Czy pobranie wymazu jest bezbolesne?

Badanie DNA na ojcostwo - pobranie materiałuWiele osób decydujących się na wykonanie badania DNA na ojcostwo boi się samodzielnego pobrania materiału. Standardowo jest nim wymaz z wewnętrznej strony policzka. Jego pobranie jest bardzo proste i zajmuje dosłownie kilkanaście sekund. Wymaz z wewnętrznej strony policzka jest bardzo dobrym materiałem do analizy pokrewieństwa z uwagi na bezbolesną i nieinwazyjną procedurę pobrania (to jest szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, dla których ukłucie igłą jest stresującym przeżyciem), możliwość dokonania go w zaciszu własnego domu, a także bezproblemowy transport próbek nawet do kilku dni. Zobacz jak prawidłowo pobrać wymaz z policzka…

Czy badanie DNA na ojcostwo z krwi będzie bardziej wiarygodne?

ustalenie-ojcostwa-na-podstawie-krwiAbsolutnie nie! Nasze DNA jest niezmienne bez względu na to skąd zostanie wyizolowane. Nie ma więc znaczenia czy w trakcie analizy wykorzystana zostanie krew czy komórki nabłonkowe zebrane z wewnętrznej strony policzka. W obu sytuacjach uzyskasz taki sam wynik. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki, że pomimo rzetelnej analizy laboratorium nie może ustalić pełnych profili genetycznych wszystkich badanych osób. W takiej sytuacji sugerujemy pobranie krwi. Są to jednak sporadyczne przypadki. Zwykle wymaz z policzka jest materiałem wystarczającym do wystawienia jednoznacznego wyniku badania DNA na ojcostwo.

Czy do pobrania wymazu trzeba być na czczo?

Nie ma takiej konieczności. Sugeruje się jednak, aby na ok. 2 godziny przed pobraniem wymazu nie spożywać pokarmów, nie pić słodkich napojów, nie żuć gumy i nie palić papierosów. Można pić jedynie płyny obojętne takie jak np. woda. W przypadku małych dzieci, które są często karmione zaleca się chociaż godzinną przerwę pomiędzy ostatnim posiłkiem a pobraniem wymazu.

.

Więcej informacji:

.

powrót