Blog | Skip to main content

Jak zrobić test na ojcostwo?

jak zrobić test na ojcostwo

Jeśli chcesz wykonać test na ojcostwo, możesz zdecydować się na badanie prywatne (w ciąży lub gdy dziecko się urodzi) albo sądowe. Typ próbek zależy od rodzaju testu – mogą to być np. wymazy z policzka czy używane szczoteczki do zębów. Bez względu na rodzaj badania i wykorzystany materiał, rezultat zawsze jednoznacznie wykluczy lub potwierdzi ojcostwo. (więcej…)

Czytaj więcej

Jak uniknąć płacenia alimentów na nie swoje dziecko?

badanie dnaJeśli masz wątpliwości, że jesteś ojcem dziecka i wydaje Ci się, że nie powinieneś płacić alimentów, wykonaj test DNA na ojcostwo. Jego wynik w jednoznaczny sposób wskaże, czy to Twoje dziecko. Zyskasz całkowitą pewność, która pozwoli Ci unormować sytuację prawną. Pamiętaj, że badanie na ojcostwo do celów sądowych to najbardziej wiarygodny dowód dla sądu! (więcej…)

Czytaj więcej

Spokój w ciąży

Spokój w ciążyGdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, mojej radości nie było końca. Mącił ją tylko jeden mały szczegół – ze swoim partnerem Tomkiem byłam dopiero 2 miesiące! Wcześniej spotykałam się z innym mężczyzną, który niestety nie chciał mieć dzieci… Pewnie domyślacie się już, jaka myśl pojawiła się w mojej głowie… Czy Tomek to ojciec mojego dziecka?! (więcej…)

Czytaj więcej

Test DNA – teraz możesz zyskać pewność już na zawsze

test DNAZapewnij sobie szczęśliwe życie w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami, wykonując test DNA. Dzięki temu unormujesz prawną sytuację swojej rodziny i wyeliminujesz niepotrzebne wątpliwości i stres. Zyskasz również spokój ducha i wewnętrzną równowagę oraz stabilizację i bezpieczeństwo każdego dnia. Pamiętaj, że również dziecko będzie miało szansę harmonijnie się rozwijać. (więcej…)

Czytaj więcej

Ustalanie ojcostwa – chciałbym samodzielnie pobrać próbki do badania, czy jest taka możliwość?

ustalanie ojcostwaTak, materiał genetyczny do prywatnego testu w kierunku ojcostwa możesz pobrać samodzielnie w warunkach domowych. Ustalanie ojcostwa nie będzie wymagało od Ciebie ani szczególnych umiejętności, ani specjalnego przygotowania.

Od strony klienta ustalanie ojcostwa wiąże się z szybką i łatwą procedurą. W pobraniu wymazów pomoże Ci zestaw testowy, zawierający 4 komplety sterylnych wymazówek. Pobranie wszystkich materiałów trwa chwilę, jest bezpieczne dla badanych i całkowicie bezbolesne, a wynik dostarcza pewnej informacji. (więcej…)

Czytaj więcej

Badanie DNA – czy wiek uczestnika testu na ojcostwo ma znaczenie?

To ile lat ma osoba uczestnicząca w teście na ojcostwo nie ma znaczenia, jeśli chodzi o pewność wyniku. Badanie DNA ustali w sposób jednoznaczny, czy mężczyznę łączy z dzieckiem biologiczne pokrewieństwo. Materiał genetyczny badany w teście na ojcostwo jest bowiem niezmienny, dlatego też ani wiek, ani żaden inny zewnętrzny czynnik nie wpłynie na ostateczny rezultat badania. (więcej…)

Czytaj więcej

Badania DNA – co to znaczy, że próbki objęte są gwarancją?

badania dnaWielu pacjentów decyduje się na samodzielne pobranie próbek do badania DNA. Choć jest to bardzo proste, zawsze może zdarzyć się tak, że zebrany materiał będzie słabej jakości, a co za tym idzie, będziemy musieli przygotować kolejny. Dzięki temu, że próbki materiału genetycznego objęte są gwarancją, pacjent nie ponosi już żadnych dodatkowych kosztów, gdyby konieczne było przyprowadzenie ponownej analizy z innej próbki.

Gwarancja na próbki do badania DNA da Ci więc przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i spokój, że zlecony przez Ciebie test na ojcostwo zostanie przeprowadzony rzetelnie i z użyciem materiału genetycznego o wysokiej jakości. (więcej…)

Czytaj więcej

Badania DNA na ojcostwo możliwe nawet po śmierci domniemanego ojca

badania dnaBadania DNA rozwinęły się do tego stopnia, że testy na ojcostwo wykonywane są już nawet bez udziału domniemanego ojca, np. gdy ten zmarł. Co więcej, przy pomocy tego typu testów otrzymuje się tak samo pewny wynik, jak gdyby odbywały się one z udziałem osób żyjących.  Do przeprowadzenia pewnego testu na ojcostwo laboratorium wykorzystuje 3 metody. To, którą z nich posługuje się w danym momencie zależy m.in. od płci osób uczestniczących w badaniu, w tym płci dziecka. (więcej…)

