych źródłem informacji o metodach leczenia  nowotworów

Baza danych źródłem wiedzy na temat metod leczenia rakaGeny decydują o powstawaniu białka oraz cząsteczki zwanej mikroRNA (miRNA), której zadaniem jest regulacja ekspresji innych genów. Naukowcy często zastanawiają się nad wpływem tej regulacji na rozwój różnego rodzaju chorób. Uzyskanie odpowiedzi na to pytania jest niezwykle istotne. Odpowiednia wiedza pozwoli manipulować poziomami białek, sprzyjających rozwojowi wielu stanów chorobowych, w tym nowotworów. Czytaj więcej »


Rak prostaty u młodych mężczyzn wynikiem mutacji genetycznych?

Rak prostaty u młodych mężczyzn wynikiem mutacji genetycznych?

geny a rak prostatyW ciągu ostatnich 20 lat liczba młodych mężczyzn zapadających na raka prostaty wzrosła prawie 6-krotnie.
Co więcej według najnowszej analizy przeprowadzonej przez naukowców University of Michigan Comprehensive Cancer Center nowotwór ten wydaje się być znacznie bardziej agresywny w przypadku młodych pacjentów. Zaczęto się więc zastanawiać co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.  Czytaj więcej »


Zidentyfikowano gen zwalczający przerzuty raka płuc

Zidentyfikowano gen zwalczający przerzuty raka płuc

geny a rak płucNaukowcy z Salk Institute w Stanach Zjednoczonych zidentyfikowali niedawno specyficzny gen, który jest odpowiedzialny za zatrzymanie przerzutów raka płuc na inne organy. Badacze wskazali dzięki temu zupełnie nowy sposób walki z jednym z najgroźniejszych nowotworów na świecie – podaje prestiżowe czasopismo Molecular Cell. Czytaj więcej »


40 specyficznych genów odpowiedzialnych za czerniaka

40 specyficznych genów odpowiedzialnych za czerniaka

40 nowych genów odpowiedzialnych za czerniakaNaukowcy ze Spanish National Cancer Research Centre (CNIO) zidentyfikowali ponad 40 genów potrafiących przewidzieć poziom agresywności czerniaka oraz odróżnić go od innych poważnych nowotworów. Odkrycie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Cancer Cell pomoże w dokładniejszym poznaniu wszystkich aspektów towarzyszących rakowi skóry oraz określeniu ryzyka wystąpienia przerzutów u pacjentów z tą groźną chorobą. Czytaj więcej »


Zidentyfikowano 31 genów związanych z rakiem nerki

Zidentyfikowano 31 genów związanych z rakiem nerki

rak nerki a geny Dzięki badaniom genomowym przeprowadzonym na 72 pacjentach z rakiem jasnokomórkowym nerki (ang. clear cell renal cell carcinoma, skrót ccRCC), naukowcom z Florydy udało się zidentyfikować aż 31 genów odgrywających kluczowe kluczową w rozwoju tego nowotworu. O rezultatach badań amerykańskich specjalistów można przeczytać w czasopiśmie Oncotarget. Czytaj więcej »


Odkryto nowe geny regulujące rytm serca

Odkryto nowe geny regulujące rytm serca

geny a rytm serca Odstęp QT stanowi fragment zapisu elektrokardiologicznego, mierzonego za pomocą aparatury EKG, odpowiadającego depolaryzacji i repolaryzacji mięśnia komór. Wydłużenie tych odstępów wskazuje na zaburzenia pracy serca, które mogą aż pięciokrotnie zwiększać ryzyko nagłego zgonu pacjenta. Przyczyny tych nieprawidłowości nie zostały do końca poznane. Przypuszcza się , że mają one podłoże w genetyce. Czytaj więcej »


Mutacja genu CYFIP1 przyczyną schizofrenii?

Mutacja genu CYFIP1 przyczyną schizofrenii?

geny a schizofrenia Poznanie czynników genetycznych leżących u podstaw chorób psychicznych jest zadaniem niezwykle trudnym. Wynika to z faktu, że na rozwój tych zaburzeń może wpływać wiele genów, choć nie wszystkie muszą je ostatecznie wywołać. Najnowszy raport zamieszczony w czasopiśmie Cell Stem Cell opisuje strategie, które mogą pomóc w ujawnieniu genetycznych i środowiskowych czynników ich powstawania.  Czytaj więcej »


Wpływ procesów metabolicznych na regulację DNA

Wpływ procesów metabolicznych na regulację DNA

regulacja_DNAJak informuje prestiżowe czasopismo Cell, naukowcy z Faculty of Medicine & Dentistry at the University of Alberta zidentyfikowali niedawno zupełnie nową genetyczną zależność pomiędzy DNA a procesami metabolicznymi. Odkrycie to może pomóc w zrozumieniu przyczyn powstawania wielu bardzo poważnych schorzeń, w tym chorób nowotworowych.  Czytaj więcej »


Brak genu APC przyczyną autyzmu?

