Jak rozpoznać, czy testy DNA są przeprowadzone dobrze?

Test na ojcostwo zawsze należy zlecić w sprawdzonym laboratorium. Jednak jak rozpoznać, czy testy DNA są przeprowadzone dobrze? Ta usługa różni się głównie ceną oraz wieloma innymi czynnikami. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych wskazówek.

Jak rozpoznać czy testy DNA są przeprowadzone dobrze?

Poniżej znajduje się kilka ważnych wskazówek, na które należy zwrócić szczególną uwagę, aby wykonane testy DNA w danym laboratorium były przede wszystkim wiarygodne:

✅ Badanie 24 markerów DNA

Kiedy laboratorium bada mniej niż 24 markery DNA, to lepiej poszukać innego. To bardzo ważne szczególnie wtedy, kiedy w badaniu mają zostać analizowane próbki wyłącznie od dziecka i potencjalnego ojca, gdyż w takiej sytuacji badanie znacznie mniejszej liczby markerów niż zalecana nie da 100% pewności otrzymanego wyniku. Strzeż się zatem badań wykonywanych na 16 czy 21 markerach DNA.

Poczytaj więcej: Test na ojcostwo na 24 markerach DNA

✅ Doświadczenie w badaniach DNA

Obecnie coraz więcej już marek podejmuje decyzję o realizacji badań DNA, ale zwykle są to wyłącznie pośrednicy oferujący sprzedaż badania. Nie wykonują go więc bezpośrednio sami. To potem może przysporzyć pewne problem, np. gdy będzie potrzebny odpis wyniku.

✅ Badanie dowolnych próbek

Kiedy dane laboratorium odgórnie narzuci, które próbki będą najlepsze, zaleca się, żeby poszukać innego miejsca na zlecenie tej usługi. W przypadku próbek nie ma podziału na lepsze i gorsze – doświadczone laboratorium wykona analizę na każdej próbce zawierające materiał genetyczny badanej osoby.

✅ Wynik po polsku z możliwością umieszczenia danych osobowych

Może wydawać się, iż otrzymany wynik testu na ojcostwo powinien być napisany w naszym ojczystym języku. Dobre laboratoria właśnie takie oferują. W tańszych ofertach można znaleźć wynik np. w języku angielskim czy też innym w zależności od tego, gdzie zlecane jest przeprowadzenie danego badania. W przypadku tanich badań rzadko można też umieścić dane osobowe uczestników.

Należy pamiętać, iż na wyniku muszą znajdować się genetyczne profile badanych osób. Warto również zwrócić uwagę na słowną interpretację, pieczątki i podpisy, kto wykonał zlecony test DNA.

✅ Brak dodatkowych kosztów

Niektóre laboratoria oferują niską cenę, ale tylko na początku. Potem dochodzą różne dopłaty, np. za wysyłkę albo tłumaczenie wyniku, co w efekcie przełoży się na znacznie większą sumę końcową.

To może Cię zainteresować: Test na ojcostwo cena – ile kosztuje test na ojcostwo? CENNIK

✅ Wynik zgodny z rekomendacjami PTMSiK

Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii ogłosiło szczegółowe wytyczne odnośnie do wykonywania testów DNA na ojcostwo. Prawdopodobieństwo potwierdzającego wyniku powinno wynosić powyżej 99,9999%. Warto więc sprawdzić, czy wybrane laboratorium wydaje właśnie takie wyniki.

 

Zobacz, jak wyglądają analizy w laboratorium

CentrumDNA to doświadczone i certyfikowane laboratorium (10 lat na rynku), w którym działamy zgodnie z normą ISO 17025 – zrobisz u nas zarówno testy na ojcostwo do celów prywatnych, jak i sądowych (z pełną procedurą sądową).

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka

Więcej informacji:

porozmawiaj o badaniu z konsultantem