Czytaj więcej

W jaki sposób można zamówić badanie ojcostwa?

badanie ojcostwaKiedyś dostęp do testów na ojcostwo był bardzo utrudniony. Dziś badania DNA, które pewnie określają pokrewieństwo są na wyciągnięcie ręki. Można je zamówić e-mailowo, przez telefon, na anonimowym czacie lub za pomocą formularza elektronicznego na stronie www. Zestawy służące do pobrania próbek są również do kupienia w aptekach i punktach pobrań. Jak zleca się badanie ojcostwa? (więcej…)

Czytaj więcej

Testy na ojcostwo – czy przeziębienie ma wpływ na wynik badania?

testy na ojcostwo

Nawet jeśli jesteś przeziębiony, możesz śmiało pobrać od siebie próbkę do testu na ojcostwo. Twoja choroba w żaden sposób nie wpłynie bowiem na wynik badania DNA. Nie zmienią go również leki, które być może zażywasz w trakcie przeziębienia, grypy, czy jakiejkolwiek innej choroby. Zastanawiasz się, jak to możliwe, że testy na ojcostwo są aż tak niezawodne?

(więcej…)

Czytaj więcej

Gdzie można zrobić badania na ojcostwo?

Gdzie można zrobić badania na ojcostwo?

Badania na ojcostwoDo wykonania badania na ojcostwo warto wybrać sprawdzone laboratorium, które wykonuje test na podstawie 24 markerów DNA. Do takiego testu próbki można pobrać samodzielnie w domu lub zrobić to w placówce najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Próbkami mogą być wymazy z policzka lub mikroślady – niezależnie od wyboru, wynik zawsze jest tak samo pewny. (więcej…)

Czytaj więcej

Czy można wykonać anonimowe badanie DNA na ojcostwo?

Czy można wykonać anonimowe badanie DNA na ojcostwo?

Badanie dna na ojcostwoBadanie DNA na ojcostwo może być wykonane anonimowo. Wystarczy wybrać prywatny test. Ten do celów sądowych musi bowiem zawierać dane osobowe wszystkich badanych. Wynik anonimowego testu na ojcostwo zawsze jest pewny, a dyskrecję zachować można również w czasie odbierania zestawu do pobierania próbek i wyniku. (więcej…)

Czytaj więcej

Test na ojcostwo cena – czy warto przepłacać?

Test na ojcostwo cena – czy warto przepłacać?

Test na ojcostwo cenaTest na ojcostwo cena – ceny testów na ojcostwo są zróżnicowane w zależności od laboratorium, sposobu pobierania próbek czy wybranych opcji dodatkowych. Warto wybrać więc test, który spełnia oczekiwania w 100% i przeanalizować, co jest wliczone w jego cenę. Centrum DNA oferuje testy bez żadnych ukrytych kosztów, dlatego podana cena jest tą ostateczną. (więcej…)

Czytaj więcej

Czy wykonując test na ojcostwo możemy liczyć na dyskrecję?

Czy wykonując test na ojcostwo możemy liczyć na dyskrecję?

Czy test na ojcostwo jest dyskretnyBadania na ojcostwo przestają być tematem wstydliwym. Z roku na rok zyskują one na popularności również w naszym kraju. Co ciekawe coraz więcej mężczyzn szczerze przyznaje do ich realizacji.Wśród zróżnicowanej grupy klientów – do której zaliczają się zarówno panowie, jak i panie, ludzie młodzi oraz w starszym wieku – zdarzają się osoby, które wolałyby zachować wiedzę o przeprowadzonym badaniu tylko dla siebie.  (więcej…)

Czytaj więcej

Kiedy mówi się o wykluczeniu ojcostwa?

Kiedy mówi się o wykluczeniu ojcostwa?

Kiedy mówi się o wykluczeniu ojcostwa?Testy DNA na ojcostwo uznaje się obecnie za najprecyzyjniejszą metodę weryfikacji biologicznego pokrewieństwa między danymi osobami. Zarówno prywatny, jak i sądowy test na ojcostwo może dać jeden z dwóch możliwych wyników – potwierdzić ojcostwo na ponad 99,99% lub też wykluczyć taką możliwość ze 100% pewnością. Kiedy mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem, a więc jednoznacznym zaprzeczeniem biologicznego ojcostwa? (więcej…)

Czytaj więcej

Test na ojcostwo w ciąży – czy warto?

Test na ojcostwo w ciąży – czy warto?

test na ojcostwo w ciążyWiększość osób decyduje się na test w kierunku ustalenia spornego ojcostwa dopiero po narodzinach dziecka. To całkiem zrozumiałe! Wymazy z wewnętrznej strony policzka można pobrać już w drugiej dobie życia. Standardowy test na ojcostwo jest też znacznie tańszy. Niektórym klientom zależy jednak na rozstrzygnięciu sprawy ojcostwa jeszcze zanim dziecko na dobre pojawi się na świecie. Mają oni wówczas dwa rozwiązania… (więcej…)

Czytaj więcej

Badanie DNA na pokrewieństwo – kiedy się je wykonuje?

