Zawyżony poziom bilirubiny? Okresowa żółtaczka?

Takie objawy mogą być bardzo niepokojące i są podstawą do dalszej diagnostyki. Mogą bowiem być spowodowane chorobami wątroby, zastojem żółci lub nieprawidłowościami związanymi z rozpadem czerwonych krwinek. Przyczyną może być również bardzo częste genetyczne schorzenie – zespół Gilberta. Postawienie pewnej diagnozy jest bardzo ważne. Dlaczego?

Diagnoza zespołu Gilberta to informacja na całe życie!

Nie tylko dla chorego, ale także dla jego najbliższej rodziny, gdyż choroba jest przekazywana w genach z pokolenia na pokolenie. Zespół Gilberta obecny jest nawet u 1 na 20 osób! Objawy częściej dotyczą mężczyzn niż kobiet, a oprócz żółtaczki zespół Gilberta może powodować osłabienie i częste infekcje, nudności czy bóle brzucha. Bardzo ważne jest prowadzenie odpowiedniego stylu życia i unikanie czynników, które wpływają na wzrost bilirubiny, m.in. głodówki czy wzmożonego wysiłku fizycznego. Pierwszym objawem zespołu Gilberta często jest również przedłużająca się żółtaczka noworodkowa.

Pewna informacja, że objawy te są spowodowane zespołem Gilberta, to spokój, oszczędność czasu i pieniędzy. Pozwala bowiem uniknąć dalszej zbędnej diagnostyki.

Wiedza o zespole Gilberta może uratować życie i zdrowie!

Informacja o zespole Gilberta jest bardzo ważna dla każdego lekarza planującego wdrożenie leczenia farmaceutykami. Osoba z zespołem Gilberta może wykazywać nadwrażliwość na niektóre leki (np. stosowane w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu, w leczeniu onkologicznym czy popularne leki przeciwbólowe) i po ich zażyciu mogą się pojawić niepożądane objawy uboczne, dlatego wymagane jest zastosowanie odpowiednich dawek.

Co więcej – wynik testu genetycznego potwierdzający zespół Gilberta to również pewna informacja dla anestezjologa przy planowaniu zabiegu operacyjnego. Musi on bowiem dobrać odpowiednie leki i ich dawkowanie, aby uniknąć powikłań w trakcie operacji.

Badanie genetyczne daje pewną informację na całe życie!

Jeżeli występują podwyższony poziom bilirubiny i okresowe zażółcenie oczu i skóry, w pierwszej kolejności warto wykonać badanie genetyczne na mutacje w genie UGT1A1. Mutacja ta sprawia, że wątroba chorego nie jest w stanie prawidłowo przetworzyć bilirubiny, ale także leków.

  • Jest to jedyne badanie diagnostyczne, na wynik którego nie wpływają czynniki takie jak dieta, zażywane leki czy infekcje.
  • Badanie wykonuje się raz na całe życie.
  • Próbką do badania jest wymaz z policzka, co oznacza, że nie ma konieczności pobierania krwi.
  • Na wynik badania czeka się 15 dni roboczych.
  • Cena badana to 217 zł.
  • Zespół Gilberta jest dziedziczny, dlatego wykonanie testu genetycznego jest wymagane u wszystkich krewnych chorego w pierwszej linii.

Badania krwi powinny również wykluczyć hemolizę, chorobę wątroby i zastój żółci.

Zamów badanie on-line

Lub zadzwoń i umów się na badanie w dogodnym terminie.
Zamów bezpłatnego kuriera po odbiór próbek

Możesz też dostarczyć próbki osobiście do jednej z naszych placówek. Zadzwoń do nas i wybierz najwygodniejszą opcję.

Zamów kuriera pod numerem: 534942008

Odbierz wynik oraz dowiedz się, co zrobić dalej.

Wynik przekażemy Ci telefonicznie, mailowo lub listownie. Wybierz dogodne dla siebie rozwiązanie.

Zapytaj o badanie – bezpłatne konsultacje 7 dni w tygodniu

 

 

 

 

Poniedziałek-piątek od 7.00 do 23.00
Weekendy i święta od 8.00 do 21.00

Zapewniamy wsparcie i indywidualne podejście!