Brak genu APC przyczyną autyzmu?

gen APC a autyzmJak sugerują najnowsze wyniki badań zachowania autystyczne oraz zaburzenia zdolności poznawczych mogą być z związane zakłóceniami w funkcjonowaniu genu Adenomatous Polyposis Coli (APC). Kiedy naukowcy z Tufts Uniwersity usunęli z komórek nerwowych myszy wspomniany wyżej gen, ich zachowania społeczne uległy znacznemu ograniczeniu. Czytaj więcej »


Mutacja genetyczna przyczyną Parkinsona u młodych ludzi?

Mutacja genetyczna przyczyną Parkinsona u młodych ludzi?

o nasEksperci z University of Copenhagen i Copenhagen University Hospital zidentyfikowali  mutację genetyczną, która może przyczyniać się do powstania Parkinsona u młodych ludzi. Mutacja ta zakłóca transport dopaminy do mózgu. Dopamina jest substancją (neuroprzekaźnikiem) odgrywającą istotną rolę w procesie rozwoju wielu zaburzeń psychicznych, takich jak np. ADHD. Czytaj więcej »


Zidentyfikowano mutację odpowiedzialną za wrodzony zespół miasteniczny (CMS)

Zidentyfikowano mutację odpowiedzialną za wrodzony zespół miasteniczny (CMS)

geny a wrodzony zespół miastenicznyWrodzony zespół miasteniczny (ang. Congenital myasthenic syndromes, skrót CMS) to choroba genetyczna, charakteryzująca się osłabieniem mięśni kończyn dolnych, mięśni szyi, głowy, oczu, twarzy oraz mięśni oddechowych. Choć na przestrzeni ostatnich 25 lat dokonano znacznego postępu jeśli chodzi o poznanie genetycznych uwarunkowań choroby, to wielu pacjentów nadal pozostaje niezdiagnozowanych. Czytaj więcej »


Geny odpowiedzialne za autoimmunologiczne choroby skóry

Geny odpowiedzialne za autoimmunologiczne choroby skóry

geny a choroby skóry Z chorobą autoimmunologiczną mamy do czynienia, gdy układ immunologiczny wyniszcza własne komórki i całe tkanki. Jednym z przykładów takiej choroby może być pęcherzyca zwykła (łac. pemphigus vulgaris, skrót PV), której głównym objawem jest powstawanie pęcherzy na powierzchni skóry. Jest to wynikiem obecności tzw. autoprzeciwciał atakujących desmogleinę 3 – białko wiążące komórki naskórka.  Czytaj więcej »


Specyficzna odmiana RNA związana z rozwojem nowotworów?

Specyficzna odmiana RNA związana z rozwojem nowotworów?

mutacja rna a nowotworyPod pojęciem materiału genetycznego kryje się DNA, a więc kwas deoksyrybonukleinowy. Jak wiadomo materiał ten dziedziczymy po naszych biologicznych rodzicach. Aby informacja genetyczna zawarta w DNA mogła zostać odczytana niezbędne jest zaistnienie pewnych procesów, których rezultatem będzie z kolei powstanie RNA czyli kwasu rybonukleinowego. Czytaj więcej »


Gen odpowiedzialny za cukrzycę?

Gen odpowiedzialny za cukrzycę?

geny a cukrzycaNaukowcy z Grenlandii i Kopenhagi znaleźli gen, który zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 aż dziesięciokrotnie. Badania zrealizowane przez duńskich i grenlandzkich specjalistów stały się źródłem wiedzy na temat czynników rozwoju choroby. Być może pomoże ona w opracowywaniu nowych metod leczenia i zapobiegania  cukrzycy. Wyniki ich niezwykłego odkrycia ukazały się w czasopiśmie Nature.  Czytaj więcej »


Geny mają wpływ na nasze procesy decyzyjne?

Geny mają wpływ na nasze procesy decyzyjne?

geny a podejmowanie decyzji Badacze z University of California, Berkeley oraz University of Illinois at Urbana-Champaign (UIUC) dowiedli, że na podejmowane przez nas decyzje mają wpływ pewne warianty genów regulujących poziom dopaminy w mózgu. Wyniki odkryć amerykańskich specjalistów ukazały się w czerwcowym internetowym wydaniu czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences. Czytaj więcej »


Mutacja genetyczna odpowiedzialna za wysoki poziom enzymów wątrobowych u dzieci?