Badanie DNA na pokrewieństwo – kiedy się je wykonuje?

Kiedy wykonuje się badanie pokrewieństwaBadania DNA nie służą wyłącznie potwierdzaniu lub wykluczaniu ojcostwa. Pod ty m pojęciem kryją się również testy, których zadaniem będzie weryfikacja biologicznych więzi pomiędzy innymi członkami rodziny. Metod pozwalających na określenie pokrewieństwa jest kilka. Wszystkie łączy jedno. Polegają na analizie materiału genetycznego osób, które są ze sobą teoretycznie spokrewnione. (więcej…)

Czytaj więcej

Kiedy mamy do czynienia z potwierdzeniem ojcostwa?

Kiedy mamy do czynienia z potwierdzeniem ojcostwa?

Kiedy następuje potwierdzenie ojcostwa?Osoby korzystające z usług laboratoriów specjalizujących się w testach na ojcostwo i pokrewieństwo nie muszą posiadać specjalistycznej wiedzy z zakresu genetyki. Wśród klientów są jednak tacy, którym sama informacja o potwierdzeniu lub zaprzeczeniu ojcostwa nie wystarczy. Chcą dowiedzieć się czegoś więcej. Niektórzy przed otrzymaniem rezultatu analizy pytają na jakiej podstawie dochodzi do potwierdzenia ojcostwa. (więcej…)

Czytaj więcej

Czy test na ojcostwo może dać błędny wynik?

Czy test na ojcostwo może dać błędny wynik?

Czy wynik testu na ojcostwo może być błędny?Badanie DNA na ojcostwo wykonuje się w celu potwierdzenia lub wykluczenia biologicznego pokrewieństwa między mężczyzną a dzieckiem, jego wynik jest zatem źródłem niezwykle istotnych informacji, mogących zaważyć na całym przyszłym życiu. Laboratoria genetyczne zapewniają o wysokiej skuteczności swoich badań. Czy rezultat testu w kierunku ustalenia ojcostwa jest rzeczywiście aż tak pewny i niepodważalny? TAK! (więcej…)

Czytaj więcej

Krew czy wymaz z policzka – czyli jakie próbki do testu na ojcostwo wybrać?

Krew czy wymaz z policzka – czyli jakie próbki do testu na ojcostwo wybrać?

próbki do testu na ojcostwoLaboratoria dopuszczają wiele źródeł materiału genetycznego do testów na ojcostwo. Pełniące rolę nośnika informacji genetycznej DNA znajduje się bowiem we wszystkich komórkach ludzkiego ciała, co więcej jest ono wszędzie takie samo. Badanie ojcostwa można zatem wykonać w oparciu o analizę krwi, wymazów policzkowych, a także innych niestandardowych próbek, np. włosów. Wachlarz możliwości jest więc bardzo szeroki. (więcej…)

Czytaj więcej

Czy matka jest zawsze pewna?

Czy matka jest zawsze pewna?

ustalenie macierzyństwaBadania pokrewieństwa nie obejmują tylko i wyłącznie testów na ustalenie ojcostwa. Choć niektórym osobom może się to wydać nieprawdopodobne, czasem i matka nie ma 100% pewności co do biologicznej więzi łączącej ją z dzieckiem. Kiedy będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją? Czy istnieją metody, dzięki którym można potwierdzić lub wykluczyć macierzyństwo? Oczywiście! Z pomocą przychodzą bowiem badania genetyczne. (więcej…)

Czytaj więcej

Kiedy test DNA na ojcostwo może okazać się konieczny?

Kiedy test DNA na ojcostwo może okazać się konieczny?

Kiedy test na ojcostwo może okazać się potrzebny?O testach na ojcostwo mówi się coraz więcej. Są one nie tylko znacznie łatwiej dostępne, ale i tańsze niż kiedyś. Badania genetyczne uważa się obecnie za najskuteczniejsze narzędzie umożliwiające ustalenie wątpliwego ojcostwa. Prawidłowo przeprowadzony test wykluczy danego mężczyznę jako biologicznego ojca w 100% lub potwierdzi pokrewieństwo z dzieckiem na ponad 99,99%. Jest to ojcostwo praktycznie dowiedzione.  (więcej…)

Czytaj więcej

Gdzie można wykonać badanie ojcostwa?

