Testy na ojcostwo – czy można sfałszować?

Testy na ojcostwo – oczywiście te wykonywane w wiarygodnym laboratorium – są najpewniejszym sposobem na sprawdzenie ojcostwa. Dają jednoznaczny wynik i wskazują, czy badany mężczyzna jest ojcem badanego dziecka. Czy da się sfałszować test na ojcostwo, kto może go zlecić i dlaczego wynik jest pewny? Sprawdź!

  1. Jak sfałszować testy na ojcostwo?
  2. Czy do testów na ojcostwo potrzebna jest zgoda matki?
  3. Kto może zlecić testy na ojcostwo?
  4. Czy testy na ojcostwo są pewne

Jak sfałszować testy na ojcostwo?

Zastanawiasz się, jak sfałszować testy na ojcostwo? Tak naprawdę to niemożliwe – jeśli masz pewność, od kogo pochodzą próbki, rezultat będzie jednoznaczny. Na wynik nie mają wpływu czynniki zewnętrzne, takie jak alkohol, narkotyki, leki czy choroba. Również zanieczyszczenie jamy ustnej przed pobraniem wymazu z policzka nie ma znaczenia dla wyniku – wtedy może być jednak konieczne ponowne pobranie, co wydłuży przeprowadzenie testu.

Czy do testów na ojcostwo potrzebna jest zgoda matki?

Jeśli laboratorium analizuje 24 markery genetyczne, wynik będzie pewny nawet w sytuacji, gdy badanymi osobami będą tylko dziecko i domniemany ojciec. A czy do testów na ojcostwo potrzebna jest zgoda matki? Tak naprawdę jej udział nie jest wymagany, a do badania można wykorzystać dowolne próbki, również dyskretne – np. smoczek, butelkę, czapkę czy inhalator.

Kto może zlecić testy na ojcostwo?

A kto może zlecić testy na ojcostwo? Zleceniodawcą takiego badania może być każda pełnoletnia osoba. Co ważne, zleceniodawca wcale nie musi brać w badaniu na ojcostwo udziału. Takie testy zlecają więc zarówno ojcowie, jak i matki, babcie i dziadkowie czy pełnoletnie dzieci.

Czy testy na ojcostwo są pewne?

To, czy testy na ojcostwo są pewne, zależy od wybranego laboratorium. Pewny wynik uzyskasz w laboratorium akredytowanym i certyfikowanym, które ma doświadczenie w realizacji badań genetycznych. Ważne są ponadto używane odczynniki i wyszkoleni specjaliści. Test na ojcostwo polega na ustaleniu profili genetycznych badanych osób (są unikalne i dziedziczone w połowie po ojcu i w połowie po matce). Potem profile się ze sobą porównuje. Co ważne, badanie ojcostwa wystarczy wykonać tylko raz w życiu.