Mutacja genetyczna odpowiedzialna za wysoki poziom enzymów wątrobowych u dzieci?

geny a podwyższony poziom enzymów wątrobowych Eksperymenty naukowe przeprowadzone przez grupę ekspertów z Institute of Biomedicine of the University of Eastern Finland jasno dowodzą, że mutacja genu o nazwie PNPLA3 – w połączeniu z nadwagą – może wpływać na podwyższenie poziomu enzymów wątrobowych wśród dzieci. Badaniem objęto  łącznie 481 małych pacjentów w wieku od 6 do 8 lat.  Czytaj więcej »


Zidentyfikowano nową mutację genetyczną odpowiedzialną za rozwój glejaków pnia mózgu

Nowa mutacja genetyczna odpowiedzialną za rozwój glejaków pnia mózgu!?

geny a glejak pnia mózgu Dzięki wspólnym wysiłkom naukowców i neurochirurgów z Chin oraz Duke Uniwersity School of Medicine udało się uzyskać nowe informacje na temat genetycznych uwarunkowań niezwykle rzadkiej i bardzo śmiertelnej postaci raka, jaką jest glejak pnia mózgu. Wyniki przeprowadzonych badań opublikowane zostały w czerwcowym numerze czasopisma Nature Genetics. Czytaj więcej »


„Stare” dane źródłem wiedzy na temat genetycznych uwarunkowań wielu chorób?

„Stare” dane źródłem wiedzy na temat genetycznych uwarunkowań wielu chorób?

genetyczne uwarunkowania choróbJak wynika z artykułu opublikowanego w majowym numerze czasopisma GENETICS, badania asocjacyjne całego genomu (ang. genome-wide association study, skrót GWAS), służące do wykrywania czynników ryzyka dla powszechnie występujących u człowieka chorób, mogą zostać znacznie usprawnione dzięki powtórnej analizie statystycznej istniejących już danych. Czytaj więcej »


Geny oporne na antybiotyki

Geny oporności na antybiotyki

geny_antybiotykiProwadzone na ogromną skalę poszukiwania genów oporności na antybiotyki w sekwencjach DNA mikroorganizmów z całego świata ujawniły, że takie właśnie geny posiadają bakterie, które znaleźć można powszechnie w naturze. Nowe odkrycia opublikowane w Cell Press journal Current Biology ukazują w jakiej ilości geny te rzeczywiście występują w środowisku naturalnym. Czytaj więcej »


Rola bleomycyny w leczeniu chorób nowotworowych – nowe odkrycia

Rola bleomycyny w leczeniu chorób nowotworowych – nowe odkrycia

bleomycyna a leczenie nowotworówWspółczesna wiedza na temat bleomycyny – antybiotyku stosowanego w leczeniu różnych nowotworów – jest jeszcze dość uboga. Badania prowadzone przez ekspertów z Arizona State University Biodesign Institute opisują działanie bleomycyny, która niczym para nożyczek “rozcina” dwuniciowego DNA w komórkach nowotworowych. Takie rozcięcie nici DNA prowadzi najczęściej do śmierci komórek rakowych.  Czytaj więcej »


Długowieczność zapisana w genach

Długowieczność zapisana w genach

4W białych krwinkach 115-letniej kobiety znaleziono aż 400 mutacji genetycznych. Jak podkreślają naukowcy, taki wynik  może stanowić odpowiedź na pytanie o granice ludzkiego życia. Wystąpienie mutacji genetycznych wiązano dotychczas z procesami rozwoju nowotworów, jednak jak twierdzą badacze mutacje zachodzące w białych krwinkach wcale nie muszą być szkodliwe. Czytaj więcej »


Geny odpowiedzialne za białaczkę

Geny odpowiedzialne za białaczkę

badania_ojcostwa_krewJak sugerują wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Ohio, za rozwój ostrej białaczki szpikowej (ALM) odpowiadają dwa geny. Przyczyniają się one do szybkiego rozwoju choroby, a tym samym wpływają na zmniejszenie przeżywalności wśród pacjentów. Ostra białaczka szpikowa jest chorobą nowotworową krwi. Przeważnie dotyka osób starszych, a średni wiek pacjenta wynosi ok. 66 lat. Czytaj więcej »


Chroniczny ból może mieć podłoże genetyczne

Chroniczny ból może mieć podłoże genetyczne

ból przewlekły a geny Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego niektórzy ludzie wydają się mieć większą tolerancję na ból od innych? Najnowsze wyniki badań zaprezentowane na 66. corocznej konferencji Amerykańskiej Akademii Neurologicznej w Filadelfii wskazują, że odpowiedzi na to  trudne pytanie należy szukać w genetyce. Czytaj więcej »


Szanowni Państwo,

w związku z ogłoszeniem od 20 marca 2020 r. stanu epidemii informujemy, że wykonanie testu na ojcostwo jest cały czas możliwe i bezpieczne, a wyniki wydawane są terminowo.

Bezpieczeństwo naszych Pacjentów i Pracowników jest dla nas priorytetem. Nieustannie monitorujemy sytuację i nasze działania opieramy na aktualnych zaleceniach.

Więcej informacji >>>

ZadzwońZadzwoń: +48 534 942 008