Gdzie można wykonać badanie ojcostwa?

gdzie wykonać test na ojcostwoWielu klientów jest przekonanych, że badania genetyczne w kierunku ustalenia spornego ojcostwa realizowane są głównie w szpitalach. Po zapoznaniu się ze znalezionymi w Internecie ofertami ze zdziwieniem odkrywają oni jednak, że testy tego rodzaju prowadzą nie szpitale, lecz profesjonalne laboratoria genetyczne lub też Zakłady Medycyny Sądowej. Jak przebiega procedura badania w takich placówkach i czy wszędzie wygląda podobnie?  (więcej…)

Czytaj więcej

Test na ojcostwo w oparciu o mikroślady

Test na ojcostwo w oparciu o mikroślady

test ojcostwa oparty na mikrośladachStandardową próbkę do prywatnego oraz sądowego testu na ojcostwo stanowi wymaz z policzka. Uzyskuje się go za pomocą przeznaczonych do tego wymazówek, a więc patyczków zakończonych bawełnianymi nasadkami. Czasem pobranie wymazu bezpośrednio od ojca lub dziecka jest jednak niemożliwe. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem będzie analiza próbek niestandardowych, czyli mikrośladów. Czym one są? (więcej…)

Czytaj więcej

Po co wykonuje się analizę statystyczną przy testach na ojcostwo?

Po co wykonuje się analizę statystyczną przy testach na ojcostwo?

analiza statystyczna przy teście na ojcostwoPrzeglądając oferty realizowanych w naszym kraju testów na ojcostwo z dużym zdziwieniem zauważyłem, że niektóre laboratoria genetyczne do samego wyniku analizy (informacji o ojcostwie) dołączają również pełne profile genetyczne badanych osób oraz rezultat zaawansowanej analizy statystycznej. Inne placówki ograniczają się jedynie do tego pierwszego, a więc informacji potwierdzającej lub wykluczającej istnienie pokrewieństwa. (więcej…)

Czytaj więcej

Ustalenie a uznanie ojcostwa – na czym polega różnica

Ustalenie a uznanie ojcostwa – na czym polega różnica

uznanie ojcostwaBardzo duże grono osób mówiąc  o genetycznych testach na ojcostwo i pokrewieństwo używa zamiennie terminów „ustalenie ojcostwa” oraz „uznanie ojcostwa”,  traktując tym samym oba pojęcia jako tożsame i równoznaczne. Jest to jednak sporym błędem, gdyż miedzy uznaniem a ustaleniem ojcostwa istnieje dość zasadnicza różnica, o której na pewno warto pamiętać. Na czym ta różnica właściwie polega? Postaram się to wyjaśnić poniżej. (więcej…)

Czytaj więcej

Kto poddaje się testom na ojcostwo?

Kto poddaje się testom na ojcostwo?

Kto poddaje się testom na ojcostwo?Testy na ojcostwo stają się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – podobno co dziesiąty mężczyzna nie jest biologicznym ojcem dziecka, które wychowuje. Choć badania ojcostwa zlecają zwykle ludzie młodzi, to nie można wskazać jednej, najliczniejszej grupy klientów. Nie da się też podać jednego powodu, dla którego decydują się oni na taki krok. Czy można scharakteryzować osoby korzystające z tego rodzaju usług? (więcej…)

Czytaj więcej

Jak należy przechowywać próbki DNA przed wysłaniem do laboratorium?

IMG_5472Jak należy przechowywać próbki DNA przed wysłaniem do laboratorium?

Pozyskiwanie próbek do prywatnego testu na ojcostwo jest tak proste, że wielu klientów decyduje się na samodzielne pobranie wymazów. Kiedy już cała procedura zakończy się sukcesem pojawia się pytanie o to, jak przechowywać przygotowane materiały przed wysłaniem ich do laboratorium. Może się przecież zdarzyć, że nie będziemy w stanie nadać przesyłki zaraz po pobraniu. A mikroślady? Czy one też wymagają szczególnego traktowania?

(więcej…)

Czytaj więcej

Czy alkohol i marihuana może wpłynąć na rezultat badania ojcostwa?

Czy alkohol i marihuana może wpłynąć na rezultat badania ojcostwa?

używki a wynik testu na ojcostwoNiektórzy klienci zlecający badania w kierunku ustalenia biologicznego ojcostwa obawiają się, że spożyty przez nich alkohol czy wypalony papieros może dać fałszywy wynik testu na ojcostwo. Przecież o szkodliwości stosowania używek i ich negatywnym wpływie na zdrowie i życie człowieka mówi się nie od dziś. Czy w takim razie obawy te są uzasadnione? A może to, jaki styl życia prowadzimy nie będzie miał tutaj najmniejszego znaczenia? (więcej…)

Czytaj więcej

Badanie ojcostwa w zagranicznym laboratorium – czy warto?

Badanie ojcostwa w zagranicznym laboratorium – czy warto?

badanie ojcostwa za granicąKlienci chcący wykonać badanie DNA w kierunku ustalenia ojcostwa bardzo często zastanawiają się czy wybrać zagraniczne laboratorium, czy może zdecydować się na rodzimą firmę. Zaletą pierwszej opcji jest na pewno znacznie niższa cena – w wielu krajach test na ojcostwo można zrealizować już za kilkaset złotych. Przed podjęciem ostatecznego kroku warto jednak rozważyć wszystkie za i przeciw, aby potem nie żałować swojej decyzji. (więcej…)

Czytaj więcej

Test na ojcostwo bez udziału matki?

Test na ojcostwo bez udziału matki?

udział matki w badaniu dnaMężczyźni rozważający poddanie się testowi na ojcostwo często zadają sobie pytanie: Czy takie badanie wymaga uczestnictwa matki? Do przeprowadzenia testu dla własnej wiedzy wystarczają zazwyczaj próbki  DNA ojca i dziecka. W przypadku uczestnictwa osoby niepełnoletniej potrzebna jest jednak zgoda rodziców lub prawnych opiekunów. Zleceniodawca musi też podpisać oświadczenie, że otrzymał właściwe zezwolenie. (więcej…)

Czytaj więcej

Czy test na ojcostwo można wykonać anonimowo?

Czy test na ojcostwo można wykonać anonimowo?

anonimowy test na ojcostwoTesty ojcostwa są tematem delikatnym, dla wielu wręcz wstydliwym. Mało kto przyznaje się do wykonania takiego badania. Mężczyźni często mają obawy, że w sytuacji zakwestionowania swojego rodzicielstwa zostaną negatywnie odebrani przez otoczenie. Bo przecież jak można wątpić w coś tak oczywistego! Należy jednak pamiętać, że o ile kobiety mogą być niemal zawsze pewna swojego macierzyństwa, o tyle panowie już nie. (więcej…)

Czytaj więcej

Czy ojcostwo można stwierdzić opierając się na cechach zewnętrznych?

Czy ojcostwo można stwierdzić opierając się na cechach zewnętrznych?

ojcostwo a cechy zewnętrzneBrak fizycznego podobieństwa z dzieckiem budzi niepokój wielu ojców. Mężczyźni wykonujący testy DNA na ojcostwo najczęściej powołują się na ten właśnie argument… Czy słusznie? Czy wyłącznie na podstawie fizycznych cech można jednoznacznie stwierdzić, że dany mężczyzna jest lub też nie jest biologicznym ojcem dziecka? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie warto najpierw zapoznać się z podstawowymi zasadami dziedziczenia. (więcej…)

Czytaj więcej

Sekwencjonowanie nowej generacji – skuteczne narzędzie w rękach genetyków

Sekwencjonowanie nowej generacji – skuteczne narzędzie w rękach genetyków

sekwencjonowanie nowej generacji Naukowcy posiadają coraz większą wiedzę na temat zmienności genetycznej oraz wynikających z niej chorób. A to wszystko jest możliwe dzięki technologii sekwencjonowania nowej generacji (ang. Next Generation Sequencing, NSG) – tłumaczą naukowcy z University of Montreal w Kanadzie, w związku z artykułem opublikowanym niedawno w czasopiśmie New England Journal of Medicine. (więcej…)

Czytaj więcej

Jet lag kontrolowany przez pojedynczy gen?

Jet lag kontrolowane przez pojedynczy gen?

rytm dobowy a genyNaukowcy z Salk Institute for Biological Studies zidentyfikowali pojedynczy gen, który reguluje rytm snu i czuwania. Dokładniejsze poznanie roli genu  Lhx1 pomoże w opracowaniu metody szybszego przystosowania się do różnic czasowych. Eksperci mają ogromną nadzieję, że wyniki ich ostatnich badań wskażą nowe strategie leczenia zaburzeń snu. (więcej…)

Czytaj więcej

Szybsze i dokładniejsze sekwencjonowanie DNA?

Szybsze i dokładniejsze sekwencjonowanie DNA?

Nowy sposób sekwencjonowania DNA Współczesna medycyna i genetyka dostarcza wielu narzędzi diagnostycznych i terapeutycznych. Sekwencjonowanie DNA nadal pozostaje jednak bardzo kosztownym i czasochłonnym procesem. Naukowcy z University of Illinois at Urbana-Champaign odkryli, że za pomocą nanoporów dwusiarczanu molibdenu (MoS2) można przeprowadzić sekwencjonowanie DNA w sposób szybszy i dokładniejszy niż dotychczas.  (więcej…)

Czytaj więcej

Geny a radzenie sobie ze stresem

Geny a radzenie sobie ze stresem

Geny a radzenie sobie ze stresemKażdy człowiek reaguje na sytuacje życia codziennego w inny sposób. Towarzyszący im stres może mieć zatem różne natężenie. Ciągłe napięcie sprzyja z kolei rozwojowi depresji – informują naukowcy z MedUni Vienna. Celem ich najnowszych eksperymentów  było określenie zależności między czynnikami genetycznymi i środowiskowymi a wystąpieniem depresji. (więcej…)

Czytaj więcej

Epigenetyczne czynniki zaburzeń neuropsychiatrycznych

Epigenetyczne czynniki zaburzeń neuropsychiatrycznych

Wpływ genów na zaburzenia neuropsychiatryczneWadliwa sygnalizacja dopaminy zmienia poziom aktywności blisko 2 000 genów znajdujących się w korze przedczołowej. Zmiany te mogą doprowadzić do złożonych zaburzeń neuropsychiatrycznych – informują naukowcy z UC Irvine. Zaobserwowane zjawisko ma charakter epigenetyczny i jest pierwszym solidnym dowodem na to, że nieprawidłowości w działaniu dopaminy mogą mieć wpływ na funkcjonowanie tych obszarów mózgu. (więcej…)

Czytaj więcej

Zidentyfikowano nowe markery genetyczne określające ryzyko rozwoju raka trzustki

Zidentyfikowano nowe markery genetyczne określające ryzyko rozwoju raka trzustki

33Zidentyfikowano 9 nieznanych dotąd markerów genetycznych określających ryzyko rozwoju raka trzustki – donosi czasopismo Nature Genetics. Odkrycie to jest efektem pracy międzynarodowego konsorcjum działającego w ramach projektu naukowego, będącego pod auspicjami National Cancer Institute (NCI) Cohort Consortium, a którego początek przypada na rok 2006. (więcej…)

Czytaj więcej

Promieniowanie UV i jego wpływ na uszkodzenia DNA – nowe doniesienia

Promieniowanie UV i jego wpływ na uszkodzenia DNA – nowe doniesienia

Wpływ promieniowania UV na DNANaukowcy z Montana State University (MSU) opublikowali niedawno ponad 100 stronicowy raport na temat zagrożeń wynikających z rozwoju raka skóry u ludzi. Dokument ten prezentuje rezultaty przeprowadzonych w ostatnim czasie badań. Opisuje m.in. sposób w jaki dochodzi do uszkodzenia DNA, wystawionego na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV). (więcej…)

Czytaj więcej

Nowa baza danych źródłem informacji na temat metod leczenia różnych nowotworów

Nowa baza danych źródłem informacji o metodach leczenia  nowotworów

Baza danych źródłem wiedzy na temat metod leczenia rakaGeny decydują o powstawaniu białka oraz cząsteczki zwanej mikroRNA (miRNA), której zadaniem jest regulacja ekspresji innych genów. Naukowcy często zastanawiają się nad wpływem tej regulacji na rozwój różnego rodzaju chorób. Uzyskanie odpowiedzi na to pytania jest niezwykle istotne. Odpowiednia wiedza pozwoli manipulować poziomami białek, sprzyjających rozwojowi wielu stanów chorobowych, w tym nowotworów. (więcej…)

Czytaj więcej

Rak prostaty u młodych mężczyzn wynikiem mutacji genetycznych?

Rak prostaty u młodych mężczyzn wynikiem mutacji genetycznych?

geny a rak prostatyW ciągu ostatnich 20 lat liczba młodych mężczyzn zapadających na raka prostaty wzrosła prawie 6-krotnie.
Co więcej według najnowszej analizy przeprowadzonej przez naukowców University of Michigan Comprehensive Cancer Center nowotwór ten wydaje się być znacznie bardziej agresywny w przypadku młodych pacjentów. Zaczęto się więc zastanawiać co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.  (więcej…)

Czytaj więcej

Zidentyfikowano gen zwalczający przerzuty raka płuc

Zidentyfikowano gen zwalczający przerzuty raka płuc

geny a rak płucNaukowcy z Salk Institute w Stanach Zjednoczonych zidentyfikowali niedawno specyficzny gen, który jest odpowiedzialny za zatrzymanie przerzutów raka płuc na inne organy. Badacze wskazali dzięki temu zupełnie nowy sposób walki z jednym z najgroźniejszych nowotworów na świecie – podaje prestiżowe czasopismo Molecular Cell. (więcej…)

Czytaj więcej

40 specyficznych genów odpowiedzialnych za czerniaka

40 specyficznych genów odpowiedzialnych za czerniaka

40 nowych genów odpowiedzialnych za czerniakaNaukowcy ze Spanish National Cancer Research Centre (CNIO) zidentyfikowali ponad 40 genów potrafiących przewidzieć poziom agresywności czerniaka oraz odróżnić go od innych poważnych nowotworów. Odkrycie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Cancer Cell pomoże w dokładniejszym poznaniu wszystkich aspektów towarzyszących rakowi skóry oraz określeniu ryzyka wystąpienia przerzutów u pacjentów z tą groźną chorobą. (więcej…)

Czytaj więcej

Zidentyfikowano 31 genów związanych z rakiem nerki

Zidentyfikowano 31 genów związanych z rakiem nerki

rak nerki a geny Dzięki badaniom genomowym przeprowadzonym na 72 pacjentach z rakiem jasnokomórkowym nerki (ang. clear cell renal cell carcinoma, skrót ccRCC), naukowcom z Florydy udało się zidentyfikować aż 31 genów odgrywających kluczowe kluczową w rozwoju tego nowotworu. O rezultatach badań amerykańskich specjalistów można przeczytać w czasopiśmie Oncotarget. (więcej…)

Czytaj więcej

Odkryto nowe geny regulujące rytm serca

Odkryto nowe geny regulujące rytm serca

geny a rytm serca Odstęp QT stanowi fragment zapisu elektrokardiologicznego, mierzonego za pomocą aparatury EKG, odpowiadającego depolaryzacji i repolaryzacji mięśnia komór. Wydłużenie tych odstępów wskazuje na zaburzenia pracy serca, które mogą aż pięciokrotnie zwiększać ryzyko nagłego zgonu pacjenta. Przyczyny tych nieprawidłowości nie zostały do końca poznane. Przypuszcza się , że mają one podłoże w genetyce. (więcej…)

Czytaj więcej

Mutacja genu CYFIP1 przyczyną schizofrenii?

Mutacja genu CYFIP1 przyczyną schizofrenii?

geny a schizofrenia Poznanie czynników genetycznych leżących u podstaw chorób psychicznych jest zadaniem niezwykle trudnym. Wynika to z faktu, że na rozwój tych zaburzeń może wpływać wiele genów, choć nie wszystkie muszą je ostatecznie wywołać. Najnowszy raport zamieszczony w czasopiśmie Cell Stem Cell opisuje strategie, które mogą pomóc w ujawnieniu genetycznych i środowiskowych czynników ich powstawania.  (więcej…)

Czytaj więcej

Wpływ procesów metabolicznych na regulację DNA

Wpływ procesów metabolicznych na regulację DNA

regulacja_DNAJak informuje prestiżowe czasopismo Cell, naukowcy z Faculty of Medicine & Dentistry at the University of Alberta zidentyfikowali niedawno zupełnie nową genetyczną zależność pomiędzy DNA a procesami metabolicznymi. Odkrycie to może pomóc w zrozumieniu przyczyn powstawania wielu bardzo poważnych schorzeń, w tym chorób nowotworowych.  (więcej…)

Czytaj więcej

Mutacja genetyczna przyczyną Parkinsona u młodych ludzi?

Mutacja genetyczna przyczyną Parkinsona u młodych ludzi?

o nasEksperci z University of Copenhagen i Copenhagen University Hospital zidentyfikowali  mutację genetyczną, która może przyczyniać się do powstania Parkinsona u młodych ludzi. Mutacja ta zakłóca transport dopaminy do mózgu. Dopamina jest substancją (neuroprzekaźnikiem) odgrywającą istotną rolę w procesie rozwoju wielu zaburzeń psychicznych, takich jak np. ADHD. (więcej…)

Czytaj więcej

Zidentyfikowano mutację odpowiedzialną za wrodzony zespół miasteniczny (CMS)

Zidentyfikowano mutację odpowiedzialną za wrodzony zespół miasteniczny (CMS)

geny a wrodzony zespół miastenicznyWrodzony zespół miasteniczny (ang. Congenital myasthenic syndromes, skrót CMS) to choroba genetyczna, charakteryzująca się osłabieniem mięśni kończyn dolnych, mięśni szyi, głowy, oczu, twarzy oraz mięśni oddechowych. Choć na przestrzeni ostatnich 25 lat dokonano znacznego postępu jeśli chodzi o poznanie genetycznych uwarunkowań choroby, to wielu pacjentów nadal pozostaje niezdiagnozowanych. (więcej…)

Czytaj więcej

Geny odpowiedzialne za autoimmunologiczne choroby skóry

Geny odpowiedzialne za autoimmunologiczne choroby skóry

geny a choroby skóry Z chorobą autoimmunologiczną mamy do czynienia, gdy układ immunologiczny wyniszcza własne komórki i całe tkanki. Jednym z przykładów takiej choroby może być pęcherzyca zwykła (łac. pemphigus vulgaris, skrót PV), której głównym objawem jest powstawanie pęcherzy na powierzchni skóry. Jest to wynikiem obecności tzw. autoprzeciwciał atakujących desmogleinę 3 – białko wiążące komórki naskórka.  (więcej…)

Czytaj więcej

Specyficzna odmiana RNA związana z rozwojem nowotworów?

Specyficzna odmiana RNA związana z rozwojem nowotworów?

mutacja rna a nowotworyPod pojęciem materiału genetycznego kryje się DNA, a więc kwas deoksyrybonukleinowy. Jak wiadomo materiał ten dziedziczymy po naszych biologicznych rodzicach. Aby informacja genetyczna zawarta w DNA mogła zostać odczytana niezbędne jest zaistnienie pewnych procesów, których rezultatem będzie z kolei powstanie RNA czyli kwasu rybonukleinowego. (więcej…)

Czytaj więcej

Gen odpowiedzialny za cukrzycę?

Gen odpowiedzialny za cukrzycę?

geny a cukrzycaNaukowcy z Grenlandii i Kopenhagi znaleźli gen, który zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 aż dziesięciokrotnie. Badania zrealizowane przez duńskich i grenlandzkich specjalistów stały się źródłem wiedzy na temat czynników rozwoju choroby. Być może pomoże ona w opracowywaniu nowych metod leczenia i zapobiegania  cukrzycy. Wyniki ich niezwykłego odkrycia ukazały się w czasopiśmie Nature.  (więcej…)

Czytaj więcej

Geny mają wpływ na nasze procesy decyzyjne?

Geny mają wpływ na nasze procesy decyzyjne?

geny a podejmowanie decyzji Badacze z University of California, Berkeley oraz University of Illinois at Urbana-Champaign (UIUC) dowiedli, że na podejmowane przez nas decyzje mają wpływ pewne warianty genów regulujących poziom dopaminy w mózgu. Wyniki odkryć amerykańskich specjalistów ukazały się w czerwcowym internetowym wydaniu czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences. (więcej…)

Czytaj więcej

Mutacja genetyczna odpowiedzialna za wysoki poziom enzymów wątrobowych u dzieci?

Mutacja genetyczna odpowiedzialna za wysoki poziom enzymów wątrobowych u dzieci?

geny a podwyższony poziom enzymów wątrobowych Eksperymenty naukowe przeprowadzone przez grupę ekspertów z Institute of Biomedicine of the University of Eastern Finland jasno dowodzą, że mutacja genu o nazwie PNPLA3 – w połączeniu z nadwagą – może wpływać na podwyższenie poziomu enzymów wątrobowych wśród dzieci. Badaniem objęto  łącznie 481 małych pacjentów w wieku od 6 do 8 lat.  (więcej…)

Czytaj więcej

Zidentyfikowano nową mutację genetyczną odpowiedzialną za rozwój glejaków pnia mózgu

Nowa mutacja genetyczna odpowiedzialną za rozwój glejaków pnia mózgu!?

geny a glejak pnia mózgu Dzięki wspólnym wysiłkom naukowców i neurochirurgów z Chin oraz Duke Uniwersity School of Medicine udało się uzyskać nowe informacje na temat genetycznych uwarunkowań niezwykle rzadkiej i bardzo śmiertelnej postaci raka, jaką jest glejak pnia mózgu. Wyniki przeprowadzonych badań opublikowane zostały w czerwcowym numerze czasopisma Nature Genetics. (więcej…)

Czytaj więcej

„Stare” dane źródłem wiedzy na temat genetycznych uwarunkowań wielu chorób?

„Stare” dane źródłem wiedzy na temat genetycznych uwarunkowań wielu chorób?

nowa wiedza o chorobach Jak wynika z artykułu opublikowanego w majowym numerze czasopisma GENETICS, badania asocjacyjne całego genomu (ang. genome-wide association study, skrót GWAS), służące do wykrywania czynników ryzyka dla powszechnie występujących u człowieka chorób, mogą zostać znacznie usprawnione dzięki powtórnej analizie statystycznej istniejących już danych. (więcej…)

Czytaj więcej

Geny oporne na antybiotyki

Geny oporności na antybiotyki

geny_antybiotykiProwadzone na ogromną skalę poszukiwania genów oporności na antybiotyki w sekwencjach DNA mikroorganizmów z całego świata ujawniły, że takie właśnie geny posiadają bakterie, które znaleźć można powszechnie w naturze. Nowe odkrycia opublikowane w Cell Press journal Current Biology ukazują w jakiej ilości geny te rzeczywiście występują w środowisku naturalnym. (więcej…)

Czytaj więcej

Rola bleomycyny w leczeniu chorób nowotworowych – nowe odkrycia

Rola bleomycyny w leczeniu chorób nowotworowych – nowe odkrycia

bleomycyna a leczenie nowotworówWspółczesna wiedza na temat bleomycyny – antybiotyku stosowanego w leczeniu różnych nowotworów – jest jeszcze dość uboga. Badania prowadzone przez ekspertów z Arizona State University Biodesign Institute opisują działanie bleomycyny, która niczym para nożyczek “rozcina” dwuniciowego DNA w komórkach nowotworowych. Takie rozcięcie nici DNA prowadzi najczęściej do śmierci komórek rakowych.  (więcej…)

Czytaj więcej

Długowieczność zapisana w genach

Długowieczność zapisana w genach

4W białych krwinkach 115-letniej kobiety znaleziono aż 400 mutacji genetycznych. Jak podkreślają naukowcy, taki wynik  może stanowić odpowiedź na pytanie o granice ludzkiego życia. Wystąpienie mutacji genetycznych wiązano dotychczas z procesami rozwoju nowotworów, jednak jak twierdzą badacze mutacje zachodzące w białych krwinkach wcale nie muszą być szkodliwe. (więcej…)

Czytaj więcej

Geny odpowiedzialne za białaczkę

Geny odpowiedzialne za białaczkę

badania_ojcostwa_krewJak sugerują wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Ohio, za rozwój ostrej białaczki szpikowej (ALM) odpowiadają dwa geny. Przyczyniają się one do szybkiego rozwoju choroby, a tym samym wpływają na zmniejszenie przeżywalności wśród pacjentów. Ostra białaczka szpikowa jest chorobą nowotworową krwi. Przeważnie dotyka osób starszych, a średni wiek pacjenta wynosi ok. 66 lat. (więcej…)

Czytaj więcej

Zadzwoń teraz
Napisz na czacie